Şeker Yerine Hurma

Şeker Yerine Hurma

Şekersiz beslenmeye olan ilginin artması hurmanın hayatımıza daha çok girmesine neden oldu. Peki nedir bu hurmanın faydaları?

 

Rafine şekeri mümkün olduğunca azaltmak ve mümkünse tüketmemek gerektiğini biliyoruz.  Ama şekerin verdiği o tatlı tattan da vazgeçemiyoruz. Eğer vazgeçmek istediğiniz bir alışkanlığınız varsa onun yerine koyacağınız şeye karar verirseniz işiniz çok daha kolaylaşır ve kalıcı alışkanlıklar edinebilirsiniz. Ben de şekeri azaltmak ve bırakmak isteyen danışanlarıma genellikle yerini kuru, taze meyvelerle, tarçınla doldurmaları gerektiğini söylüyorum. Ve bunlarla oldukça farklı tarifler hazırlayarak aslında rafine şekersiz kurabiyelerin, keklerin de çok rahat tüketilebileceğini ve tatlı isteğini bastırabileceğini onlara göstermeye çalışıyorum.

Şeker yerine en çok kullandığım kuru meyvelerden biri de hurma. Hurmayı çok farklı şekillerde tariflerime ekleyebiliyorum. Sıcak suda bekletip, kabuklarını soyup, çekirdeğini çıkardıktan sonra blenderdan geçiriyorum ve bir hurma şurubu elde ediyorum. Bu hurma şurubunu tatlı tat istediğim bütün tariflerde kullanabiliyorum.

Hurma lif içeriği yüksek besinlerden biridir, yani bağırsak sağlığı için de destekleyicidir. Potasyum, magnezyum, bakır, manganez gibi mineralleri ve B6 vitamini içerir. Ayrıca antioksidan açıdan da kuvvetlidirler.  Antioksidanlar, hücrelerinizi vücudumuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek serbest radikallerle savaşarak bizi korurlar. İncir ve kuru erik gibi benzer meyve türlerine kıyasla, hurmalar yüksek antioksidan kapasitesine içeriğe sahiptir.

Hurma tüketimi ​​beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar , beyindeki interlökin 6 (IL-6) gibi inflamasyon belirteçlerin azaltılmasında yardımcı olacağını göstermektedir.  Yüksek IL-6 düzeyleri Alzheimer gibi daha yüksek nörodejeneratif hastalık riski ile ilişkilidir. Bu konuda daha net konuşabilmek için elbette daha çok insan üzerinde yapılan çalışmaya ihtiyaç duyuluyor.

UNSUZ ŞEKERSİZ BROWNİ

9 dilim – her bir dilim 150 kalori

2 yumurta

6-7 kudüs hurması

1-2 kaşık süt

1 yemek kaşığı tepeleme kakao

1 çay bardağı keçiboynuzu unu

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilin

1 çimdik tuz

½ çay bardağı Hindistan cevizi yağı + zeytinyağı

4 -5 ceviz

 

 

Hurmalar sıcak suda bekletilir, kabuğu soyulup çekirdekleri çıkarıldıktan sonra blenderdan geçirilir ve hurma püresi elde edilir. Köpük haline getirilen yumurtalar ile karıştırılır. Diğer malzemeler de eklendikten sonra, 170 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir.

İlgili Yazılar

2012 Çanta Koçunuz Çıktı!

İyi Yaşam Günlüğü, 6 yaşında! İlk defa kullanıyorsanız, sizde aramıza hoş geldiniz… İyi Yaşam Günlüğünüz, 2012 yılı boyunca size her gün rehberlik etmeyi, merak ettiğiniz bir besinin kalorisini veya bazı

Sizin Şirketiniz Ne Kadar Sağlıklı?

Kurumsal Beslenme Danışmanlığı’nı Türkiye’de ilk olarak başlatan ve bu hizmetini 10 seneden beri bir çok firma ile sürdüren  Dilara Koçak, Dünya gazetesi yazarı Kezban Karaboğa ile yaptığı röportaj da şirket

İleri Yaşların Mutluluk Formülü

Yaş ilerledikçe, kronik hastalık riskleri artar. Bu dönemde, ölçülü ve dengeli beslenmenin yanı sıra, fiziksel olarak aktif olmakta önemlidir. Fiziksel olarak hareketsizlik, sağlığın daha erken bozulmasını hızlandırır. İleri yaştaki bireylerde

0 Yorum

Yorum yapılmamış!

Yorum yapan ilk kişi olmak için yorum yapın!

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.