Merhaba,
Sosyal Medya üzerinden sizden gelen soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum. İnstagram, Facebook, Twitter hepsi bir yandan biliyorsunuz artık mobil uygulama da App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz hemen elinizin altında:) En çok gelen sorulardan biri ”Çocuğuma kışın dondurma yedirebilir miyim?” di
Bu soruyu Sevgili arkadaşım Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gökhan Mamur’a sordum. ” Eveeeet, yedirebilirsiniz.” diyor.

Dondurma Her Mevsim Yenebilir

Kışın çocuklarınıza dondurma yedirme konusunda ki endişelerinizi anlıyorum. Bu yüzden dondurma konusunda sizi rahatlatmak için bildiklerinizi bir kez daha hatırlatmak istedim.
Süt ve süt ürünleri grubunda yer alan dondurma, içerdiği protein, karbonhidrat, yağ, A, D, E, grubu vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi minerallerle yeterli ve dengeli beslenme düzeninde tercih edilebilecek keyifli ve çocukları mutlu eden bir alternatiftir. Bence sadece çocuklar değil, büyüklerin de en sevdiği tatlı olarak ilk sırada yer almaktadır. Hatta annelerin çocukla birlikte eğlenerek yediği besinlerin başında geliyor diyebiliriz.
Dondurma yeterli ve dengeli beslenme içinde iyi bir yere sahiptir. Kalsiyum ve vitaminlerle çocuk beslenmesini destekleyicidir. Çocuklar günün üç öğünü dondurma yemek isterler, ancak yeterli ve dengeli beslenme planı çerçevesinde tüm besin öğeleri ihtiyacını ve bu ölçüyü ayarlamak tabii ki anne – babanın sorumluluğuna girer.
Çocukların daha iyi beslenebilmesi için doymuş yağ, tuz ve şeker tüketiminin azaltılması ve ana öğünlerin arasında günde 1 – 2 kez besleyici atıştırmalıklar yenilmesi önerilmektedir.

Keyifli bir Alternatif

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önerilerine göre
6 – 12 yaş arası çocukların günlük ortalama alması gereken enerji miktarı bin 855 kcal’dir. (Ara öğünlerin, ortalama olarak, günlük toplam enerjinin yüzde 20’sine karşılık gelmeli.)
Bir çocuğun, gün içinde üç ara öğün tüketeceği göz önünde bulundurularak, ara öğün başına düşen enerji gereksinimi yaklaşık 110 kalori olacaktır diyebiliriz. Bu noktada çocuklara özel paketli dondurmalar, hem porsiyon kontrolü sağlanması hem de içerik anlamında doğru tercihin yapılabilmesine yardımcı olur.