Emzirme Dönemi

Emzirme Dönemi

Emzirme döneminde beslenmeniz bebeğinizin gelecekteki sağlığı ve anne sütü verimliliği için çok önemli. Hamileliğinizdeki beslenme alışkanlığınıza emzirirken de devam edin. Değişik besin gruplarından beslenmeye ve öğün aralarında sağlıklı atıştırmalar yapmaya özen gösterin. Bebeğini emziren anne ne iki kişilik yemeli, ne de hızla kilo vermeye çalışıp diyet yapmalıdır. Emzirme sırasında normal kalori ihtiyacınıza ek olarak 300-500 kalori daha fazla beslenmeniz yeterlidir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere ek olarak, 1 su bardağı süt, bir yumurta veya 1 köfte kadar et, 1 ince dilim ekmek ve bir adet meyve eklemeniz yeterlidir.

 

Emzirme sırasında normal olarak kilo vereceksiniz

İlk 4 ayda her ay yaklaşık 500 gram ile 1 kg arası kilo vereceksiniz. Ancak tartı kaybı açısından emziren anneler arasında büyük farklar görülür. Ayda 2 kilodan daha fazla tartı kaybetmek doğru değildir.

Emzirme sırasında fazla sıvı ihtiyacınız olacaktır

Her emzirme seansında bir bardak, yani 200-250 ml.su için. Sütün sık aralıklarla sağılmasının süt üretimini daha olumlu etkilediği bilinmektedir. Emzirme döneminde kendinizi susamış hissettiğiniz zamanlar daha fazla olacaktır. Günde 2.5-3 litreye yakın sıvı almaya dikkat edin. İhtiyaç hissettikçe, yeterince su, bitki çayları, meyve suyu, ayran, komposto gibi sıvılar tüketin. Kompostoyu şekerli yapmanıza gerek yok. Meyvenin kendi şekeri yeterli olacaktır.

 

Hamilelikte aldığınız multivitamin tabletine bir süre devam edin

Ancak bundan alacağınız vitamine güvenerek günlük taze sebze ve meyve tüketiminizi kısmamalısınız. Süt verme süresi ve hacmine göre, hekim veya beslenme uzmanı ile görüşüp, daha sonra aldığınız vitaminleri kesebilirsiniz.

 

Sigara içmemeye dikkat edin

 Araştırma sonuçlarında, nikotinin sütü azalttığı gösterilmiştir. Tamamen bırakamıyorsanız, içtiğiniz miktarı en aza indirgeyin ve zaman olarak bebeği emzirdikten hemen sonrayı seçin. Bebeğin sigara dumanına veya annenin üstüne sinmiş kokuya maruz kalması bir yana, anne sütündeki kalıntılar da huzursuzluk, kusma ve ishale, bebeğin yeterli kilo alamamasına yol açabilir. Bu nedenle, hamilelik dönemini fırsat bilerek sigarayı bırakmanız ve emzirme döneminde de içmemeniz hem sizin hem de bebeğinizin yararınadır.

 

İlaç almanız gereken bir durum olursa, mutlaka doktorunuza danışın

Tıpkı gebelik döneminde olduğu gibi, emzirme döneminde de ilaç alımı konusunda dikkatli olmanız büyük önem taşır. Besinler gibi, ilaçlar da anne sütü aracılığıyla bebeğe ulaşabildiğinden, bu konunun üzerinde titizlikle durulması gerekir.

 

Emziren annenin kaçınması gereken gıdalar nelerdir?

Eğer, bebeğiniz sizin aldığınız bazı gıdalara hassasiyet gösteriyor, emzirme sonrasında huzursuz oluyorsa, bir süre o gıdadan uzak kalmayı deneyebilirsiniz. Bebeğinizin rahatladığını fark ederseniz, emzirme süreci boyunca o gıdayı beslenmenizden çıkarmanızda yarar vardır. Ailede belli bazı gıda alerjileri varsa, bu gıdaları tüketirken de dikkatli olmanızda yarar vardır. Kesin kanıtlanmış olmasa da, lahana, karnabahar, kuru baklagiller, soğan, sarmısak gibi keskin kokulu gıdalar sıkça suçlanmakta, bebekte gaz sancısını artırdığı ileri sürülmektedir. Böyle bir durum gözlemlerseniz, bir süre bu gıdalardan uzak kalmayı deneyebilirsiniz.

 

Emzirme döneminde aklınızda bulunsun!

 • Vücudunuz 10 ml süt salınımı için yaklaşık 7 kalori harcar.
 • Protein yeterli miktarda alınmalıdır. Özellikle balık haftada en az 2 kez tüketilmelidir.
 • B12 vitamini süt verimliliği için önemlidir. En iyi kaynağı ise, yağsız kırmızı et ve yumurtadır.
 • Kalsiyumun yeterli alınması, annenin kemik sağlığı için önemlidir. Kadınlardaki osteoporoz riski unutulmamalıdır.
 • Folik asit gebelik döneminde olduğu kadar, emzirme döneminde de önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeleri bol  tüketmeye özen gösterin.
 • B vitamini tüketimi de yeterli olmalıdır. Bunun için tam buğday, bulgur ve kuru baklagiller tercih edilebilir.
 • Magnezyum ve çinko her kadın için yaşamın her döneminde önemlidir. En iyi kaynaklarından bazıları kırmızı et ile fındık ve badem’dir
 • D vitamini anne sütünde yeterli değildir. Bebeğe yapılan takviyeye rağmen, güneşli havalarda her gün 15-20 dakika açık havaya çıkarmak, bu vitaminin sentezi için faydalı olur.
 • Kompostolar şekersiz hazırlanabilir. Bunun için meyvelerin doğal şekeri yeterlidir.
 • Demir eksikliğiniz varsa, pekmez veya kuru üzüm yanında C vitamini içeren bir taze meyve tercih etmelisiniz.
 • Tatlı yemek isterseniz, gaz yapmayacak şekilde sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.
 • Süt protein, karbonhidrat ve kalsiyum açısından ideal dengeye sahiptir ve emzirme döneminde süt tüketmeye özen göstermeniz gerekir. Gaz yaparsa, laktozsuz sütleri veya sindirim farklılığı açısından  keçi sütünü tercih edilebilirsiniz. Probiyotik ve prebiyotikler de kullanılabilir.

Bilimselliği kanıtlanmasa da soğan,bulgur, ısırgan otu çayı ve malt, süt salınımına genelde pozitif etki yapmaktadır.

İlgili Yazılar

Uyku Bozuklukları

Çoğumuz her zaman olmasa da, bazı durumlarda uykusuz kalırız. Evde ya da işte yaşanan zorluklar, hamilelik dönemi, yakın ilişkiler, yaşanan hastalıklar ya da kayıplardan dolayı geceleri uyuyamadığımız olur. Bunlar yaşadığımız

“Düz Karın” için en iyi 11 besin

Yapılan birçok çalışma karın bölgesinden şikayetçi olan kadınların sayısının oldukça yüksek olduğunu göstermekte. Sadece görsel açıdan değil aynı zamanda karın bölgesinde biriken yağlar sağlık açısından da tehdit oluşturur. Diyabet, yüksek

GEBELİKTE BESLENME DÜZENİ YAZI DİZİSİ 5 – GEBELİK SÜRESİNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sevgili anne adayları, heyecanınızı ve endişelerinizi çok iyi anlıyorum, bu dönemin sizin için ne kadar özel olduğunu da, bu sebeple ben de heyecanınıza ortak olarak merak ettiğiniz birçok konuyu derledim,

30 Yorum

 1. ayşe tanrıverdi
  Mayıs 18, 13:20 Reply

  ben zayıflamak istiyorum ama zayıflayamıyorum 10 aylık kızım var emziriyorum bana yardımcı olurmusunuz

  •   
   Haziran 04, 11:09 Reply

   Merhaba Ayşe hanım,
   Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olmadığından emin olduysanız sabırlı bir şekilde dengeli beslenme ve egzersiz takibi içinde olmalısınız. kilo verirken genel öneriler http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ bu konuda size yardımcı olabilir.Ayrıca Afiyetle Diyet kitabımdaki diyetlerden de faydalanabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 2. ÖZDEN
  Haziran 16, 11:42 Reply

  Merhaba Dilara Hanım
  Benim 2 aylık bir bebeğim var ve emziriyorum ancak çok su tüketmeme rağmen çok fazla şişkinlik ve aynı zamanda yediklerime dikkat etmeme rağmen kilo artışım oluyor. Bana yardımcı olurmusunuz ne yapmam lazım.

  •   
   Haziran 24, 18:16 Reply

   Merhaba Özden hanım,

   Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6–7 çay bardağı, yani 600- 700 ml süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise, her gün için 500–700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı, 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur. Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler. Emziren annelerin ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak ve düzenli egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.Öncelikli hedefiniz altı ay boyunca anne sütü verimi olmalı. Detaylı bilgi için http://www.dilarakocak.com.tr/emzirme-donemi/ linki tıklayabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 3. Hatice Dundar
  Haziran 20, 15:37 Reply

  Merhaba Dilara hanim ben dort sy once dogum yaptim ikiz bebeklerim oldu 83 kiloyla dogumu tamsmladim su an 77 kiloyum bebeklerimi hem emzirip hem ek hida veriyorum son iki haftadir aksam en gec yediden sonra bisey yememeye calisiyorum gun boyuncada dikkat ediyorum ama sutum azaliyor ginden gune sizden bana uygun ve sutumu artiacak bir diyet istesi istiyorum yaedimci olursaniz coook sevinirim

  •   
   Temmuz 01, 14:56 Reply

   Merhaba Hatice hanım,

   Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6–7 çay bardağı, yani 600- 700 ml süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise, her gün için 500–700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı, 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur. Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler. Emziren annelerin ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak ve düzenli egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.Öncelikli hedefiniz altı ay boyunca anne sütü verimi olmalı.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 4. merve
  Temmuz 03, 10:17 Reply

  merhaba dilara hanım yeni doğum yaptım 35 günlük kızım var 58 kiloyla hamile kaldım 88 le doğuma gittim.Doğumdan 15 gün sonra 72 kiloya düştüm şuan 68 kiloyum düzenli beslenmeye çalışıyorum ama çok yemiyorum vitamin kullanıyorum günde 4 litreye yakın su içiyorum fakat bu durum normal mi bebeğim etkilenir mi yeterli vitamin sütümden gidiyomudur bilemiyorum

  •   
   Temmuz 07, 12:00 Reply

   Merhaba Merve hanım,

   Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6–7 çay bardağı, yani 600- 700 ml süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise, her gün için 500–700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı, 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur. Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler. Emziren annelerin ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak ve düzenli egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.Öncelikli hedefiniz altı ay boyunca anne sütü verimi olmalı.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 5. ümran
  Eylül 09, 13:50 Reply

  merhaba dilara hanım 6 aylık bir kızım var ve 58 ile hamile kalıp 78 ile doğum yaptım 40 ım çıkana kadar güzel kilo verdim ama sonrasında mükemmel şekilde farketmeden kilolarımı geri aldım şuan 66 kiloyum ve ben 60 ın altına düşmek istiyorum nasıl bir diyet proğramı önerirsiniz

  •   
   Eylül 15, 15:27 Reply

   Merhaba Ümran hanım,

   Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6–7 çay bardağı, yani 600- 700 ml süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise, her gün için 500–700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı, 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur. Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler. Emziren annelerin ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak ve düzenli egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 6. BERNA AYDIN
  Eylül 09, 21:52 Reply

  MERHABA DİLARA HANIM
  Benim 7 aylık bebeğim var.diyet yapmam süt kalitemi etkileyip bebeğimi zayıflatırmı?

  •   
   Eylül 15, 14:22 Reply

   Merhaba Berna hanım,

   Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6–7 çay bardağı, yani 600- 700 ml süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise, her gün için 500–700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı, 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur. Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler. Emziren annelerin ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak ve düzenli egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 7. azz
  Eylül 12, 09:18 Reply

  1 yaşında oğlum var 178 cm boyunda 81 kg ağırlıktakım 3.çocuğum sürekli açlık hissi var ve kilo vermekte zorlanıyorum. Şu an bebeğim anne sütü ve ek gıda ile birlikte besleniyor.tavsiyellerinizi bekliyorum.

  •   
   Eylül 16, 14:45 Reply

   Merhaba,

   Emzirmeye devam ediyorsanız annenin süt verimini etkilememek için ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir .Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi
   bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz sağlıklı olabilir. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz. Sadece bölgesel olarak zayıflamak için bir formül maalesef bulunmamaktadır.Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm kolay kilo verme önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden ulaşabilirsiniz.Afiyetle Dİyet kitabı edinerek içerisindeki diyetlerden faydalanabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 8. esra
  Eylül 26, 01:39 Reply

  kolay gelsın hocam 68 kıloyla hamıle kaldım 13 kılo aldım dogumdan ıkı hafta sonrada eskı kıloma derı dondum ve hızla tekrar kılo almaya basladım suan 78 kıloyum dogum yapalı 15 ay oldu kılodan dolayı rahatsızlık duymaya basladım hala emzırıyorum cok az su tuketıyorum nasıl bır dıyet uygulamalıyım tesekkurler ….

  •   
   Ekim 21, 11:09 Reply

   Merhaba Esra hanım,

   Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz sağlıklı olabilir. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz. Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm kolay kilo verme önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden ulaşabilirsiniz.Afiyetle Dİyet kitabı edinerek içerisindeki diyetlerden faydalanabilirsiniz. 0212 240 15 10 numaralı telefondan dilerseniz bize ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 9. sevilay
  Ekim 18, 12:49 Reply

  merhaba dilara hanım 9 aylık bebegim var dukkan diyetini yapmamda sakınca olabilirmi yemekten ziyade aşırı tatlı istegim var ne yapabilirm

  •   
   Ekim 29, 10:26 Reply

   Merhaba Sevilay hanım,

   Emzirmeye devam ediyorsanız annenin süt verimini etkilememek için ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir .Sürekli tatlı yeme ihtiyacı, açlık halinde konsantrasyon güçlüğü, yemekten 3 – 4 saat sonra anormal acıkma ve gece tatlı isteği gibi şikâyetler, insülin metabolizmasında bozukluğu düşündürür. bu nedenle şikayetinizi endokrinoloji uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığınız öğrenmeniz daha sağlıklı olacaktır. tatlı istekleriile ilgili genel bilgilere http://www.milliyet.com.tr/-/dilara-kocak/cafe/yazardetay/05.05.2008/524049/default.htm linkinden ulaşabilirsiniz.Çok düşük kalorili diyetler ve protein ağırlıklı karbonhidratı olmayan listeler vücutta kas ve su kaybı yaratır. Önemli olan yağ dokusundan kilo vermektir.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 10. hatice
  Ekim 25, 00:08 Reply

  4 aylık bebeğim var. unlu gıda olarak sadece tam buğday ekmeği tüketiyorum. şekeride sebzelerden alıyorum. ligt ürün kullanmıyorum. kilo vermeyle zararlı maddeler açığa çıkıp sütle bebeğe geçer deniliyor. bu sadece hızlı kilo verenlerdemi yoksa her kilo vermedemi gerçekleşir. diyetin başlarında kilomuz hızlı gidiyor o zaman bebeğe zararlı maddelermi geçmiş oluyor

  •   
   Kasım 11, 15:02 Reply

   Merhaba Hatice hanım,

   Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6–7 çay bardağı, yani 600- 700 ml süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise, her gün için 500–700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı, 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur. Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler bebeğe zararlı maddeler geçtiğinden değil ,annenin süt verimini olumsuz yönde etkilediğinden önerilmez. Emziren annelerin ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak ve düzenli egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.Öncelikli hedefiniz altı ay boyunca anne sütü verimi olmalı. Detaylı bilgi için http://www.dilarakocak.com.tr/emzirme-donemi/ linki tıklayabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 11. Arzu Cesur Alıcı
  Ekim 25, 12:47 Reply

  Merhaba Dilara hanım,
  9 aylık bir kızım var emzirmeye devam ediyorum ekmek çok az yiyorum tatlıyı azalttım haftada 2-3 gün yürüyüş ya da bisiklet sürüyorum 7 haftada 5 kilo verdim sizce böyle devam etmemde bir sakınca olur mu? Ayrıca emzirirken hangi bitki çaylarını içmede sakınca yoktur mesela mate funda yaprağı vs içilebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın..

  •   
   Aralık 01, 14:16 Reply

   Merhaba Arzu hanım,

   Emzirmeye devam ediyorsanız annenin süt verimini etkilememek için ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir .Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz sağlıklı olabilir. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz. Sadece bölgesel olarak zayıflamak için bir formül maalesef bulunmamaktadır.Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm kolay kilo verme önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 12. ayşe
  Kasım 01, 22:48 Reply

  Merhaba
  Ilk kizima 48 kilo ile hamile kaldım. 63 kilo ile dogum yaptim kizim 3 yaşına kadar emdi ama ben ancak 60 kiloya düştüm. Bu kilo ile ikinci kizima hamile kaldım. 78 kilo ile dogum yaptim. Kizim 3 aylık ve ben 2 aydır 70 kiloyum. Yani ayda vermem gereken 500 grami bile veremedim. Aşırı yemek, tatli hamurisi ve kızartma zaten tuketmiyorum ancak neden kilo veremedim? Bu kiloda mi sabitlenecegim acaba. Boyum 163 cm. Teşekkür ederim.

  •   
   Kasım 21, 15:25 Reply

   Merhaba Ayşe hanım,

   Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6–7 çay bardağı, yani 600- 700 ml süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise, her gün için 500–700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı, 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur. Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler. Emziren annelerin ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak ve düzenli egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.Öncelikli hedefiniz altı ay boyunca anne sütü verimi olmalı.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 13. seyma
  Kasım 10, 20:30 Reply

  Merhaba ben 47 Kilo ile hamile kaldım doğuma 73 Kilo ile girdim şimdi bebeğim 5 aylık ve ben 63 kiloyum eski kiloma geri dönmek istiyorum bu süreç normalmi hayatımda ilk kez bu kadar Kilo aldım bu güne kadar hiç yapmadım ama diyet yapmalı mıyım

  •   
   Kasım 25, 15:26 Reply

   Merhaba Şeyma hanım,

   Emzirmeye devam ediyorsanız annenin süt verimini etkilememek için ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir .Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olup olmadığını öğrenmeniz sağlıklı olabilir. Eğer bu konuda sıkıntınız yoksa beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve egzersiz programı hazırlanarak kilo verebilirsiniz. Sadece bölgesel olarak zayıflamak için bir formül maalesef bulunmamaktadır.Size yardımcı olabileceğini düşündüğüm kolay kilo verme önerilerimize http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ linkinden ulaşabilirsiniz.Afiyetle Dİyet kitabı edinerek içerisindeki diyetlerden faydalanabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 14. nazan
  Kasım 20, 15:41 Reply

  meraba benim 6 aylık bebegim var kilo vermek istiyorum ama süte yansımı

  •   
   Aralık 02, 15:20 Reply

   Merhaba Nazan hanım,

   Emzirme döneminde, her gün yaklaşık 6–7 çay bardağı, yani 600- 700 ml süt salgılanır. Bunun için harcanan kalori ise, her gün için 500–700 kalori civarındadır. Bu kalori kaybı, 1 saat orta seviyede egzersize eşdeğerdir. Bu sebeple emzirirken dengeli beslenen ve yeterli sıvı alan anne, eğer doğumu normal kabul edilen sınırlardaki kilo kazanımı ile bitirdiyse, 6 ay sonunda doğumda aldığı ve süt üretmek üzere depoladığı fazla kilolardan kurtulur. Hızlı kilo kaybı için yapılan düşük kalorili diyetler annenin süt verimini olumsuz yönde etkiler. Emziren annelerin ayda 2 kg’ın üzerinde ağırlık kaybetmeleri asla doğru değildir. Hekim izni olduktan sonra hafif yürüyüşler yapmak ve düzenli egzersizler kilo vermeyi çabuklaştıracaktır.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

 15. Hicret merve
  Kasım 26, 21:34 Reply

  Selamünaleyküm dilara hanım..benim 16 aylık bebeğim var 78 kiloyla hamile kaldım şuan 82 kiloyum ama hiç bi şekilde diyet yapamıorm sürekli açlık hissi oluyor ve dikkat edemiorum yediklerime.. Bebeğimi hala emziriyorum ve guatr hastasıyım ama düzenli ilaç kullandığım için değerlerim normal.. Nasıl bir diyet uygulamalıyım lütfen yardımcı olur musunuz??

  •   
   Aralık 02, 17:05 Reply

   Merhaba Hicret hanım,

   Endokrinoloji ve metabolizma uzmanı ile görüşüp kilo vermeye engel olacak herhangi bir probleminiz olmadığından emin olduysanız sabırlı bir şekilde dengeli beslenme ve egzersiz takibi içinde kilo vermeye devam edebilirsiniz. Kilo verirken genel önerilerimiz http://www.dilarakocak.com.tr/kolay-kilo-vermek-icin/ bu konuda size yardımcı olabilir.Bizden yardım dilerseniz 0212 240 15 10 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.