photo_01012012225903_4182009 yılında yayınlanan Afiyetle Diyet kitabımda bu konuya oldukça geniş yer vermiştim. 5 yılda bu fikir oldukça gelişti hatta yeni okuduğum bir makale İngiltere’de bu konuya özel bir web sayfası tasarlandığını öğrendim.
Bazı kişiler kilo verme programının süresi motivasyon konusunda zorluk yaratıyor. Bu grup için kendilerini motive edecek bir diyet ve egzersiz arkadaşı olması başarılarını artırabiliyor.
Eş, kardeş veya iş arkadaşı ortak bir kilo verme program için çok yararlı olabiliyor. Hele de bu partner de diyet yapıyorsa ortak hedeflerle motivasyon daha da artıyor
Amerika’da çok yaygın olan “Weight Watchers” grup desteği için önemli bir örnek. Bu sistemde diyet yapanlar her hafta bir araya gelerek verdikleri kilo miktarlarını, o haftaki deneyimlerini paylaşarak birbirlerine destek oluyor. Doğruluğu kabul gören ve başarısı kanıtlanmış olan “Weight Watchers” programının hedefi de bir araya gelen kişilerin birbirini desteklemesi.
İyi diyet partneri nasıl olmalı?
Danışanlarımdan bana gelen geribildirimlerde kilo verme programına katılan bir kişi, genellikle motivasyon ihtiyacı için en iyi, en yakın arkadaşını seçiyor. Ama bu her zaman başarıya giden bir formül değildir. Bu amaçla yola çıkan iki iyi arkadaş kilo vermek yerine kilo alabilir. Onun için diyet partneri her zaman en yakın arkadaş değildir.
İkinci olmaması gereken partner de size sürekli yanlışlarınızı gösteren ya da sizi küçümseyen kişidir. Bu yaklaşım kilo vermeye çalışan kişinin moralini bozar, hevesini kırar. O nedenle sizin kendinizi rahat hissedeceğiniz ve sizi motive eden kişi iyi partnerdir.
Yol arkadaşı diyet reçetesi vermemelidir
Ayrıca partneriniz uzmanlığı dışında size öneri getirmemelidir. Diyet uzmanı değilse yiyecek önerisinde bulunmamalı, egzersiz eğitmeni değilse size program önermemelidir. Her birey kendine özeldir. Bir kişinin yediği diğerine yaramayabilir ya da aksine kilo aldırabilir. Kilo kaybını başarı olarak görmek tek başına yeterli değildir. Uzun vadede sağlığa etki ve sürdürülebilir yaşam biçim esastır
Kilo vermek için seçeceğiniz partner, sizin gibi kilo vermek isteyen biriyse bu daha da iyidir. Çünkü bu sayede ortak hedefler belirleyebilir, beraber egzersizler yapabilirsiniz. Hatta haftalık hedefleri yazıp her hafta yazdığınız birbirinizi kontrol edebilirisiniz.
Yeni teknoloji diyet partneri de buluyor
İngiltere’de bir web sitesinin geliştirdiği bir sistemle isteyenler web sayfası üzerinden kendilerine yol arkadaşı buluyor. Bunun için kendi özelliklerinizi sisteme girip “kendiniz gibi” olan birini arıyorsunuz. Sistemin bulduğu üyeye de mesaj gönderip partner olmaya karar verirseniz birbirinizin sonuçlarını görebiliyor ve birbirinizi motive edebiliyorsunuz. Aynı zamanda siz izin verirseniz partneriniz sizin sonuçlarınızı görebiliyor. http://www.weightlossresources.co.uk/

Araştırmalar da destekliyor
Egzersiz Fizyolojisi Uzmanı Adam Shafran, “Kilo Verme Programında Partnerin Gücü” adlı kitabında kilo vermek isteyen kişinin yakın çevresinden alacağı destek sayesinde hedefine daha kolay ulaşabileceğini söylüyor.
Kilo vermede psikolojinin rolü konusunda birçok kitap yazan Doktor Kenneth Schwarz da sosyal desteğin çok önemli olduğunu belirtiyor. İndiana Üniversitesi’nce yapılan bir araştırmada 12 ay boyunca spor yapanlar incelenmiş. Tek başına spor yapanların yüzde 43’ü programı yarıda bırakırken partnerle program yapanların sadece yüzde 6’si programı bırakmış.

Partnerle kilo verme programı her kişilik yapısı için geçerli değil. O nedenle kendinizi iyi tanımanız ve neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz ve ihtiyacınız varsa doğru partneri bulmanız önemlidir. Aşağıdaki test size doğru partner konusunda yardımcı olacaktır.

TEST
1. Partnerimle kilo hakkında rahatlıkla konuşabilirim…
Doğru 5 Yanlış 1
2. Partnerim her zaman ince biridir o nedenle benim sorununu anlamaz
Doğru 1 Yanlış 3
3. Partnerim benim kilo vermeye çalıştığımı bilmesine rağmen bana yemek ikram eder
Doğru 1 Yanlış 5
4. Partnerim kilom hakkında eleştirilerini asla dile getirmez
Doğru 3 Yanlış 1
5. Ne zaman arkadaşa ihtiyacım olsa partnerim daima oradadır.
Doğru 4 Yanlış 1
6. Kilo verdiğim ve iyi göründüğüm zamanlarda partnerim beni kıskanır.
Doğru 1 Yanlış 3
7. Partnerim kilo vermem benimle samimi şekilde ilgilenir.
Doğru 6 Yanlış 1
8. Çok fazla bir şey yapamasam bile partnerimle konuşabilirim
Doğru 5 Yanlış 1

Hesaplama
Puanınız 30 – 34 arasıysa mükemmel bir partner buldunuz demektir
Puanınız 25 – 29 arasıysa o kişi potansiyel iyi bir partnerdir ancak bazı endişe edilecek konular olabilir. O nedenle doğru sonuca ulaşmak için partnerinize testi yapmasını ve sizin yanıtlarınızı tahmin etmesini isteyebilirsiniz.
Puanınız 17 – 24 arasıysa sorun yaşanabilme ihtimali vardır. Başka bir partneri düşünmeniz daha iyi olabilir.
Puanınız 8 -16 arasıysa partner olarak kesinlikle başkasını düşünmelisiniz.