İnternet dünyası limonun yağlara karşı gizli bir silah olduğu iddiaları ile doludur. Google üzerinde kilo kaybı ve limon ile iligli arama sonuçlarına baktığınızda 560 bine yakın sonuç çıkıyor. Popüler diyet fikirleri de limonun vücuttaki yağlardan kurtulmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Böyle olsa ne güzel olurdu değil mi? İstediğin kadar ye sonra bırak limon yağları eritsin!!!

Limonu yiyecek ve içeceklerimizde çok sık kullanıyoruz fakat limon gerçekten kilo kaybına yardımcı olabilir mi?

Limon gerçeği nedir?

Limon, diğer meyve ve sebzeler gibi birçok vitamin, mineral ve fitokimyasal adı verilen bileşikleri bol miktarda içermektedir. Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir. C vitamininin vücuttaki yağın metabolize edilmesinde rol oynadığını düşündürecek bazı araştırmalar vardır. C vitamini, yağ oksidasyonu için ihtiyaç duyulan karnitin üretimi (vücudun yağları yakması ve enerji artışı) için gerekli, bu sebeple vücut üzerinde bir takım etkiler bırakabilir.

“Amerikan Klinik Beslenme Dergisinde” yayınlanan bir araştırma, yeterli miktarda C vitamini alan katılımcıların egzersiz sırasında önemli ölçüde daha fazla yağ yaktığı bahsedilmiştir. Diğer bir deyişle, egzersiz sırasında katılımcıların C vitamini durumu yağ yıkımını etkilemektedir. Araştırmacılar C vitamini durumu ile vücut kitle indeksi arasında bir bağlantı olduğunu, yeterli miktarda C vitamini alanlarda daha düşük vücut kitle indeksi seviyesi görülebildiğini söylemektedir. Burada anlamamız gereken şu; C vitamini tek başına zayıflatıcı etkide değildir ancak egzersiz sırasında yeterli C vitamini tüketenlerin yağ yakımı daha iyi olduğundan kiloları da daha azdır.

Limon ile ilgili bu bulgular oldukça ilginç olsa da, kilo kaybına yardımcı olma fikrini tamamen desteklemez. Günümüzde, limon ya da C vitamininin kilo kaybına etki ettiğine dair kesin bir şey söylemek için daha fazla araştırma yapılmalıdır.Yoksa tüm dünya salgın hastalık halinde şişmanlıyor iken ne güzel olurdu biraz limon ile bu işi çözmek.

Bununla birlikte diğer çalışmalar, limondaki polifenol bileşiklerin hayvanlarda kilo alımını önleyebileceğini düşündürmektedir. “Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisinde” yayınlanan bir çalışmaya göre, araştırmacılar yağlı besinler ile beslenen farelere verilen limon takviyesi sonucunda kilo alımının engellendiğini gözlemlemiştir. Ancak yine de daha fazla araştırma gerekiyor

İyi haber ise şu; limonu öğünlerinizde düzenli tükenmemiz için pek çok iyi neden var. Limon kilo kaybı için sihirli bir ilaç olmayabilir, fakat başka konularda faydalı olabilir. Limonun kalorisi oldukça düşüktür. Limon, tariflerde yağ, şeker ve tuzu aza indirirken lezzeti artırmak için pek çok sos ve içeceğe eklenebilir. Ayrıca kalori içeren içecekler yerine limonlu kalorisiz içecekler kullanmak kilo kaybı ve genel sağlık faydalarına yardımcı olacak harika bir yol olabilir.

Limon, başka yollarla sağlıklı kalmaya yardımcıdır. Narenciyedeki faydalı bileşikler olan flavonoidler vücutta iltihaba karşı koruyucu etkiler gösterebilir, kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri düzeyleri üzerinde de bazı olumlu etkileri olabilir. Tüm bu sağlık yararlarını doğrulamak için birçok kesin araştırma ihtiyacı olmasına rağmen, bu bulgular diyetimize meyve ve sebze çeşidi dahil etmenin ne kadar önemli olduğuna dair bir hatırlatma niteliğinde!

Altını çizmek gerekirse, birçok güncel araştırma limonun kilo kaybı için sihirli bir ilaç olduğu fikrini desteklemiyor olsa da, limonun içerdiği C vitamini ile vücuttaki yağı metabolize edebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, diğer bileşikleriyle kilo kaybının ötesinde sağlık yararları sağlayabilmektedir. O yüzden limonu sofralarımızdan eksik etmeyelim! Ancak sabah içilen sıcak ve limonlu su ile yağların erimediğini de bir kez daha hatırlatalım….

Yaz Yaklaşırken Zencefilli Limonata Tarifi

Zencefilli limonata

4 limon suyu, 2 yemek kaşığı bal, 1 ceviz büyüklüğünde taze zencefil, 1 litre su. Limon kabuklarını rendeledikten sonra, limonların suyunu sıkın, bal ve zencefil ile robottan geçirin. Bu karışımı 10 dakika buzdolabında bekletin daha sonra 1 litre su ile yeniden robottan geçirin ve süzün taze nane yaprakları ile servis edebilirsiniz.