Tembel Troid Sizi Şişman Yapar

photo_01012012224652_2124{mosimage}Kilo vermekte zorluk, depresif belirtiler, halsizlik yorgunluk hipotroid yüzünden olabilir, diyet yaparken sağlık muayenesinden geçmek önemlidir. Tiroid bezi metabolizma üzerinde çok etkili olmakla birlikte, kelebek şeklinde,  boynun ön kısmında bulunan bir salgı bezidir.

Tiroid bezinde büyüme halk arasında guatr olarak bilinir. Troid bezinden gereğinden fazla hormon salınırsa buna hipertroid, troid bezi yetersiz çalışırsa o zaman buna hipotroid denilir. Hipotroidizm yani troid bezinin yetersiz çalışmasına çok sık rastlanılır. Yaş ilerledikçe hastalık görülme sıklığı artar, kadınlarda daha fazla görülür. Anneden kıza geçiş büyük olasılıktır, hamilelik dönemi ve sonrası da kritik dönemdir. Tiroid bezinin normal çalışıp çalışmadığınız anlamak için genelde 3 hormona bakılır.

 

Troid bezindeki bozukluk psikolojik durum ve vücut ağrılığı üzerinde çok etkilidir. Tiroid bezinden salgılanan T4 ve T3 hormonları, metabolizmayı düzenler, bazal metabolizma hızının denetiminde, fiziksel ve mental gelişimde, sinir ve kas fonksiyonlarında ve dolaşımda yer alırlar. Diğer önemli hormon ise TSH dır. Bu hormon beynimizde bulunan hipofizden salgılanan, görevi tiroid bezini “çalışmaya, üretmeye ve büyümeye” teşvik etmek olan bir hormondur. Tiroid bezi yetersiz hormon salgıladığında hipotiroidizm (tiroid hormon yetmezliği) hastalığında TSH yükselir; tiroid bezinin aşırı çalışıp gereğinden fazla hormon ürettiği hipertroidizm hastalığında bu hormonumuz normalin çok altına düşer.
Az veya çok çalışması durumunda bazı tiroid hastalıkları oluşmaktadır.

Hipotroid Tiroit hormonlarının kanda çok az bulunması ve işlevlerini tam olarak yerine getirememesi durumunda ortaya çıkan hastalığa hipotiroidi adı verilmektedir. Hipotroid metabolizma üzerinde birçok olumsuz etki göstermektedir. Metabolizma yavaşladığı için bireylerde kilo artışı söz konusu olmaktadır.
Kilo artışı ise bireylerde stres, obezite, kalp damar hastalıkları ve sonunda bozulmuş glikoz toleransına neden olmaktadır.  Bütün bu metabolik hastalıkların önüne geçebilmek ve tiroide bağlı kilo problemleri olan bireylerin yavaşlayan metabolizmalarını hızlandırmak için mutlaka özel diyet programları düzenlenmeli,  öğün atlanmadan azar azar ve sık sık beslenmeleri sağlanmalı ve egzersiz uygulamaları programa ilave edilmelidir.

Hipotiroidi, her yaşta gelişebilir ancak risk yaş ilerledikçe artar ve 60 yaşından sonra yüzde 2-4 oranında hipotiroidi görülür.

Hipotroid; kabızlık, soğuğa tahammülsüzlük, kolay yorulma, kansızlık, ödem, kas güçsüzlüğü, ani kilo alımı gibi belirtiler gösterebilmektedir. Aynı zamanda uyku hali, konsantrasyon bozukluğu ve hafıza problemleri de yaşanabilmektedir. Deri kurur ve saçlarda incelmeler görülür. Tırnaklar geç uzar ve kırılganlığı artar.
Üreme çağında olan kadınlarda en sık görülen belirti ise adet düzensizliği şeklindedir.

Hipertroid Tiroit bezinin fazla çalışmasına bağlı olarak tiroit hormonlarının fazla miktarda salgılanması sonucu ortaya çıkan hastalığa hipertiroidi adı verilmektedir. Metabolizma hızının artmasına bağlı olarak bireylerde kilo kaybı ve halsizlik söz konusu olmaktadır. Bu durumda kalori alımı arttırılmalıdır. Aşırı terleme nedeniyle yaşanan sıvı kaybının yerine konması için su tüketimi arttırılmalıdır. Medikal tedavi kadar beslenme tedavisi de büyük önem taşımaktadır. Hipertroid; ellerde, avuç içlerinde terleme,  sıcağa tahammülsüzlük, aşırı sinirlilik hali, gerginlik, kalp çarpıntısı, ishal, aşırı terleme, kilo kaybı, kaslarda güçsüzlük, göz bulguları (göz bebeklerinin dışarı doğru çıkması) gibi belirtiler göstermektedir.

İlgili Yazılar

Egzersiz Yiyecekleri

Antrenmanınıza nasıl yakıt sağlarsınız? Hangisi daha iyi bir yakıttır protein mi karbonhidrat mı? Uzun vadede bir spor içeceği tüketmeli misiniz? Antrenman öncesi yemek güvenli midir? Spor salonundaki soyunma odası konuşmalarını

Anti – Aging Alışkanlıkları – 2

Zamana meydan okumak her daim genç ve sağlıklı olmayı kim istemez? Diye başlayan antiaging beslenme alışkanlıkları konusuna geçen ay ki bültenimizde başlamış ve özetle şunları söylemiştik. Anti-agingde ilk adım sağlık

Bebeklerde Besin Hassasiyeti

Bebek sahibi olmak mucizevi bir duygudur. Özellikle bebeklik döneminde, anneler çok hassas oluyorlar. Yemekler, hastalıklar gibi konularda birçok merak edilen var. Bazı bebekler belirli yiyeceklere karşı hassas olurlar, peki siz

2 Yorum

 1. Dicle
  Temmuz 21, 13:32 Reply

  Ben 7 yıldır hipotiroid hastasıyım 4 yıl önce ameliyat oldum ve bir tiroid bezim alındı. Ameliyat sonrası 10 kilo aldım ne kadar versemde hepsini fazlasıyla aldım. Geçen yıl yumurtalıklarımda polikistik over çıktı. Düzenli olarak euthyrox cycloprogynova ve matofin ilaçlarını kullanıyorum. Boyum kilom 162 70. Kilo vermek için neler yapabilirim?

  •   
   Temmuz 22, 16:37 Reply

   Merhaba Dicle hanım,

   Polikistik over sendromu (POS), üreme çağındaki kadınların % 5- 10’unu etkileyen bir endokrin hastalığıdır. Polikistik Over Sendromu ve insülin direnci olan kadınların çoğunda karın bölgesinde kilo alımı, kilo vermekte zorlanma, aşırı derecede karbonhidrat tüketimi ve hipoglisemik dönemler (kan şekeri düşmesi) yaşanabilir. Beslenme önerilerime http://www.dilarakocak.com.tr/polikistik-over-sendromu-2/ linkinden ulaşabilirsiniz.Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm kolay kilo verme önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden ulaşabilirsiniz.Ayrıca Afiyetle Diyet kitabımı edinerek içerisindeki diyetlerden faydalanabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.