Çocuklarımız Aşırı Kafein Alıyor Olabilir mi?

Çocuklarımız Aşırı Kafein Alıyor Olabilir mi?

 

Danışanlarımla yaptığım görüşmelerimde son zamanlarda kafein ve kahve tüketimiyle ilgili sıkça sorular almaya başladım. Özellikle sınav dönemlerindeki çocuklarının kafein alımları konusunda kafalarının karıştığını gördüm. Ben de bu konudaki son araştırmaları inceledim  ve  Amerika Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ndeki Angela Lemond’un görüşlerini de bu yazımda sizlerle paylaştım.

Kahve, çay, enerji içecekleri; bunların hepsi kafein içerebiliyor. Amerika’daki çocukların hemen hemen %75’i ve yetişkinler kafeini düzenli olarak tüketiyor. Kafeinin sinir sistemini uyarıcı özelliği olduğu düşünülüyor. Kafeinin her yaştan insanın daha dinç ve enerjik kalmasına yardımcı olarak görülüyor. Peki ya almamız gerekenden fazlasını alıyorsak? Bu durumda aşırı kafein davranışlarda hırçınlığa, bozulmuş kalsiyum metabolizmasına, strese, kalp çarpıntısına, yüksek kan basıncına ve uyku bozukluklarına sebep  olabiliyor.

Yapılan araştırmalara göre kafein tüketen çocuklar daha az uyuyorlar. Amerika Beslenme ve Diyetetik Akademisi konuşmacısı ve Pediatri Uzmanı Angela Lemond’a göre, gençler girdikleri sınavlar için ve okulda gösterdikleri performansı arttırdığı gerekçesiyle kafeini gereğinden fazla tüketiyorlar.

Sınava Giren Çocuklara Dikkat!

Eğer çocuğunuz gereğinden fazla kafein içeren yiyecek ve içecek tüketiyorsa kafeini yorgunlukla savaşma aracı olarak görüyor olabilir. Bu durum onu ilerleyen zamanlarda başta uyku problemi olmak üzere başka sağlık problemlerine de sürükleyebilir.

Peki Uygun Miktar Ne kadar?

4-6 yaş arası: 45 mg

7-9 yaş arası: 62 mg

10-12 yaş arası: 85 mg

Bu oranlar çeşitli yaş aralıklarına uygun “kafein tüketim” miktarını göstermektedir.

Bazı İçecek/Yiyeceklerin Kafein Miktarları

kafein foto

Çocuklarınızın aşırı kafein tüketimini engellemek ya da sınırlamak için onlara daha uzun süre enerji verecek aynı zamanda tok tutacak sağlıklı ara öğün seçenekleri hazırlayabilirsiniz. Böylece bu ara öğünlerin hem enerji hem de kafein miktarlarını da kontrol altına almış olursunuz.

 

ENERJİ VEREN SMOOTHİE

1 su bardağı süt

1,5 yemek kaşığı yulaf

½ muz

½ armut

1 tatlı kaşığı kakao veya keçiboynuzu sütü

5-6 adet badem

Bütün malzemeleri blenderdan geçirilir. Afiyet ve sevgiyle…

İlgili Yazılar

Yeşil Çay ve Yeni Faydaları

Yeşil çay, köken olarak diğer çaylardan çok farklı olmamakla birlikte yüksek anti-oksidan kapasitesiyle içeceklerin baş tacı sayılabilecek niteliktedir. Özellikle sonbahara girdiğimiz şu günlerde elimiz artık sıcak içeceklere doğru kayıyor. Sindirim

Bitki Sterolü Kolesterolü Düşürüyor

Bitkisel steroller nedir?  Bitkisel steroller; Mısırözü yağı, zeytinyağı, soya yağı gibi bitkisel yağlar, fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, tahıllar, kuru baklagiller, sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunur. Araştırmalar 200

Porsiyon Kontrolü

Porsiyon miktarları günümüzde oldukça büyüdü. Restoranlarda, büfelerde ve marketten aldığımız yiyeceklerin boyutlarındaki artışı net olarak gözleyebiliyoruz ancak bir süre sonra maalesef gözümüz ve midemiz bu porsiyonlara normalmiş gibi alışıyor. Yapılan

0 Yorum

Yorum yapılmamış!

Yorum yapan ilk kişi olmak için yorum yapın!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.