Bebek sahibi olmak mucizevi bir duygudur. Özellikle bebeklik döneminde, anneler çok hassas oluyorlar. Yemekler, hastalıklar gibi konularda birçok merak edilen var.

am_b_fam_how-do-i-hold-my-baby_wp

Bazı bebekler belirli yiyeceklere karşı hassas olurlar, peki siz bunların hangi yiyecekler olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? İsilik, hırıltılı solunum, ishal veya kusma gibi belirli reaksiyonlar aldığı besinin bebeğinize iyi gelmediğini belli eder.

Baby being fed

Bebek’ler ve Besin Reaksiyonları

İlk 4 – 6 ay bitip, hekiminizin tavsiyesiyle ek gıdalara geçiş yaptığınızda bebeğinizin sindirimi farklılaşabilir.

Çoğu bebeğin sindirim ve bağışıklık sistemi olgunlaştığında oluşan reaksiyonlar kaybolabilir.

Bebeğinizin yediği her besini takip etmelisiniz ve gözlemlemelisiniz. Bebeğinizin neye alerjisi olduğunu anlayana kadar ona besinleri karışık vermek yerine tek bir sebze veya tek ürünlü kaşık maması gibi tek çeşit halinde vermelisiniz ve karışımlardan kaçınmalısınız. Eğer bebeğiniz bir besine reaksiyon gösteriyorsa o besini vermeyi kesin.

landscape-1460142229-baby-rug

Eğer bebeğinize yeni bir besin verecekseniz aynı anda birçok yeni besin vermeyin. Tek çeşit besini verdikten sonra birkaç gün bekleyin ve başka bir yeni besini verin. Böylelikle eğer bebeğiniz yeni tanıştığı besinle herhangi bir problem yaşadıysa bunun hangi besin olduğunu kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Eğer herhangi bir besin ciddi bir probleme neden oluyorsa bebeğinizin doktoruna veya bir beslenme uzmanı ile konuşun. Onlarla beraber bebeğiniz için en iyi planı belirleyebilirsiniz.