Sağlıklı beslenme ve iyi yaşam da mutfakta başlıyor. Mutfağınız ne kadar sağlıklıysa siz de o kadar sağlıklısınız demektir…

 

Karnınız acıktığında veya canınız bir şeyler yemek istediğinde eliniz buzdolabının kapağına gidiyorsa, ve sonrasında hafifleme yerine pişmanlık hissediyorsanız buzdolabınızdaki gizli kalorileri gözden geçirme zamanınız gelmiş demektir. Unutmayın irade bir kas gibidir, kasılıp gevşer… Yani her zaman tetikte olması çok zor.

Bir şeyi tüketmek istemiyorsanız yapmanız gereken tek ve en önemli şey; almamaktır. Bazı besinleri sevdiğinizi ve vazgeçemediğinizi biliyorum. Bu yüzden bende bugün buzdolabında gizli kalorilerden ve onların alternatiflerinden bahsetmek istedim

 

  1. Ketçap, mayonez ve diğer soslar

Soslar her ne kadar masum görünseler de kalori ve yağ içerikleri açısından acımasız olabiliyorlar. Sos tüketmeyi sevenlerdenseniz buzdolabınızdaki gizli kalorilerin bir kısmını bu soslar oluşturuyor olabilir. Örneğin 1 yemek kaşığı mayonez yaklaşık 50 kalori ve 4-4.5 gram yağ içeriyor. Bunun yerine yoğurt, sarımsak ve hardaldan yaptığınız bir sosla hem daha sağlıklı hem de daha az kalori alabilirsiniz. Ketçap kalori açısından mayoneze göre biraz daha masum olsa da miktara dikkat etmekte fayda var. 1 yemek kaşığı ortalama 20 kalori. Kendi domates sosunuzu ve ketçapınızı da evde rahatlıkla yapabilir ve böylece gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

 

  1. Şekerli ve gazlı içecekler

Buzdolabınızda gizlenebilecek kalorilerden bir diğeri de şekerli ve gazlı içecekler. Beslenme düzenimde hiç bir şey değişmedi, aynı şeyleri yiyorum ama kilo alıyorum diyorsanız içtiklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Yüksek şeker içeren içecekler, kısa sürede tekrar acıkmanıza neden olur. Bu nedenle kalorili içecekler yerine kalorisiz içecekler seçmeyi deneyebilir ve su veya maden suyunu daha fazla kullanabilirsiniz.

 

  1. Cips

Eğer akşamları otururken veya film izlerken cips yemeyi sevenlerdenseniz, iyi bir haberim var. Korkmayın; ‘yemeyin!’ demeyeceğim. Ama yüksek yağ ve kalori içeren cipsler yerine, kendi sebze veya meyve cipslerinizi kendiniz yapabilirsiniz. Böylece hem daha sağlıklı hem de daha mutlu olursunuz. İnce ince dilimlediğiniz sebze veya meyvelerinizi dilediğiniz baharatlar ve çok az zeytinyağı ile karıştırıp yağlı kağıt serili fırın tepsisiyle fırınlayın, pişman olmayacaksınız.

 

  1. Çikolata

Özellikle kadınların en sevdiği atıştırmalıklardan biridir çikolata. Hiçbir besin tek başına beslenmede mucizeler yaratamayacağı gibi hiçbir besin de tek başına suçlu olamaz. Elbette çikolata da tüketebilirsiniz, ama miktarına dikkat ederek. Yanına badem, fındık, ceviz veya süt grubu bir besin ekleyerek tükettiğinizde daha uzun süre tokluk hissi sağlamaya yardımcı olacaktır. Haftada 1-2 gün ara öğünde 20 gram bitter çikolata ve yanında 15 badem sağlıklı bir tercihtir.

 

  1. Dondurulmuş pizza/patates

Eve geç geldiğinizde ve yemek yapmak için vaktiniz olmadığında eliniz buzluktaki dondurulmuş pizza veya patatese gidiyorsa ve birde bunları soslarla tüketiyorsanız dikkat… 1 küçük boy patates 1 dilim ekmek kalorisine eşittir ama yağda kızartıldığı zaman çok daha acımasız olabilir. Onun yerine patateslerinizi baharatlarla süsleyip fırınlayabilirsiniz. Tüketirken hazırlama şekline ve porsiyonuna dikkat ederek tüketmenizde fayda var. Tüketmek istemiyorsanız ilk kural az öncede söylediğim gibi evde bulundurmamak.