KARIN YAĞLARI HAKKINDA YANLIŞ BİLDİKLERİNİZ

KARIN YAĞLARI HAKKINDA YANLIŞ BİLDİKLERİNİZ

Karın bölgesi yağlanma bir çok kişi için ortak problem. Peki bu konuda da doğru bilinen yanlışlar var mı? Bildiklerinizi gözden geçirmeye ne dersiniz?

 

Karın bölgesinin yağlanması, vücudun herhangi bir bölgesinin yağlanmasıyla aynıdır.

Yanlış: Elma tipi şişmanlık yani yağların karın bölgesinde toplanması, armut tipi şişmanlıktan daha tehlikelidir. Karın bölgesi yağlanması, insülin direnci, kalp rahatsızlığı, inme ve tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkilidir. Genleriniz, aşırı kilo almanıza etken olabilir ve ekstra yağın nereye taşındığının belirlenmesine yardımcı olabilir, ancak iyi yaşam tarzı seçenekleriyle bunu değiştirmek sizin elinizde.

 

Yağlı besinler, örneğin tereyağı, peynir ve yağlı etler, karın yağının en büyük nedenidir.

Yanlış: Yüksek yağlı besinleri ihtiyaçtan fazla tüketmek faydalı değildir, ancak her türlü aşırı kalori, belinizin kalınlığını artırabilir ve karın bölgesi yağına katkıda bulunabilir. Yediğiniz her şeyin fazlası , elmanın bile, vücutta yağ olarak depolanıyor. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirirek, şişmanlık ve karın bölgesindeki yağlanma ile savaşabilirsiniz: Etiketleri okuyun, doymuş yağları azaltın, yediğiniz meyve ve sebzeleri artırın, porsiyonlarınızı kontrol edin ve azaltın.

 

Trans yağ içeren besinler karın bölgesi yağlanmaya katkı sağlamaz

Yanlış :  Wake Forest Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kısmen hidrojene edilmiş yağ ile oluşturulan trans yağların karnın çevresindeki yağ miktarını arttırdığını ve yağ dokusunun vücudun diğer bölgelerinden daha çok karnın içine doğru yoğunlaştığını buldu. Trans yağlar, margarin, hamur işleri, kurabiyeler, krakerler ve kızartılmış ve rahat yiyecekler gibi yiyeceklerde bulunur.

Karın yağları, vücudunuzun herhangi bir yerindeki yağdan daha zor yakılır.

Yanlış. Eğer yüksek oranda yağlı bölgeniz karın bölgesiyle sağlıklı bir şekilde kilo verdiğinizde, batın(karın) bölümünüzden kilo kaybetmeniz de muhtemeledir. Bunun için size özel planlanmış bir beslenme ve egzersiz planıyla harekete geçmeniz gerekir. Çok düşük kalorili diyetlerle beslendiğinizde yağ yerine kas kaybedeceğiniz için karın yağlarınız aynı kalırken yüzünüz çökebilir.

 

Karın bölgesini eriten mucizevi besinler vardır.

 

Elbette karın bölgesi yağlarınızı eriten tek bir mucizevi besin yok. Ama bazı besinler karın bölgesi yağları ile savaşmanıza yardımcı olabilir. Baklagiller yağ yakımını destekler ve sindirimi düzenler.  Süt ve süt ürünleri tüketimi daha uzun süre tokluk hissi sağlar, kas yapımını ve yağ yakımını destekler. Özellikle bel çevresindeki yağlanmanın en büyük düşmanlarından biri olan yoğurt, içeriğindeki probiyotik bakteriler ile bağırsaklara da dost ve sindirim sistemini rahatlatır aynı zamanda kalsiyum içeriği ile vücuttaki fazla yağlar ile savaşır. Yulaf kepeği, enerjiyi arttırır, LDL kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler ve bağırsak sistemini düzenler ve düz bir karın için faydalıdır. Yumurta ile beslenenler daha uzun süreli tokluk ile daha formda oluyorlar aynı zamanda kaliteli protein ile yağlarınızı yakacak kasları da besler. Yeşil çay içerdiği antioksidanlarla yağların yakımını destekler bol limon tarçın ve taze nane ile içmenizi tavsiye ederim.

İlgili Yazılar

Besinleri Daha Uzun Nasıl Saklayabiliriz?

Sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde besinleri bozulmadan muhafaza etmek önemlidir ama aynı zamanda saklama süresi besin değeri yönünden de dikkati gerektirir. Gıda güvenliğini sağlamada temel ilke; gıdaların hasattan tüketime kadar geçen

İnsülin ve İnsülin Direnci Rehberi

İnsülin, vücudumuzdaki birçok işlemi kontrol eden önemli bir hormondur. Birçok modern sağlık sorununun merkezinde bu hormon ile ilgili problemlerin olduğu düşünülüyor. Hücrelerimiz bazen insüline cevap vermeleri gerektiği gibi cevap vermezler,

Gözlerinize İyi Bakın!

Sağlıklı ve iyi gören gözler için yeterli ve dengeli beslenme önemlidir. Gözlerimiz günlük aktivitelerimizde en çok ihtiyaç duyduğumuz organımız. Fakat ilerleyen yaş ile beraber göz sağlığımız bozulabiliyor. Yetersiz ve dengesiz

0 Yorum

Yorum yapılmamış!

Yorum yapan ilk kişi olmak için yorum yapın!

Yorum Yap