Kadın olmak zor 
Ergenlik dönemi, ilk menstürasyon, gebelik, emzirme dönemi, menopoz, osteoporoz ,düşük bel pantolonlar , vücuda yapışan elbiseler, her gece  gidilen davetler, keyifli geceler ve ardından sabah banyodaki baskül işkencesi KADIN OLMAK ZOR

Kadınlar her zaman kilolarına dikkat ederler çünkü daha kolay kilo alırlar , bunun sebebi vücut yağ oranının östrojen nedeniyle daha yüksek olmasıdır.

Erkekler bizden çok daha fazla yemek yerler ama hemen kilo almazlar çünkü onların metabolizmaları daha hızlıdır, daha yüksek kas oranı ve geniş vücut yüzeyi onların yediklerini daha çabuk yakmalarını sağlar.

Kadınlarda yağ dokusu fazlalığı estetik açıdan dezavantaj  olsa da sağlık açısından erkeğe göre avantaj yaratmaktadır.  Erkeklerin göbeğinde biriken yağlar daha tehlikeli olup, diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon ve böbrek  taşı gibi rahatsızlıklara yol açar Bel/Kalça oranı bu nedenle önemli bir parametredir erkekte 1 kadında ise 0.8 değerinin üzerine çıkmamalıdır. Erkek tipi şişmanlık genelde karın çevresinde biriken yağlarla karakterizedir ve elma tipi diye bilinir. Kadınlarda daha sık görülen ise armut tipi olandır.

Erkekler kolay kilo verirler çünkü ;
Erkekler bütün gün dışarıda oldukları için daha düzenlidirler
Belli bir yaştan sonra kadınlar için spor güç bir uğraştır. Oysa erkekler özellikle olgun yaşlarda spora daha çok yönelirler.
Erkeklerin yağsız doku kitlesi yani kas ağırlığı daha fazladır oysa kadınların yağ kütlesi daha fazladır.
Kadınlarda ise doğum, menapoz ve her ayın neredeyse yarısı hormon değişiklikleri ile geçer

Kadınlar kilo hedefini yanlış seçebiliyorlar  ve sürekli diyet yapma fikri bu işi bazen işkence haline getiriyor. 40 yaşındaki bir insanın 20 yaşındaki kilosuna inmek için ısrar etmesinin hiçbir faydası yok tam tersi ona zararı var çünkü sürekli yediklerini azalttığı için yetersiz ve dengesiz beslenerek sağlıksız bir menapoz ve ciddi bir osteoporoz riski ile karşılaşabilir.

Bazen kendilerini kandırıyorlar
Ben bütün gün alışverişteydim veya çok ayakta durdum gibi. Bunlar gerçek  kalori harcaması ve yağ yakımı için çok iyi bir yol değil .Aynı şekilde kendini kandırma  bazı besinler içinde olabiliyor;Fındık kalbe iyi geliyor Grisini şişmanlatmazZeytinyağı iyi bir yağ veya diyet bisküvilerde enerji çok az diye bu besinleri gereğinden fazla tüketiyorlar

Kas çalışmaktan kaçınıyorlar
Kadınların en büyük korkularından biri vücudunun kaslı bir hal alması… Bu sebeple kas çalışması yapmak istemiyorlar, oysa uzman bir egzersiz hocası tarafından yapılan kas çalışması kişinin vücut şeklini düzeltir, göğüslerinde dahi düzelme olur ve daha sıkı olan bir cilt ile fit görünüm elde edilir. Saçınızı düzeltmek için elinizi kaldırdığınızda kol kaslarınız sallanıyor mu kontrol etmek lazım ara sıra

Karbonhidratı diyetlerinden çıkarıyorlar 
Dengeli karbonhidrat alımı şişmanlığı önler bunun için hangi karbonhidratların iyi olduğunu öğrenmek gerekir. Öğle yemeğinde yiyeceğiniz 2 dilim tam tahıl ekmeği saat 16.00 ‘da tatlı yeme isteğinize engel olur. Çünkü karbonhidratlar vücutta çok fazla depolanmaz, bu sebeple karaciğerdeki glıkojen bitince önce kan şekeri düşer daha sonra beyne gerekli şekeri bulmak için kaslar kullanılır bu döngüye girildiğinde 1 gr kas kaybı 2,7 gram su atılmasına sebep olur ve kişi hızla kilo kaybettiğini görür tartı üzerinde . Oysa giden kas ve sudur. Bunun sonucunda yüz çöker kilo kaybı  yağlı bölgelerde ise  arzu edilen görüntü elde edilemez üstelik normal yemeğe geçince bumerang etkisi baş gösterir, kas kaybı metabolizmayı yavaşlatmıştır ve kaybedilen kilodan çok daha fazlası geri gelir.

Mutlu kilo bulunmalı 
Kadınların vücutları çok iyi olsa bile % 76’sı sürekli diyet yapma fikriyle  yaşıyor vücudundan memnun olan kadın sayısı çok az. Oysa mutlu oldukları gerçek kiloya indikten sonra çok fazla bu düşünceyle yaşamamaları gerekiyor

Eşler bu konuda tehlikeli
Çok sıkı diyet yapan bir kadını baştan çıkaran genelse eşler oluyor çünkü eve gelirken getirilen bir tatlı veya evin beyi sevdiği için akşama yapılan tüm hazırlıklar ve güzel kokular kadınları baştan çıkarabiliyor. Erkeklerin metabolizmaları kadınlardan daha yüksek olduğu için onlar bize göre çok daha fazla yemek tüketebiliyorlar. Çünkü vücut yüzeyleri geniş testesteron hormonu nedeniyle kas yapıları daha yoğun bu da metabolizmalarının daha hızlı olmasını sağlıyor. Bu sebeple uzun zamandır dikkatimi çeken tecrübelerimden birisi de kadınların diyete başladıktan 1-2 hafta sonra mutlaka eşlerini de ikna etmeye çalışıp yanlarında getirmeleri ,bu şekilde evde kontrol artıyor. Ben eşiyle beraber gelenlere aynı şekilde egzersize de beraber  gitmelerini de tavsiye ediyorum böylece birlikte geçirilen zamanda onları mutlu ediyor.

Medyanın dayattığı güzellik sadece kadınların % 5’inin sahip olduğu bir özellik.
Medyanın dayattığı güzellik ideali sadece kadınların % 5’inin sahip olduğu bir özellik. Ancak geri kalan % 95 bu % 5’lik kesim gibi görünmeye zorlanıyor

Riskli dönemlere dikkat!
Erkeklerin, evlilik, kadınların da hamilelik ve menopoz dönemlerinde fazla kilo alma olasılıklarına karşı dikkatli olması gerekiyor.