Baklagiller adeta bu yıla damgasını vurdu diyebiliriz. 2016’nın Birleşmiş Milletler tarafından ‘Uluslararası Bakliyat Yılı’ ilan edildiğini duymuşsunuzdur.
Baklagiller aslında bizim yeni tanıştığımız bir besin grubu değil, geleneklerimizin bir parçasıdır. En güzel geleneklerden biridir herhalde, sıcacık bir tabak kuru fasulye, yanında pilav ve turşu. 🙂 Yaz kış tüketilse de kış aylarında yeri bir farklı oluyor kuru baklagillerin.
Ben de bugün baklagilleri daha çok sevmeniz ve sofranızda onlara daha çok yer vermeniz için 3 nedenden bahsetmek istedim. Bence hemen makaleyi okuyun ve sonra da bir baklagil yemeği pişirmeye başlayın. 🙂

 

Kilo Kaybına Yardımcı Oluyor

Evet, yanlış duymadınız, baklagil tüketimi kilo kaybına yardımcı oluyor. American Journal Of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir çalışmaya göre günde 1 porsiyon bezelye, fasulye, nohut veya mercimek gibi kuru baklagil tüketimi kilo kaybına yardımcı olabilir.
21 klinik çalışmanın meta analizine göre; 940 yetişkin kadın ve erkek her gün beslenmelerine 1 porsiyon baklagil ilave ediyorlar. Diyetlerinde diğer besinleri azaltmak için başka hiçbir çaba harcamadan 6 hafta sonunda ortalama 340 gram kilo kaybediyorlar. Bu rakam ilk bakışta küçük görünebilir ama senede yaklaşık 3 kiloya denk geliyor. ‘Damlaya damlaya göl olur’ diye boşuna dememiş atalarımız.
Bir başka çalışma da baklagil tüketenlerin bir sonraki öğünde daha az kalori aldığını ortaya koyuyor. Aralık 2016’da Journal Food& Nutrition ‘da yayımlanan, Kopenhag Üniversitesi Beslenme, Egzersiz ve Spor bölümünün son yaptığı bir araştırmaya göre bezelye, fasulye gibi kuru baklagillerden yapılan yemekleri tüketenler, et yemeği tüketenlere göre bir sonraki öğünlerinde %12 daha az kalori alıyor.

Baklagil Tüketenler Daha Tok Hissediyor

2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre günde 1 porsiyon baklagil tüketimi tokluk hissini artırıyor, kilo kaybını ve kilo yönetimini kolaylaştırıyor. 122 kişinin katıldığı 9 klinik çalışmanın meta analizi sonucunda günde 160 gram baklagil tüketenlerin, tüketmeyenlerle karşılaştırıldığında tokluk hissinin %31 daha fazla hissedildiği bulunmuş. Bundan sonra öğünlerinde baklagile yer vererek daha uzun süre tok kalmaya ne dersiniz?

Kalbinizi Koruyor

Günde 1 porsiyon baklagil tüketimi ve kötü kolesterol seviyelerinin düşmesini sağlıyor. Baklagiller yüksek bitkisel protein içeriklerinin yanı sıra lif açısından da zengindirler. 1 porsiyon(160 gr) yani 6 yemek kaşığı bakliyat yemeği 16 – 17 gram lif içeriyor ve günlük lif ihtiyacımızın % 65 – 70’ini karşılıyor.
Yapılan bir çalışmada da kuru baklagillerin kötü kolesterol düzeyinde %5 oranında azalma sağlayabileceği ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabileceği söyleniyor.