Uzman Diyetisyen Dilara Koçak

1990 yılında beslenme ve diyet mesleğine gönül veren Dilara Koçak, Hacettepe Üniversitesi, “Beslenme ve Diyetetik” mezunudur. Yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamlayarak uzman ünvanını almıştır. 2003-2004 yıllarında Amerika Birleşik devletlerinde çeşitli hastanelerde bulunmuştur ve burada edindiği tecrübe ile Mezura kliniğini kurmuştur. Bireysel beslenme danışmanlığı ve diyet tedavisi hizmetlerine ilave olarak Coorporate Wellness uygulamasının Türkiye’de öncüsüdür. Yıllardır birey beslenmesi üzerine çalışan Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, son yıllarda odağına gezegeni beslemeyi aldı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Sıfır Atık Sıfır Açlık proje destekçisi olarak pek çok proje gerçekleştirdi. FAO’nun 2011 yılında başlattığı Save Food : Gıda Kayıp Ve İsraflarının Azaltılması Küresel Girişimi’nin devam projesi olan, 2020 Mayıs ayında lansmanı gerçekleştirilen FAO ve Tarım Orman Bakanlığı işbirliğinde “ Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık” kampanyasının  aktif destekçisi olarak çalışmalarına devam ediyor.

“Gezegen hasta, toprak hasta, hava hasta, su hasta” söylemiyle yıllardır tam zamanlı olarak tüm bilgi ve tecrübesini iklim krizi, açlık ve atık konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kitlelerle paylaşan Dilara Koçak kurucusu olduğu DK Dükkan gıda ve iyi yaşam ürünleri ile “ geleceği besle” hareketini destekliyor. Çorba, atıştırmalık ve fonksiyonel içecek alanında geliştirdiği tariflerinde yerel üretici, kadın kooperatiflerine öncelik verirken ürünlerini cam kavanoz/şişe vasıtası ile sağlıkla tüketici ile buluşturuyor.

“İyi Yaşam Günlüğü” çalışması ilk olarak 2005 yılında yayımlanmaya başlamış olup, değişen konu ve içeriğiyle on iki yıldır sağlığına önem verenlerin klasiği haline gelmiştir. 16 yıldır devam eden İyi Yaşam Günlüğü iki yıldır Sürdürülebilir Yaşam Günlüğü olarak hayatına devam etmektedir. 2022 yılında ise Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu desteği ile İngilizce baskısı gerçekleştirilmiştir.

Koçak’ın 2007 yılında Dilara Koçak ile İyi Yaşam, 2009 yılında Afiyetle Diyet Kitapları ve 2015 yılında Afiyetle Diyet Tarifleri kitabı yayımlanmıştır. Milliyet gazetesi, CEO Life, Hello dergileri yazarı olan Koçak, CNN Türk, Kanal D, TRT ve HaberTürk kanallarında iyi yaşam ve beslenme konularında programlar hazırlayıp sunmuştur.

Dijital iletişim kanallarında güçlü bir etkileşime sahip olan Koçak, 25 yıllık diyet ve sağlık mesleki tecrübelerini kendi mobil uygulaması ile tüm takipçileriyle paylaşmaktadır. İyi yaşamın tüm boyutları ilgi alanında olup çevre dostu seçimler, gurme lezzetler, seyahat, egzersiz, sürdürülebilirlik, beslenme ve diyet, sıfır atık deneyimlerini de sosyal medyada anlatan Koçak bu anlamda da trendleri takip eden ve paylaşan önemli bir yol göstericidir. 2019 ve 2020 ve 2021 yıllarında Marketing Türkiye BoomSonar Social Media Awards organizasyonunda “En Başarılı Sağlıklı Yaşam Influencerı” seçilmiştir.

Uzman Diyetisyen Betül Karakuş

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun olmuş, ardından Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak uzman diyetisyen olmuştur.

Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, nutrisyon destek, poliklinik ve dahiliye bölümlerinde ve Özel Ankara Güven Hastanesi’nde yetişkin beslenmesi üzerine; Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’nde çocuk beslenmesi üzerine; T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ve Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri mutfağında kurum beslenmesi üzerine stajlarını başarıyla tamamladı.

Lisans eğitimi süresinde ‘Anne Sütünü Artırıcı Galaktagog Etkili İlaçlar ve Besinler’ konulu detaylı seminer hazırladı. Üniversitede bitirme tezi olarak “Değişik Sosyoekonomik Düzeydeki Orta Öğretim Kurumlarına Devam Etmekte Olan Öğrencilerin Fast-Food Tüketimleri, Beslenme Durumları Ve Fiziksel Aktivitelerinin Araştırılması” konusunu hazırladı. IX. Uluslarası Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde yazılı poster bildirimi yaptı.

Diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, sporcu diyetisyenliği kursları başta olmak üzere bir çok eğitim ve kurs programına katıldı.

Nisan 2014 tarihinden itibaren Mezura Kliniği’nde diyetisyen olarak çalışmaya başlayan Betül Karakuş; Mezura’nın wellness çalışmalarının yönetimi ve koordinasyonundan sorumludur. 

Nisan 2015 tarihinden itibaren Mezura Kliniği’nde diyetisyen olarak çalışmaya başlayan Betül Karakuş; Mezura’nın kurumsal beslenme çalışmalarının yönetimi ve koordinasyonundan sorumludur.

Sağlıklı beslenme, kilo yönetimi üzerine seminerler vermekte olup, halen Mezura Kliniği’nde online ve yüz yüze danışan görmeye devam etmektedir.

Diyetisyen Cansu Çelik

2019 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden yüksek onur öğrencisi olarak mezun olmuş, şu anda Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine tez aşamasında devam etmektedir.

Üniversite eğitimi süresince Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Başkent Üniversitesi Hastanesi ve Ufuk Üniversitesi Dr.Rıdvan Ege Hastanelerinde erişkin ve çocuk beslenmesi üzerine, Ankara Liv Hospital mutfağında kurum beslenmesi üzerine stajlarını başarıyla tamamladı.

Kendisini daha da geliştirmek adına Diyabet diyetisyenliği, Onkoloji diyetisyenliği, Sporcu beslenmesi kursları başta olmak üzere Beslenme ve Psikoloji, Yeme Farkındalığı, Obezite ve Diyabet Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar ve Fitoterapi olmak üzere birçok eğitim ve kurs programına katıldı.

Lisans eğitimi süresinde ‘Endokrin bozucular ve obezite’ konulu detaylı seminer hazırladı. Üniversitede bitirme tezi olarak “Ankara’da yaşayan 20-65 yaş arası bireylerin uyku kaliteleri ile duygusal iştah durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi’’ konusunu hazırladı. Bitirme tezini 2. Uluslarası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi’nde sundu. Yüksek lisans eğitiminde Kolelitiazis ve Tiroid Fonksiyon Bozuklukları ı̇lişkisi derleme yazısını yazdı. 

Ağustos 2020 tarihinden itibaren Mezura Kliniği’nde diyetisyen olarak çalışmaya başlayan Cansu Çelik Mezura Kliniği’nde hasta tedavi ve eğitimi, bilimsel yayın takip ve uygulama geliştirme konularında Uzm. Dyt Dilara Koçak’a yardımcı oluyor.  

 

Figen Yılmaz