Bir Diyet Efsanesi: Limon Kilo Kaybını Destekler mi?

Bir Diyet Efsanesi: Limon Kilo Kaybını Destekler mi?

İnternet dünyası limonun yağlara karşı gizli bir silah olduğu iddiaları ile doludur. Google üzerinde kilo kaybı ve limon ile iligli arama sonuçlarına baktığınızda 560 bine yakın sonuç çıkıyor. Popüler diyet fikirleri de limonun vücuttaki yağlardan kurtulmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Böyle olsa ne güzel olurdu değil mi? İstediğin kadar ye sonra bırak limon yağları eritsin!!!

Limonu yiyecek ve içeceklerimizde çok sık kullanıyoruz fakat limon gerçekten kilo kaybına yardımcı olabilir mi?

Limon gerçeği nedir?

Limon, diğer meyve ve sebzeler gibi birçok vitamin, mineral ve fitokimyasal adı verilen bileşikleri bol miktarda içermektedir. Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir. C vitamininin vücuttaki yağın metabolize edilmesinde rol oynadığını düşündürecek bazı araştırmalar vardır. C vitamini, yağ oksidasyonu için ihtiyaç duyulan karnitin üretimi (vücudun yağları yakması ve enerji artışı) için gerekli, bu sebeple vücut üzerinde bir takım etkiler bırakabilir.

“Amerikan Klinik Beslenme Dergisinde” yayınlanan bir araştırma, yeterli miktarda C vitamini alan katılımcıların egzersiz sırasında önemli ölçüde daha fazla yağ yaktığı bahsedilmiştir. Diğer bir deyişle, egzersiz sırasında katılımcıların C vitamini durumu yağ yıkımını etkilemektedir. Araştırmacılar C vitamini durumu ile vücut kitle indeksi arasında bir bağlantı olduğunu, yeterli miktarda C vitamini alanlarda daha düşük vücut kitle indeksi seviyesi görülebildiğini söylemektedir. Burada anlamamız gereken şu; C vitamini tek başına zayıflatıcı etkide değildir ancak egzersiz sırasında yeterli C vitamini tüketenlerin yağ yakımı daha iyi olduğundan kiloları da daha azdır.

Limon ile ilgili bu bulgular oldukça ilginç olsa da, kilo kaybına yardımcı olma fikrini tamamen desteklemez. Günümüzde, limon ya da C vitamininin kilo kaybına etki ettiğine dair kesin bir şey söylemek için daha fazla araştırma yapılmalıdır.Yoksa tüm dünya salgın hastalık halinde şişmanlıyor iken ne güzel olurdu biraz limon ile bu işi çözmek.

Bununla birlikte diğer çalışmalar, limondaki polifenol bileşiklerin hayvanlarda kilo alımını önleyebileceğini düşündürmektedir. “Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisinde” yayınlanan bir çalışmaya göre, araştırmacılar yağlı besinler ile beslenen farelere verilen limon takviyesi sonucunda kilo alımının engellendiğini gözlemlemiştir. Ancak yine de daha fazla araştırma gerekiyor

İyi haber ise şu; limonu öğünlerinizde düzenli tükenmemiz için pek çok iyi neden var. Limon kilo kaybı için sihirli bir ilaç olmayabilir, fakat başka konularda faydalı olabilir. Limonun kalorisi oldukça düşüktür. Limon, tariflerde yağ, şeker ve tuzu aza indirirken lezzeti artırmak için pek çok sos ve içeceğe eklenebilir. Ayrıca kalori içeren içecekler yerine limonlu kalorisiz içecekler kullanmak kilo kaybı ve genel sağlık faydalarına yardımcı olacak harika bir yol olabilir.

Limon, başka yollarla sağlıklı kalmaya yardımcıdır. Narenciyedeki faydalı bileşikler olan flavonoidler vücutta iltihaba karşı koruyucu etkiler gösterebilir, kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri düzeyleri üzerinde de bazı olumlu etkileri olabilir. Tüm bu sağlık yararlarını doğrulamak için birçok kesin araştırma ihtiyacı olmasına rağmen, bu bulgular diyetimize meyve ve sebze çeşidi dahil etmenin ne kadar önemli olduğuna dair bir hatırlatma niteliğinde!

Altını çizmek gerekirse, birçok güncel araştırma limonun kilo kaybı için sihirli bir ilaç olduğu fikrini desteklemiyor olsa da, limonun içerdiği C vitamini ile vücuttaki yağı metabolize edebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, diğer bileşikleriyle kilo kaybının ötesinde sağlık yararları sağlayabilmektedir. O yüzden limonu sofralarımızdan eksik etmeyelim! Ancak sabah içilen sıcak ve limonlu su ile yağların erimediğini de bir kez daha hatırlatalım….

Yaz Yaklaşırken Zencefilli Limonata Tarifi

Zencefilli limonata

4 limon suyu, 2 yemek kaşığı bal, 1 ceviz büyüklüğünde taze zencefil, 1 litre su. Limon kabuklarını rendeledikten sonra, limonların suyunu sıkın, bal ve zencefil ile robottan geçirin. Bu karışımı 10 dakika buzdolabında bekletin daha sonra 1 litre su ile yeniden robottan geçirin ve süzün taze nane yaprakları ile servis edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Evde Badem Sütü ve Badem Unu Nasıl Yapılır?

Badem Sütü Bademi, sadece badem olarak tüketmek zorunda değilsiniz. Son zamanlarda daha da popüler olan badem sütünü de deneyebilirsiniz. Smoothilerinizi, sabah yulaflı kahvaltınızı badem sütüyle çeşitlendirebiliriz. Lezzetli olduğu kadar protein,

İftarda Ne Yemeli

İftar ramazan ayında en çok beklenen ve en çok önem verilen öğündür. Sahur sofraları normal bir kahvaltı ya da bir akşam yemeği gibi hazırlanırken iftar sofraları genellikle bir akşam yemeğinden

Sahuru İhmal Etmeyin

Ramazanda beslenmeyle ilgili en büyük sorun öğün sayısının azalmasıdır. Bu dönemde normal zamanlarda olduğu gibi 3 ana öğün ve ara öğünlerle beslenmek mümkün olmuyor. Ama ramazanda da öğün dengesini sağlayarak

2 Yorum

 1. melisa
  Ağustos 12, 14:45 Reply

  Ben nereden size ulacagimi bilmiyorum yani size nasıl soru soracagimi ama burdan göndermek istedim ben 16 yaşındayım 165 boyun ve 72 kilom var ben nnasılzayiflayacagim???

  •   
   Ağustos 18, 17:20 Reply

   Merhaba Melisa,

   Büyüme ve gelişme aşamasında bireyler için dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam daha sağlıklı bir çözüm olur. Boy uzaması, kemik gelişimi, sağlıklı bir cilt, bu yaşlarda beslenme ile yakından ilgilidir. Yapılan yanlış diyetler metabolizmada kalıcı hasar yaratabilir. Bir beslenme uzmanında kişiye özel öneriler alınması daha doğru olur. Ergenlik dönemi genel beslenme önerileri ile ilgili http://www.dilarakocak.com.tr/gencler-icin-saglikli-beslenme-onerileri/ linki yardımcı olabilir. Dilersen 0212 240 15 10 numralı telefondan bize ulaşabilirsin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.