Yeni yıl çok yaklaştı. Eminim yeni yılda gerçekleştirmek üzere birçok dileğiniz vardır. Benim her yıl olduğu gibi bu yıl da herkes için dileğim, önce sağlık…

Bazı şeylerin değerini kaybetmeden bilmek gerekiyor değil mi? Sağlık da onlardan biri işte. Yeni yılda daha sağlıklı olmak ve sağlıklı beslenmek için bu yıl hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gereken 5 kuraldan bahsetmek istedim bugün.

 

  1. Güne Kahvaltıyla Başlayın

Eğer siz de kahvaltı yapmamak için bahanelere sığınanlardansanız yeni yılda ilk hedefiniz güne mutlaka kahvaltıyla başlamak olsun. “Geç kalkıyorum”, “işe geç kalıyorum”, “kahvaltı etmek için vaktim yok”, “kahvaltı hazırlayanım yok” gibi sayısız bahaneye dur deme vakti geldi. Siz isterseniz her şeyi yaparsınız. Kahvaltı gün içindeki kan şekeri dengesini sağlıyor ve konsantrasyonu artırıyor.

  1. Düzenli Uyku Uyuyun

Güne daha mutlu ve daha sağlıklı başlamak ve daha sağlıklı olmak istiyorsanız mutlaka 7 – 8 saat uyumaya özen gösterin. Araştırmalar günde 7 saatten az uyuyanların beden kitle indekslerinin 7 saatten fazla uyuyanlara göre daha yüksek olduğunu söylüyor. Chicago Üniversitesindeki araştırmacılar uykusuz kalmanın vücuttaki endocannabinoids adlı bir kimyasalı uyardığını söylüyor. Bu kimyasal ise tatlı, tuzlu ve yağlı şeyleri yeme isteğinin artmasına sebep oluyor. Yani uykusuz kaldığınızda aslında fiziksel olarak aç olmasanız bile açlık hissedebilirsiniz.

  1. Güne 1 Bardak Su İle Başlayın

Yaklaşık 7 – 8 saattir sizinle beraber uyuyan ve susuz kalan metabolizmanızı uyandırmanın en güzel yolu, güne 1 bardak su ile başlamaktır. İster sıcak, ister soğuk güne 1 bardak su ile başlamak metabolizmanızın uyanmasını sağlar. Eğer bağırsak problemleri yaşıyorsanız sabahları 2 kuru erik ve 1 bardak ılık su bütün gününüzün daha güzel geçmesini sağlayacaktır. Ama sadece sabahları değil, gün içinde de metabolizmanızın daha iyi çalışması, vücut ısısının dengelenmesi, cildinizin yenilenmesi için yeterli sıvı tüketmeye özen gösterin.

  1. Her Gün Taze Sebze Ve Meyve Tüketin

Sebze ve meyveler doğal yollardan antioksidan almanın en kolay ve keyifli yolu. Dünya Sağlık Örgütü günde toplamda en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimini öneriyor. Bunun 3 porsiyonunu meyve, 2 porsiyonunu sebze olarak düşünebiliriz. Meyve ve sebze tüketirken en önemli nokta çeşitlilik sağlamak ve tek bir besine odaklanmamaktır. Her sebze ve meyve kendine özgü mineral, vitamin ve sağlığa yararlı bileşikler içeriyor. Tek bir sebze ya da meyveye odaklanmak yerine rengarenk ve çeşitli beslenmek her besinden vücudumuz için faydalı olan besin öğelerini almamıza yardımcı olur.

  1. Gülümseyin Ve Ruhunuzu Da Besleyin

Sağlık; bedensel ve ruhsal anlamda tam bir bütünlük halidir. Bu yüzden bedeninizi beslerken ruhunuzu da beslemeyi unutmayın. Güne gülümseyerek başlamak yeni yıldaki en önemli hedefiniz olsun. Küçük olumsuzluklara takılmak yerine resmin bütününe odaklanın. Her gün mutlaka gün içinde kendinizi mutlu edecek bir şeyler yapın. Sevdiğiniz  bir arkadaşınızla konuşun, kendinize bir kahve ısmarlayın, film izleyin, sevdiğiniz müzikleri dinleyin, yoga ya da meditasyon yapın. Ruhunuzu nasıl besleyeceğiniz tamamen size kalmış…