Yüksek Protein ile Zayıflama Diyeti Riskli

Yüksek Protein ile Zayıflama Diyeti Riskli

fotoğrafKarbonhidratları daha az tüketmek kilo vermek isteyenlerin genelde ilk aklına gelen çözümdür. Son yıllarda da düşük karbonhidratlı diyet modası bu noktada gittikçe popüler hale geliyor. Ancak dengeli beslenme programı içinde protein kadar karbonhidrat ve yağ da vücudumuz için çok önemli.

Proteini yüksek diyetler daha rahat kilo vermeye yardımcı olabiliyor ancak diyetin genel planı içinde çok dengeli bir planlama gerekiyor. Çünkü proteinler aynı zamanda yağ ve kolesterolde içeriyor. Kilo vermeye çalışırken böbrek karaciğer ve damarlarınızın daha fazla zarar görmesi riskiyle karşı karşıya kalmamalısınız.

Protein seçiminde yağsız olanlarını seçmek çok önemli. En iyi protein kaynakları balık, yağsız süt ürünleri, yağsız etler olarak sıralanabilir. Ancak bu besinleri kızartıyorsanız lezzet ile beraber yağ oranını da çok arttırmış oluyorsunuz.

Proteini çok yüksek diyetler ile ilgili yapılan çalışmalarda çelişkili sonuçlar var. Yapılan bir çalışmada günlük alınan kalorinin %60 ‘ı yağsız proteinlerden sağlandığında ( ki bu önerilenden çok fazla) tansiyon, LDL (kötü) kolesterolü ve trigliserit değerlerinde düşme saptanmış ancak diğer araştırmalarda proteini yüksek diyetlerin uzun süre uygulanması halinde karaciğer sağlığı ve kemik erimesi açısından riskli olabileceği de öngörülüyor.

Protein ile kilo vermek neden daha kolay?

Bedenimiz yüksek proteinli yemekleri sindirmek, metabolize etmek ve kullanmak için daha fazla çaba harcar. Bu da daha fazla kalorileri yanmasını sağlar. Ayrıca, midenizi terk etmek için daha uzun zamana ihtiyaç duyarlar, böylece daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz

Nutrition Metabolism dergisinde yayınlanan bir makalede, beslenme programlarında protein alımını % 30 arttırarak diyet yapan kimselerin, günde yaklaşık 450 kalori daha az tükettikleri görülmüştür ancak yine de sadece protein ile kilo vermek hala tartışılan bir yöntemdir

Protein Miktarı ne olmalı?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için her bireyin vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0.8 ile 1.1 gram arasında protein tüketmesi gerekir. 70 kg olan bir kadın için, 60 -70 gram arasında protein alması gerekir. Ancak yüksek proteinli diyetlerde bu miktar 120 -130 grama kadar çıkabiliyor. Ancak aşırı protein alındığında ve birey iyi egzersiz yapmadığında tabi ki proteinin fazlası da vücutta yağa dönüşüyor. Her öğün için 27 -30 gramdan daha fazla protein alınmaması gerekiyor.

Ancak her protein eşit yaratılmamıştır. Fındıklar, tam tahıllılar, ve sebzeler de teknik olarak protein içerir ama yağsız kasları yapabilmek için bedende gerekli olan 9 amino asidin hepsini içermezler. Bunu yapanlar- tam protein olarak bilinenler- tipik olarak hayvansal ürünlerde bulunur. Bunlar da, tavuk ya da hindi, deniz ürünleri, az yağlı süt ürünleri, yağsız biftek oluyor.

Bazı besinlerin protein değerleri

1 yumurta       6 gr

1 yumurta büyüklüğünde köfte 6 gr

50 gr yağsız peynir 10 -12 gr

200 ml süt       6 -7 gr

150 gr tavuk   25 -30 gr

Proteini yüksek diyetleri çok uzun süreli uygulamak dengeli beslenme ilkelerine aykırı bir yol ancak spor yapanlarda bir beslenme uzmanı kontrolünde daha dengeli bir plan içerisinde uygulanabilir veya kilo verme diyetlerinde kontrollü bir şekilde kısa süreli olarak metabolik hızı arttırmak için alışkanlığa dönmeyecek şekilde beslenme uzmanı ve danışanın ortak kararı ile de  sağlığa zarar vermeyecek şekilde programlanabilir.

İlgili Yazılar

Migren ve Beslenme

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Migreni tetikleyen başlıca faktörler; diyet faktörleri, stres, hormonal değişiklikler, uyku düzeni, iklimsel değişiklikler

Siz de mi sebze sevmeyenlerdensiniz?

Sebzeler, bir tabaktaki yemeği daha çekici hale getirmek için kullanılan garnitürlerden çok daha fazla değere sahiptir. Sebze tüketmiyorsanız, posa, antioksidan ve diğer fitokimyasalları vücudunuza almıyorsunuz demektir. Bu nedenle sebze grubundan

Diyabette Beslenme

Vücudumuzun temel enerji gereksinimi karbonhidratlar ile sağlanır. Emiliminin olması karbonhidratın en küçük birim olan glukoza dönüşümü gerekir. Glukoz beyin ve diğer organlar için enerji kaynağıdır. Yalnız hücrelerin bu glukozu kullanabilmesi

4 Yorum

 1. merhabalar
  Şubat 06, 02:52 Reply

  sayın hocam bu cambogıa ıle ılgılı yorumunuz olmusmudur bır sıtede sızın denemelerınızden bahsedıyor ve ıse yaradıgı belırtılıyor dogrumudur ?

  •   
   Ağustos 27, 16:04 Reply

   Merhaba ,

   Son yıllarda da düşük karbonhidratlı diyet modası bu noktada gittikçe popüler hale geliyor. Ancak dengeli beslenme programı içinde protein kadar karbonhidrat ve yağ da vücudumuz için çok önemli.Bu konuda yazımı tekrar okumanızı tavsiye ederim.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.