Normal Kilolu Kişilere Beslenme Önerileri

Normal Kilolu Kişilere Beslenme Önerileri

shutterstock_14131321Beden kitle indeksi, 18,5–24,9 olduğunda boy uzunluğunuza göre vücut ağırlığınız “normal” kabul edilmektedir. Ancak matematik hesap ile beden tipi her zaman örtüşmeyebiliyor ideal kiloyu en iyi hesaplama yöntemi vücut yağ analizi yapılmasıdır. Herkesin vücuttaki yağ miktarı, kas kütlesi aynı olamayabiliyor. Aynı boyda aynı kiloda iki kişi farklı görünümlerde olabilir. Bunun nedeni kemik yapılarının geniş ve kas ve yağ kütlelerinin farklılığındandır. Sizin için ideal kilo kemik, kas, kütleniz ve yağ dokunuz ile birlikte değerlendirilmelidir. Bu nedenle vücut yağ analizi yaptırdıktan sonra sağlıklı kiloda olup olmadığınıza karar vermek daha doğru olacaktır.

Ancak BKI değeriniz ideal kiloda olsa da sağlıklı besleniyor olmak her zaman için en öenmli hedef olamalıdır. Sağlıklı beslenme denilince ilk akla gelen sebze ve meyvelerdir. Ancak sebzenin pişirilme şekli yenilen meyvenin miktarı göz ardı edilmemelidir. Bununla birlikte süt – yoğurt, tahıllar, et ürünleri ve baklagiller de tabi ki beslenmenin önemli parçalarıdır. Kızartma ya da kavurma yerine haşlama, ızgara ya sulu pişirme yöntemlerini tercih etmenizi öneririm. Şeker ve tuz tüketimini azaltın. Izgaranızı sadece et tavuk ve balık için değil, sebzeler için de kullanın. Domates, biber, kabak, mantar vs. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmek sizin için daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Evde mutlaka taze sebze ve meyve bulundurun. Tarçın, şeker ihtiyacını azaltır. Meyve salatası, bitki çayları ve sütünüzün içine eklemeyi deneyin.

İlgili Yazılar

Çocuğunuz Obez mi?

Çocukluk çağı obezitesi; vücutta yağ hücrelerinin miktarının artıp, içlerinin dolmasıyla birlikte ortaya çıkan, hem fiziksel ve hem de psikolojik sorunlara neden olan bir durumdur. Çocukluk çağı obezitesinde önlem almak çok

0 Yorum

Yorum yapılmamış!

Yorum yapan ilk kişi olmak için yorum yapın!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.