ÖDEM NEDİR?

Seyahat dönüşlerinizde tartı kabusunuz oluyorsa, tartıya çıktığınızda kilo almasanız da çıkan sonuç sizi şaşırtıyorsa, elleriniz, ayaklarınız şişiyor ve her zaman giydiğiniz ayakkabıları şimdi giymek canınızı acıtıyorsa sizin de ödem probleminiz olabilir.

Ödem, fazla sıvının vücudunuzun bazı dokularında  tutulduğu ve düzgün şekilde taşınmadığında ortaya çıkıyor. Yani damar içerisindeki sıvının damarların dışına sızması sonucunda doku ve cilt altında birikmesi olarak tanımlanabilir.

 Beslenme planınızda tuzlu veya tatlı tüketiminde aşırıya kaçıyor, az su içiyor, düzensiz uyku uyuyorsanız dikkat!

Vücutta Ödem Neden Birikir?

Fazla kilo ve hareketsizlik damarlar üzerinde ekstra basınç oluşmasına, dolaşımın yavaşlamasına ve sonuçta vücuttaki sıvı dengesinin bozulmasına neden olabilir. Aşağıdaki faktörler de vücudunuzda ödem oluşmasında rol oynayabilir.

Yetersiz su tüketimi: Vücut susuz kaldığında bunu tehlike olarak algılayıp savunma olarak besinler yoluyla gelen tüm sıvıyı vücutta biriktirmeye başlar.

Âdet ve hamilelik; menstruasyon ve gebelik dönemlerinde hormon seviyelerindeki değişim sıvı tutulmasına neden olur.

Tuzlu besin tüketimi de vücutta ödem oluşumuna yol açan bir etkendir. Vücut dokularının belli oranlarda tuza ihtiyacı vardır, ancak aşırı tuz tüketimi ödeme sebep olur. Turşu, soya sosu, salamura yiyecekler, tuzlu zeytin gibi aşırı sodyum içeren besinlerin tüketimini azaltın. Tuz tüketiminizi günde 5 gramı (yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı) geçmeyecek şekilde planlama yapabilirsiniz.

Sebebi tam bilinmemekle birlikte bazı bireyler lodos olduğu günlerde şişkinlik, gerginlik ve yorgunluk hissettiklerini bildiriyor. Aslında bu durumu kabul edip geçici bir dönem olduğunu hatırlayarak vücut strese sokmamak gerekiyor. Aşırı sıcak ve nem de ödem üzerinde etkili faktörlerden. Fazla ısı, damarları genişleterek dolaşımı etkileyebiliyor. Bunların dışında, vücudumuzun işleyişi için gerekli mikro besin öğelerinden olan vitamin ve mineralin yetersiz alımı ödemi tetikleyen diğer unsurlara örnek verilebilir.

Ödem Probleminden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hiçbir besinin mucizevi olmadığını hatırlatarak bazı beslenme alışkanlıklarının ödem şikayetlerinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini söyleyebilirim.

Ödem atmanın ve şişkinlikten kurtulmanın en önemli kuralı yeterli su içmek. Yeterli su içmek aynı zamanda vücudumuzun toksinlerden arınmasına yardımcı oluyor. Özellikle sıcak havalarda ve sıvı kaybınızın çok daha fazla olduğu bu günlerde günlük 2.5-3 litreye yakın su tüketimine dikkat edin. Sıvıyla beraber mineral kaybını da önlemek için günde 1-2 şişe maden suyu tüketebilirsiniz. Su ihtiyacınızı meyve ve sebzeden karşılamayı ihmal etmeyin.

Rafine karbonhidratlara da dikkat. Beyaz şeker, beyaz ekmek gibi rafine karbonhidrat tüketimi, kan şekeri ve insülin seviyelerinde hızlı artışlara neden olur. Yüksek insülin seviyeleri, böbreklerdeki sodyumun emilimini artırarak vücudunuzun daha fazla sodyum tutmasına sebep oluyor. Yani vücutta sodyumun artışı daha fazla sıvı hacmi ve ödem problemlerine yol açabiliyor. Bu sebeple beslenmenizdeki rafine karbonhidratları tam tahıllılar gibi kompleks karbonhidratlarla değiştirmek, ödem şikayetinizi hafifletebilir.

Probiyotiklerden yoğurt ve kefir ödem atmak için iyi  bir seçenek olabilir. Bağırsak sağlığınız için günlük beslenme planınızda destekleyici probiyotik besinlere yer vermeyi unutmayın. Ara öğünlerinizde de probiyotik yoğurt veya kefir tercih edebilirsiniz.

Ödem Şikayetinizi Azaltmaya Yardımcı Tarifler 

Ödem atııran smoothie tarifi 

-1 su bardağı kefir veya 4 yemek kaşığı probiyotik yoğurt
-2 dilim ananas
-1 avuç maydanoz
-1 çay kaşığı zerdeçal

Bütün malzemeleri blender’dan geçirin ve dilerseniz buz küpleri de ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ödem atmaya yardımcı salata

 ½ demet maydanoz

3 yemek kaşığı mercimek

1 kivi

½ demet nane

½ demet dereotu

¼ nar

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

½ limon suyu

Maydanoz, nane ve dereotu iyice yıkanır, ince ince doğranır. Üzerine ¼ nar ve 3 yemek kaşığı haşlanmış mercimek eklenir. Daha sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve ½ limon suyu ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ödem atan zencefilli çay

1,5 litre suya; 1/2 demet maydanoz, 1 elma, 1limon, 1 çay kaşığı toz zencefil, 2-3 adet karanfil ve tarçın ekleyin. Kaynatıp süzün. İster soğuk ister sıcak içebilirsiniz.

ÖDEM ATMAYA YARDIMCI TARİFLER NE KADAR SÜRE UYGULANMALIDIR?

Uygulanan tarifler her bireyin ihtiyacına göre değişmekle birlike ortalama 3 ile 7 gün arasında genel olarak değişim göstermektedir. Uzun süreli uygulamalardan kaçınılmalıdır. Uzun süreli ödem şikayetleriniz var ise en doğrusu bir beslenme uzmanı ve hekim kontrolünde size özel planlanmış bir diyet reçetesi uygulamanızdır.

Ödem Atmaya Yardımcı Besinler

Potasyum, sodyum seviyesini azaltarak ve idrar üretimini artırarak vücutta su tutulumunu, yani ödemi, azaltmaya yardımcı olur. Beslenmenize potasyum kaynağı olan; muz, avokado ve domates, yeşil yapraklı sebze ve kuru meyveleri eklemeye özen gösterin. Eğer sindirim sistemi problemleri yaşıyorsanız sabahları güne 2-3 adet kuru kayısı ve 1 bardak suyla başlayabilir, ara öğün seçeneği olarak 2 ince dilim ananas veya 2 adet salatalık tercih edebilir; ödem atan içecek tarifini deneyebilirsiniz. Öğle ve akşam öğününüzde bol yeşillikli bir salata tüketmeniz, ödem şikâyetlerinizin azalmasına yardımcı olur.

Kirazananaskayısısalatalıkve maydanoz gibi besinlerin içeriğindeki yüksek su, vücuttaki ödemi azaltmaya yardımcı olur. Günlük sıvı tüketiminize bitki çaylarını dahil edin. Maydanoz, zencefil, rezene, ekinezya gibi bitkiler ödem atmanıza destek olur.

ÖDEM İLE KİLO ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

Bayram, tatil, seyahat normal yeme düzenimizin bozulduğu zamanlardır. Bu durumu kabul ederek tedbirli olmak veya sonuçları konusunda bir karar almak önemlidir.
Tartıda gördüğünüz ilk rakama hemen aldanıp moralinizi bozmayın. Çünkü gördüğünüz fazlalık gerçek kilonuz olmayabilr. Aşağıdaki ihtimallere bir göz atın belki de iki gün sonra tüm fazla kilo kendiliğinden gidebilir.

Günlük beslenmenizde ara öğünler ilave ederek metabolizmanın çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Yaza hızlı ve sağlıklı hazırlık için;

Yüksek lif, düşük kalori, düşük yağ, az tuz içeren Vicdan Çorbalarımız ile Arı mucizesi Propolisli içeceklerimizi buluşturarak size 3 günlük Detoks Paketi hazırladık.

3 günlük vicdan çorba detoksu için: TIKLAYIN

VİCDAN ÇORBA İÇMEK İÇİN 5 NEDEN

  • Bazen kendinizi tutamayıp ihtiyacınızdan fazlasını yiyip içtiğinizde vicdanınız sızlıyorsa,
  • Tartıda takılan o birkaç inatçı kilo bir türlü gitmiyorsa,
  • Yüzüğünüz parmağınıza olmuyor, ödem ve şişlik hissi yaşıyorsanız,
  • Evde yemek yapmaya vakit bulamayınca düşük kalorili ve sağlıklı beslenme arayışınız varsa,
  • Hızlı bir hafifleme için kendinize uygun, temiz içerikli, düşük kalorili bir çorba lazımsa,

VİCDAN ÇORBA YANINIZDA!