Ülkemizde ormanlarda, yol kenarlarında bile sıkça rastlanan gülgiller familyasından gelen böğürtlenin sağlık için yararları saymakla bitmiyor.Ben Mersin’e gitmişken hemen annemin yayladaki böğürtlenlerini kaptım geldim. Böğürtlen seviyorsanız size çok iyi haberlerim var hadi bir göz atalım bu minik meyvenin büyük yararları saymakla bitmiyor.

  1. Böğürtlen besleyici besin bileşenleri içeren lezzetli bir meyvedir. İçerdiği vitamin ve mineraller asında A vitamini, B1, B2, B3, B6, Folat, C , E, K vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko bulunur.  Ayrıca kolesterol içermez ve aminoasit ve diyet lifi açısından zengindir.
  1. Koyu mavi renkli olan böğürtlen  yüksek antioksidan kapasitesine sahip meyveler arasında. Kanser riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar doğanın bize sunduğu büyük bir mucizedir. En yüksek sağlık faydaları için doğal halde tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
  1. Böğürtlen sağlıklı kemikler için gerekli olan magnezyum ve kalsiyum gibi önemli mineraller içerir.  Kalsiyum kemik yapısını güçlendirirken böğürtlenin içinde bulunan magnezyum da kalsiyum ve potasyumun emilimini kolaylaştırır.
  1. Cilt bakımına yardım eden lezzetli bir seçenek olabilir. C, E vitamini ve antioksidan yönünden zengin olan böğürtlen cilt dostu bileşenlerle doludur. İçerisindeki E vitamini cilt yağlarının dengesini korumasına ve kırışıklıkların oluşmasını engellemeye yardım eder. C vitamini de cilt hasarını önlerken aynı zamanda kollojen yapıyı destekleyerek daha sıkı ve genç bir görünüme kavuşmanıza yardım eder.
  1. Böğürtlen yüksek tanen, çözünür ve çözünmez lif içeriğiyle bağırsakların çalışması sağlarken aynı zamanda bağırsak inflamasyonu azaltarak hemoroid gibi sorunlarında çözülmesine yardım eder. İçerisindeki çözünmez lif kalın bağırsaklarda suyun emilmesini sağlayarak kabızlık problemine yardımcı olur.
  1. Antosiyanin gibi flavonoller açısından zengin oluşu böğürtleni kalp dostu bir meyve yapıyor. Böğürtlenin içindeki magnezyum  tansiyonun düzenlenmesine,  ritim bozuklukları ve kasılmaların önlenmesine yardımcı olur.
  1. Göz sağlığınızı korumak için böğürtlenden yardım isteyebilirsiniz. Lutein göz retinasının görme ile sorumlu merkezinde bölgesinde yüksek oranlarda bulunan ve  bu bölgeyi yüksek enerjili ışığın oksitlendirici etkisinden koruyan bir bileşiktir. Böğürtlenin düzenli tüketimi luteinin varlığına katkıkda bulunarak ultraviyole radyasyonlardan gözleri korumaya yardım eder.

BÖĞÜRTLEN SMOOTHİE

Buzdolabında beklettiğiniz 1 fincan kadar böğürtleni,1 kırmızı erik, yarım şeftali 1 çay kaşığı tarçın ve 1 bardak kefir ile beraber robottan geçirin. Taze nane yapraklarıyla süsleyip servis yapabileceğiniz besleyici,serinletici ve de sıvı ihtiyacınızı karşılayan içeceğiniz hazır. Afiyet ve sevgiyle…