Egzersiz yapmaya karar verdiniz ama neye nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Doğru bir planlama ve hazırlık ile her şeyi çok daha verimli hale getirebilirsiniz.

 

Egzersizin iyi yaşamın vazgeçilmez parçalarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz ama onu hayatımızın bir parçası haline getirmek her zaman çok kolay olmayabiliyor. Egzersizi daha verimli hale getirmek için size özel öneriler hazırladım. Aşağıdaki 5 maddeye kulak verirseniz her şey çok daha kolay olabilir.

 

  1. Egzersiz Uzmanına Danışın

Egzersiz planınız için bir uzmandan destek almak egzersizi en doğru ve verimli bir şekilde yapmanızı sağlar. Yağ yakma nabzınızı, egzersiz sürenizi, yapmanız gereken hareketleri öğrenmek ve gelişimi takip etmek sizi motive edecektir.

  1. Esnemeyi Unutmayın

egzersiz sonrası kendinizi gülerken karnınız acıyorken veya yürürken ve hareket ederken zorluk çekerken buluyorsanız bir şeyleri eksik yapıyorsunuz demektir.Halk arasında ‘hamlamak’ olarak adlandırılan laktik asit birikimine engel olmak için egzersiz öncesi ve sonrası bol bol esneyin ve streç yapın.

  1. Yeterli Sıvı Almayı İhmal Etmeyin

Egzersiz yaptığınız günlerde normalden daha fazla sıvı kaybettiğinizi unutmayın ve sıvı alımınızı artırın. Yeterli ve düzenli sıvı alımı metabolizmanın daha iyi çalışmasına yardımcı olurken egzersiz performansınızın artmasına da yardımcı olur.

  1. Yediklerinize Dikkat Edin

Egzersizin en yakın arkadaşının diyet olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Egzersiz öncesi ve sonrasında tükettiklerinize dikkat edin. Gün içinde yaptığınız egzersize çok aç giderseniz kas kaybı yaşayabilirsiniz. Egzersiz öncesi doğru karbonhidrat ve protein içeren bir öğün ( 1 tost ile ayran veya 1 bardak süt ile muz gibi) tercih edin. Egzersiz sonrası ise kaybolan glikojen depolarını yerine koymak, kas yapımını desteklemek ve vücudunuzu bir sonraki egzersize hazırlamak için yine protein içeren bir öğünü doğru karbonhidratlarla desteklemek gerekir. Izgara et/köfte/balık , bulgur ve salata tercih edilebilir.

  1. Vazgeçmeyin

Sağlıklı ve iyi yaşamın değişmez parçalarından biri egzersiz. İlk başlarda rahatlık sınırlarınızın dışına çıktığını ve sizi zorladığını düşünseniz de vazgeçmeyin. Her gün yerine haftada 1-2 gün yapın ama yine de vazgeçmeyin. Bir süre sonra salgılattığı mutluluk hormonu sayesinde egzersizi daha çok sevecek ve ondan vazgeçemeyeceksiniz.