Tabldot (fr.Table d’hot)

Türkçede üç ya da en fazla 4 kapla sınırlı yemek listesini anlatmak için kullanılan bir terim. Tabldot terimi genellikle, kamu kuruluşlarında sunulan 3-4 kapla sınırlı menüleri anlatmak için kullanılmaktadır.

Tarama (tr.)

Kırmızı renkli, küçük balık yumurtalarından hazırlanmış ezme. Zeytinyağı gibi bir sıvı yağ ile balık yumurtaları mayonez kıvamına gelene kadar ezilip karıştırılarak hazırlanır. Üzerine limon suyu sıkılır. Tarama soğuk büfelerde, ordövr tabaklarında ve kanapelerde çok kullanılan bir ezmedir.

Tarator (tr.)

Yoğurt kıvamında garnitür olarak kullanılan bir ezme. Tarator, ceviz içi, ekmek içi, sarımsak ve limon yada sirke ile hazırlanır. 100 g. Ceviz içi, 100 g. Islatılmış, sıkılmış bayat ekmek için iyice dövülüp ezilir, üzerine limon ve sarımsak eklenir, su ile yoğurt kıvamına getirilir.

Termojenez (Thermogenesis)

Vücudun metabolik hızı arttırarak veya titreyerek ekstra ısı enerjisi üretebilme reaksiyonu.

Testosteron (Testosteron)

Testisler tarafından salgılanan en önemli erkek seks hormonu. Biyolojik olarak en aktif androjendir. Birincil olarak erkek üreme organlarının gelişmesi ve ikincil olarak da sesin kalınlaşması, vücut kıllanması, iskelet ve kas yapısının oluşması için gereklidir.

Tiamin (Thiamine)

Aynı  zamanda vitamin B1 olarak  da adlandırılan B kompleks grubu vitaminlerinden biri. Tiamine önceleri, aneurine, antiberiberi vitamin, antinevritik faktör, vitamin F, orizamine ve moral vitamini gibi adlar verilmiştir. Karbonhidrat metabolizmasında önemli olan tiamin pirofosfat koenziminin bir ögesidir. Gastrointestinal bölgedeki kas tonusunu düzenler, normal sinir sistemi aktivitesinin devamını sağlar ve beriberi hastalığını engeller. Tiamin eksikliğinin ilk belirtileri iştah kaybı, duyarlılık, depresyon, gastrointestinal bozukluklar ve zihinsel yorgunluktur. Ciddi tiamin eksikliği ise beriberi hastalığı olarak görülmektedir. Kaynakları maya, karaciğer ve diğer organ etleri, tam buğday unu ve zenginleştirilmiş tahıllar, kurubaklagiller ve kuruyemişlerdir.

Tiroid bezi (Thyroid gland)

İki ana lobdan oluşan kelebek şeklinde bir endokrin bez. Boyunda, larinksin altında  yer alır. Tiroid bezi kan iyodunu konstantre etme kabiliyetine sahiptir. Bu aktivite büyük ölçüde tirotropik hormon ve diğer kimyasal maddeler (tioürasil, tioürea, thiosiyanat, sulfonamidler ve guvatrojenler) tarafından etkilenir. Tiroid bezinin en büyük görevi tiroid hormonlarını (tiroksin, mono ve diiodotirozin v edi ve triiodotironin) hazırlamaktır. Biyolojik olarak en aktif olanlar tiroksin ve triiodotironindir. Tiroid hormonları oksijen alımını stimüle ederek metabolizmayı düzenlerler.

Tokoferol (Tocopherol)

Bütün metil tokolleri gösteren guruptur. Bir kısmı vitamin E aktivitesi gösterir. Birçok tokoferol izole edilmiştir. Ancak dört tanesi vitamin E aktivitesi göstermektedir. (alfa, beta, gamma ve delta tokoferol). Alfa tokoferol biyolojik olarak en aktif olandır ve delta tokoferol de antioksidan olarak en aktif şeklidir. Tokoferoller genellikle bazı bitkisel yağlarda , buğday  tohumunda bulunurlar veya sentetik olarak elde edilirler.

Toksemi (Toxemina)

1) Vücudun kendisi tarafından üretilen veya mikroorganizmalar tarafından yapılan toksik maddelerin veya zehirli maddelerin kanda bulunuşu.
2) Hamilelikte görülen toksemilerin kollektif adı.

Trigliserid (Triglyceride)

Gliserol molekülünün üç tane yağ asidi ile esterleşmesi sonucu oluşmuş yağlar. Diyet yağlarının % 95 ini teşkil ederler. Kanda trigliserid düzeyi 200 mg/dl e kadar normal kabul edilir. Kandaki  düzey, genetiki, alınan kalori, yağ, karbonhidrat ve alkol miktarı, diyabet, pankreatit vb hastalıklar başta olmak üzere çeşitli faktörlerin etkisine bağlı olarak değişebilir.