Bayramda kilo mu aldınız? 3 günlük bayram ve 9 günlük tatil sona erdi. Kimileri yoğun iş temposundan dolayı bayram tatilini fırsat bilerek tatile gitti, kimileri bayramı aile büyükleri ile geçirmeyi tercih etti. Dilerim herkesin bayramı sağlıkla, bol kahkahayla geçmiştir. Bayramda yapılan güzel yemekleri, tatlıları fazla kaçıranlar pişmanlık duymaya başlamış olabilirler. Bayramda fazla kaçıranlar 1-3 kilo almış olabilirler. Ancak iyi haber tamamı yağa dönüşmeden, yani “yeni gelen kiloyu” hemen vermek daha kolay; işte size hemen bayram ertesinde forma girmenizi kolaylaştıracak öneriler

1. Bayramda yediklerinize dikkat etmediğinizi düşünüyorsanız şimdi metabolizmanızın çalışmasına katkıda bulunmanız önemli. Muhtemelen aşırı şekerli ve yağlı besinler tüketip sebze ve meyveyi ihmal ettiniz. Bunun için de günlük beslenmenize eksik yediğiniz besinleri küçük öğünler şeklinde ilave edebilirsiniz.

2. Meyve, süt, peynir, yoğur, tam buğday ekmeği, kuru meyve, ceviz veya fındık iyi alternatif olabilir.

3. Akşam yemeklerinde ağır yemekler yerine hafif yemeklerin yenmesi önemli. Yediğiniz yemeklerim yağ ve tuz oranını azaltıp baharatlar ile zenginleştirebilirsiniz.

4. Yemeklerinizi yavaş yavaş yemeniz ve porsiyonlarınızı azaltarak midenize yardım etmeniz faydalı olacaktır.
5. Cacık, ayran ya da yoğurdu da sıcak havalarda ihmal etmeyin.
6. Egzersizi unutmayın. Günde 30 – 40 dakikalık yürüyüşler çok önemli. Yalnız bunu açık havada yapıyorsanız sabah erken ya da akşam güneş battıktan sonra yapmaya özen gösterin. Hareketi arttırmak yani sadece aldığınız kaloriye değil yaktığınız kaloriye odaklanmak önemli.

Neden su içmelisiniz?
Su tüketiminin, vücudumuzun toksinlerden kurtulmada, ödemi azaltmada, vücut ısısını dengelemede, böbreklerin çalışmasında ne kadar olduğunu sürekli söylüyoruz. Bu yüzden su tüketiminizi ihmal etmeyin. Ayrıca temmuz sıcakları, günleri zor geçirmenize neden olabilir.

Bayram Sonrası Örnek Diyet

Sabah:
Fit kahvaltı(Fit Kahvaltı Tarifime Tıklayarak Ulaşabilirsiniz)
1 dilim tam buğday ekmeği
Domates, salatalık, bol yeşillik

Ara:
2 taze kayısı, 15 badem

Öğle:
Ödem atan salata(Ödem Atan Salata Tarifime Tıklayarak Ulaşabilirsiniz)

Ara:
Ay şeklinde 1 dilim karpuz(2 parmak kalınlığında)
1 dilim peynir
1 dilim tam buğday ekmeği

Akşam:
Sınırsız vicdan çorbası veya sınırsız soğuk domates çorbası(Soğuk Domates Çorbası Tarifime Tıklayarak Ulaşabilirsiniz)
1 dilim tam buğday ekmeği
Yoğurt

Ara:
Yağ yakan yoğurt(Yağ Yakan Yoğurt Tarifime Tıklayarak Ulaşabilirsiniz)
1 şeftali ve 3 ceviz

NOT: Bu diyet herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireyler için örnek olarak hazırlanmıştır. Lütfen 3 günden fazla uygulamayınız ve herhangi bir sağlık probleminiz varsa mutlaka hekiminize danışınız.