Reaktif postprandial hipoglisemi (Reactive postprandial hypoglycemia)

Yemek yedikten 2-5 saat sonra kan glikoz miktarını normalin altına düşmesidir. Stimülatif hipoglisemi olarak da bilinir. Duyarlı kişilerde genelde glikoz toleransı bozulmuştur, glikoza karşı insülin yanıtı gecikmiş, ancak salgılanan insülin miktarı artmıştır. İnsülinin pik yanıtı normal kişilerde  yemek sonrası 30-60 dakikalık süre içinde oluşurken, reaktif hipoglisemili kişilerde 90-180 dakika içinde ortaya çıkar. Karaciğerde bu dönemde glikoz  alımı başladığından glikoz ve insülin pikleri rastlaşamaz. Genelde iki – üç saat içinde kan şekeri hızla düşer. Bazı otoritlere göre bu durum diyabetin en erken belirtilerinden biridir. Diyet tedavisi: Karbonhidratlarda miktar kısıtlaması yapılmaz, ancak rafine karbonhidrat tüketiminden , özellikle basit şekerler ve konsantre tatlılardan kaçınılmalıdır. Proteinler, yağlar ve posa, mide boşalmasını geciktirerek karbonhidratların kana geçişini ve postrandial insülin yanıtını azaltırlar. Bu nedenle öğünlerde yoğun karbonhidrat (nişasta) içeren besinler tek başına tüketilemez, proteinli ve posalı besinlerle birlikte dengeli bir menü oluşturulur. Günden üç öğün yerine besinlerin altı küçük öğün halinde tüketilmesi daha uygundur.

Reflü (Reflux)

Ters yönde akış, ileri doğru seyreden sıvı akımının tersine dönmesi. Yemekten sonra ağza mideden sıvı gelmesine bağlı olarak boğazda yanma hissi ile kendini gösteren durum. Bazı sindirim bozukluklarında ve bazı bebeklerde görülür. Postürdeki değişme (eğilme, gerilme, ağırlık kaldırma vb) nedeniyle karın basıncının artması ile de meydana gelebilir.Bkz.Özefajit

Riboflavin (Riboflavin)

Aynı zamanda vitamin B2 olarak  da adlandırılan, suda eriyen B kompleks vitaminlerinden biri.

Rikets (Rickets)

Raşitizm olarak da adlandırılır. Bebeklerde ve çocuklarda görülen bir beslenme yetersizliği hastalığıdır. D vitamini yetmezliği sonucu oluşur. Kalsiyum-fosfor metabolizması da bozulmuştur.

Romatoid artrit (Rheumatoid arthritis)

Atrofik artrit olarak da adlandırılır. Daha çok 30 yaş üzeri kadınlarda görülmekle birlikte çocuklarda da oluşur. Eklemde şişme, sertleşme ve deformite vardır. Nedeni bilinmemekle beraber, otoimmün sistem hastalığı olduğu düşünülmektedir. Kalıtım, enfeksiyonlar ve travma diğer nedensel faktörler arasındadır. Soğuk hava ve psikolojik şoklarla ilişkili olabileceği görüşleri vardır.