Bahar ayları geldiği zaman herkeste yaza daha güzel bir vücutla, daha hafif girme telaşı başlıyor. Oysa bu telaşa hiç gerek yok, hayatınızda kalıcı değişiklikler yaratırsanız sürekli bu telaşı yaşıyor olmazsınız.

 

Bu yüzden bu baharda hedefiniz bu alışkanlıkları kalıcı hale getirmek olsun, her bahar söylerim diyetin mevsimi olmaz.  Kilo vermenizi destekleyecek küçük değişiklikleri hayatınızın bir parçası haline getirin ve her sene bu stresi yaşamayın.

  1. Yeme hızınızı yavaşlatın

Tabağınızdakileri hızlı yerseniz beyninize ‘doydum’ sinyali geç gidecek ve bu da daha çok yemenize sebep olacaktır. Her lokmadan sonra elinizdeki çatal bıçağı bırakın, arkadaşlarınızla birlikteyseniz sohbete katılı.

  1. Sıvı Kalorileri Önemseyin

Kilo verme sürecinde asıl tuzak aldığınız sıvılarda olabilir. Şekerli ve kremalı bir kahveden gün içinde fark etmeden fazladan kalori alıyor olabilirsiniz. Yediklerinizin yanında  içtiklerinizin de farkına varın.

  1. Duygusal açlığın farkına varın

Bazen fazla kilolarımızın suçlusu duygularımız olabiliyor. Gerçek açlıkla karışan duygusal açlık tatlı krizlerinin, yeme ataklarının sebebi olabiliyor. Gerçekten aç olup olmadığınızı anlamak için bir kupa bitki çayı, 1 bardak maden suyu veya 1 bardak tarçınlı su içip bir süre bekleyin.

  1. Daha çok hareket edin

“Bugün iş yerinde çok yoruldum!”, “Evde çok işim var!”, “Hava yağmurlu!” gibi bahanelerle egzersizini aksatmayın, en azından her gün 30 dakika tempolu yürümeye özen gösterin. Hareket etmeyi bir yaşam tarzı haline getirin. Egzersiz sadece kilo kontrolü için değil sağlıklı bir yaşam için çok önemli.

  1. Etiket Okumayı Öğrenin

Eğer etiketlerde sadece son kullanma tarihine bakıp, diğer kısımları göz ardı ediyorsanız artık değişim zamanı geldi demektir. Doğru seçimler yapabilmek için tüm etiket bilgilerine bakın. İçeriğindeki besin etiket açıklamalarını, kalori değerlerini, porsiyon miktarını, günlük alım yüzdesini, vitamin ve mineralleri, diğer besin öğelerini ve yağ yüzdesini inceleyin ürün karşılaştırmanın seçimlerinizde yol gösterici olduğunu göreceksiniz.

  1. Her gün Aynı Kahvaltıyı Etmeyin

Kahvaltı günün en önemli öğünü. Kahvaltı yapan bireylerin yapmayanlara oranla beden kitle indekslerinin daha düşük olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Her gün aynı kahvaltıyı yapıyorsanız sıkılabilirsiniz, farklı seçenekler deneyin. Örneğin bir gün peynir, ekmek ve yeşillik yediğinizde ertesi gün,  omlet yapın veya meyve, yoğurt ve yulaf deneyin.

  1. Bir Diyet Arkadaşı Edinin:

Diyete başlama kararı aldıysanız ilk olarak kendinizi sorgulayın, diyete hazır olup olmadığınıza karar verin. Cevabınız evet ise, bir uzmana danışın eğer kendiniz yapmaya niyet ediyorsanız  bir arkadaşınızla birlikte deneyin çünkü diyetlerin başarısız olmasının en büyük sebebi motivasyon eksikliği. Diyet arkadaşınızla birlikte, birbirinizi motive ederseniz bu süreç daha eğlenceli ve rahat geçecektir.