Isınan havalar ve yaklaşan tatil mevsimi sebebiyle kilo verme telaşına girenlerin sayısı artıyor. Sadece bikiniyle güzel görünmek için değil, sağlıklı ve iyi yaşamak için de ideal kiloyu korumak çok büyük önem taşıyor.

Bel çevresindeki yağlanma görsel açıdan önemli bir sorun olmakla beraber aynı zamanda kalp damar hastalıkları, inme, tansiyon ve diyabet gibi hastalıklar içinde önemli bir risk faktörüdür. Bel çevresi erkeklerde 94 cm, kadınlarda ise 80 cm geçtiğinde tehlike sinyalleri çalıyor demektir. Genel olarak erkeklerdeki bel çevresi yağlanma, hormonlara bağlı olarak daha fazla olmaktadır. Kırk yaşından önce, kadınlarda en çok yağ bulunan bölge kalça ve basen bölgesiyken, kırk yaş sonrası östrojen hormonunun değişmesiyle birlikte bu yağlanma karın bölgesine doğru dağılım gösteriyor.

 

YAĞ YAKIMINA YARDIMCI 4 BESİN

Yoğurt

Yapılan son çalışmalar yoğurdun yağ yakımında özellikle de bel çevresindeki yağlarda ciddi katkısı olduğunu göstermekte. Günlük beslenmeye yoğurt seçeneğini ekleyen ve günde üç öğün yağsız yoğurt yiyen bireylerin, yoğurt tüketmeyenlere oranla daha fazla yağ yaktıkları tespit edildi. Yoğurt yiyenlerin ayrıca, karın bölgelerinde daha fazla yağ yaktıkları ortaya çıktı. Yoğurttan aldığımız kalsiyum, yağ yakımını hızlandırıyor. Yaz sıcaklarında ayran ve cacık olarak tercih edebilirsiniz.

 

Yaban mersini

Yabanmersini hem lezzetli hem de içindeki antioksidanlar ve faydalı bileşikler sayesinde yağ yakımını destekliyor. Yapılan son çalışmalar, yabanmersini tüketiminin hem bel çevresi hem de kolesterolü azalttığını ve kan şekeri seviyesini kontrol altına aldığını göstermektedir. Şekersiz olarak kurutulmuşunu ya da tazesini yoğurt ile karıştırabilir veya yanında ceviz veya badem ile ara öğününüzde tercih edebilirsiniz.

 

Lifli Besinler

Yüksek lifli besinleri tüketmek bel çevreniz üzerinde sihirli değnek etkisi yaratabilir. Yapılan çalışmalarda çözülebilir lif tüketen bireylerin bel çevrelerinin tüketmeyenlere oranla daha az olduğu saptanmıştır. 2 küçük elma, 1 kase yeşil fasulye ve ½ kase baklagil ile yaklaşık 10 gram lif alımı sağlanabilir. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç veya bulgur tercih ederek de lif alımınızı artırabilirsiniz.

 

Yeşil çay

Bel çevresi yağlanmaya karşı etkilidir. Amerika Beslenme Dergisine göre; yeşil çay, düzenli egzersizle birlikte kilo vermeye yardımcı oluyor. Araştırmacılar, yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşinlerin, vücutta kalori yakımını arttırıp, bel çevresindeki yağları azalttığını söylüor. Günde 2-3 fincan içine çubuk tarçın ekleyerek tercih edebilirsiniz.

 

EGZERSIZI İHMAL ETMEYIN!

 

Haftada en az 3 kez 45-50 dakikalık düzenli egzersiz, hem kilo vermenizi hem de bel çevrenizi sağlıklı aralıkta tutmanızı sağlar. Bel çevresindeki veya diğer bölgelerdeki yağları yakmanın yolu; diyet ve egzersiz birlikteliğidir. İdeal nabız aralığında yapılan yürüme, koşma, yüzme, bisiklet veya tenis gibi kardiyo tarzı egzersizler yağ yakımını destekler. Yağ yakma nabzını öğrenmek istiyorsanız google play ve app storelardan ücretsiz indirebileceğiniz Dilara Koçak mobil uygulamam sizlere yardımcı olacaktır.