Karın-bel çevresindeki yağlanma vücudun diğer bölgesindeki yağlanmalardan daha tehlikelidir.

Doğru. Karın-bel çevresinde bulunan fazla yağlar, kalça çevresinde bulunanlardan daha tehlikelidir çünkü direk kalp hastalıkları, felç ve Tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri ile bağlantılıdır. Genlerimiz, yağ dağılımının nerede olacağı üzerinde etkili olabiliyor ancak dengeli beslenme ile kontrolü sağlamak elimizdedir.

Katı yağlar, peynir ve yağlı etler gibi yağ içeriği yüksek yiyecekler, karın bölgesindeki yağların esas suçlusudur.

Yanlış. Yağ içeriği yüksek olan yiyeceklerle beslenmek tabiki karın-bel bölgesindeki yağlanmayı artırır ama sadece suçlu onlar değildir, hangi yiyecekten olursa olsun fazla kalori alımı bel çevresindeki yağı etkileyecektir. Genetik faktörler, diyet, yaş ve yaşam şekli, bel çevresindeki yağlanmada rol oynar. Örneğin; etiket okuma, doymuş yağ alımını azaltma, meyve ve sebze tüketimini arttırma ve porsiyonları azaltıp-kontrolünü yapma gibi yaşam şekli değişiklikleri, yağlanma ile savaşmanızda yardımcı olacaktır.

Alkolden gelen kalori diğer kalorilere göre karın-bel çevresi yağlanmayı daha çok tetikler.

Doğru. Alkol, şekerli içecekler veya büyük porsiyonlardaki yiyeceklerden gelen kaloriler, karın-bel çevresi yağlanmayı artırır ancak alkolü tıpkı yağ gibi de düşünebilirsiniz. Yağın bir gramı dokuz kalori iken, alkolun bir gramı yedi kaloridir. Araştırmalar, alkolün doygunluk hissini düzenleyen hormonlara etki ederek, açlık hissettirdiğini gösteriyor.

Trans-yağ asitleri, sadece kilo alımını sağlamaz aynı zamanda karın-bel çevresini daha çok yağlandırır.

Doğru. Wake Forest Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre; hidrojenize yağlardan üretilen ve margarin, pastane ürünleri, kurabiye ve kızarmış yiyeceklerde bulunan transyağ asitleri karın-bel çevresindeki yağlanmayı daha çok arttırıyor ve vücudun diğer bölgelerine oranla yağ hücrelerinin bel çevresine dağılımını sağlıyor.

Yeşil çay ve yaban mersini, bel çevresi yağlanmaya karşı etkilidir.

Doğru. Amerika Beslenme Dergisine göre; yeşil çay, düzenli egzersizle birlikte kilo vermeye yardımcı oluyor. Araştırmacılar, yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşinlerin, vücutta kalori yakımını arttırıp, bel çevresindeki yağları azalttığını bulmuşlardır. Yaban mersini yiyen ratlarda yapılan çalışmalarda ise bel bölgesinin daha az yağlı olduğu bulunmuştur.

Yağ ve kalori içeriği çok yüksek olan fast food yiyecekler, bel çevresi yağlanmaya neden olur.

Doğru. Bir çok fast food seçeneği, yüksek yağlı ve kalori içeriği oldukça fazladır ve genel olarak büyük porsiyonlardadır ve özellikle bel çevresine etki etmektedir. Araştırmalar, yiyeceklerin kalori değerleri yazıldığında bireylerin daha düşük kalorili ürünleri seçme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Diyet içecekler ile normal kalorili olan içecekleri yer değiştirmek, bel çevresindeki yağları azaltmak için iyi bir yoldur.

Yanlış. Amerikan Kalp Derneğine göre, şeker ilaveli içecekler en büyük kalori kaynaklarındandır. Genellikle alkolsüz içeceklerde, şeker yerine yüksek fruktozlu mısır şurubu kullanılır ve obezite için potansiyel riskler arasında kabul edilir.

Diyet içecekleri tercih etmek daha mı iyi?

Bazı araştırmalar, tatlandırıcı ilave edilmiş içeceklerin kilo vermeye yardımcı olacağını, karşıt araştırmalar ise kilo alımını tetikleyeceğini göstermektedir. Bunun için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Bel çevresi yağlanmayı azaltmak için lif içeriği yüksek yiyecekler tercih edilmelidir.

Doğru. Lif içeriği yüksek besinleri eklemek, karın-bel çevresindeki yağları azaltır. Örneğin; beyaz pirinç yerine esmer pirinç veya bulgur tercih edin. Rafine ve işlem görmüş ürünler kilo alımını arttırır. Amerikan Klinik Beslenme dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre obez bireylerde, lif içeriği yüksek ve kalori kontrollü bir diyet, bel çevresinden daha fazla yağ azalması görülmüştür.

Erkeklerde bel çevresi yağlanması, kadınlara oranla daha fazladır.

Doğru. Genel olarak erkeklerdeki bel çevresi yağlanma, seks hormonlarına bağlı olarak  daha fazla olmaktadır.  40 yaşından önce, kadınlarda en çok yağ bulunan bölge kalça ve basen bölgesiyken, 40 yaş sonrası östrojen hormonunun azalmaya başlamasıyla birlikte bu yağlanma karın bölgesine doğru dağılım gösterir.

Bel çevresindeki yağlar, vücudun diğer bölgelerindeki yağlardan daha zor verilir.

Yanlış. Sevindirici haber; genellikle kilo verildiğinde vücudun orta bölgesinden yani gövde kısmından kilo kaybedilir. Orantılı olarak kilo verebilmek için dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

Mekik çekmek gibi spesifik egzersizler yapmak karın-bel çevresindeki yağları eritir.

Yanlış. Mekik çekmek veya karın bölgesine yönelik diğer egzersizleri yapmak karın kaslarınızı güçlendirir ancak bel çevresindeki yağları azaltmaz. Bel çevresindeki veya diğer bölgelerdeki yağları yakmanın yolu; diyet+egzersiz yapmaktır. Yürüme, koşma, yüzme, bisiklet veya tenis gibi kardiyo tarzı egzersizler yağ yakımını destekler.

Bel çevresi yağlanma birçok hastalık ile bağlantılıdır.

Doğru. Yapılan çalışmalar, bel çevresi yağlanmanın özellikle kalp sağlığı için çok tehlikeli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda osteoporoz, demans (unutkanlık), Alzheimer, diyabet, kolon kanseri, metabolik sendrom, yüksek kan basıncı gibi sağlık problemleri ile bağlantı olduğu görülmektedir.

Bel çevresini azaltmanın en etkili yolu;

Alınan kaloriyi azaltmak ve daha fazla egzersiz yapmak, bel çevresini azaltmanın en iyi yoludur. Yapılan bir çok araştırma; meyve, sebze, tam tahıl, düşük yağlı süt ürünleri, kurubaklagil, yağlı tohumlar, yağsız et, balık, yumurta ile tüm besin öğelerini karşılayan dengeli bir diyet takibi ve haftada 3-4 gün, 30 ila 60 dakika egzersiz ile desteklenmesinin bel çevresini kontrol altına alınabileceğini göstermektedir