Sosyal medyadan en çok aldığım sorulardan biri elma sirkesinin zayıflatıp zayıflatmayacağı. Bir nevi destan gibi dilden dile dolaşan, limon yağ yakar, sıcak su göbek eritir gibi acaba elma sirkesi de zayıflatır mı?

7614204-an-image-of-a-denied-stamp-stock-vector-seal

Elma sirkesinin gripten, siğillere kadar pek çok şeye iyi geldiğini duymuşsunuzdur. Bazı faydaları çoğu henüz kanıtlanmamış olsa da bu doğal sıvıya hayatınızda yer verirseniz, neler olabilir bir bakalım:

Elma sirkesi ve zayıflama

Elma sirkesinin zayıflamaya olan etkisini test eden tek araştırma Japonya’da yürütülmüş. Araştırmada 175 obez sağlıklı birey, 12 hafta boyunca günlük olarak elma sirkesi veya su tüketmiş. Diyetleri benzermiş. Araştırmanın sonunda sirke kullananların az bir farkla, daha fazla kilo verdiği ortaya çıkmış. Elma sirkesi tüketen grup, ortalama 3 aylık süre içinde 1 – 2 kilo vermiş.

diet-exercise-wl-art

Araştırma tamamlandıktan sonra bireyler verdikleri kiloları geri almışlar. Araştırmacılar, sirkenin yağ yakan belirli genleri etkinleştirdiğini öne sürüyor. Fakat bu etki muhtemelen zayıf. Elma sirkesi, zayıflama ve kilo kontrolü açısından bazı faydalar sağlayabilir, fakat kesinlikle hızlı bir şekilde sonuca varmanın yolu değil.
Eğer zayıflamak istiyorsanız ve elma sirkesi seviyorsanız kullanmaya devam, ama mutlaka spor yapmanız ve porsiyonlarınızı da kontrol  altına almanız gerekiyor.

Kan şekerine etkileri
Elma sirkesi sizi fazla zayıflatmasa da, çalışmalara göre şeker hastalığını ve kan şekerini kontrol altına almaya yardımcı oluyor.
“Elma sirkesinin anti-glisemik etkisinden net olarak bahsedilebilir. Sirke bazı nişasta sindirimlerini engelliyor” “Nişastayı yüzde yüz engelliyor” diyemeyiz ama en azından bir kısmının sindirilmesini önlediği söylenebilir ve bu da kan şekerinin yükselmesini engelliyor.

© Copyright 2010 CorbisCorporation
Bana soracak olursanız, diyabetli bireylere en azından bir zararı olmadığını düşünerek kullanabilir derim ama elma sirkesinin gücü konusunda kesin konuşamayız. Hastaların diyetlerinin tek bir besinine odaklanmak yerine, daha fazla araştırmanın desteklediği bir beslenme düzenine odaklanılmasını tavsiye ederim.

Elma Sirkesi ve sindirim
Eğer nişastalı bir yemekle elma sirkesi eklenmiş salata tüketirseniz, bağırsaklarınıza yardım edersiniz ve probiyotik bakteriler açısından da bağırsaklarınız mutlu olur.

maxresdefault

Nasıl tüketmeli?
Doğrudan içmeyin! Elma sirkesinin büyük bir bardak suda seyreltilmesi ve günde bir veya iki kez öğünlerin yanı sıra tüketilmesi ve salataya eklenmesi mümkündür.

 elma-sirkesi-nedir-faydalarizararlari

Evde elma sirkesi yapmak için

İki kilo elmayı iyice yıkayıp, kabuklarıyla beraber küçük küpler halinde doğrayın ve 5 – 6 litrelik cam kavanoza koyarak, üzerini kapatacak kadar içme suyu ekleyin. Yarım çay bardağı nohut, yarım çay bardağı şeker ve bir bardak sirke ekleyip üzerini tülbentle bağlayarak kapatın. Yaklaşık
40 gün sonra sirke sinekleri size hazır olduğunu haber verecektir.

 

 

Kaynaklar;

1.A M White, C S Johnston. Vinegar ingestion at bedtime moderates waking glucose concentrations in adults with well-controlled type 2 diabetes. Diabetes Care. 2007 Nov;30(11):2814-5. Epub 2007 Aug 21.

2. J W van Dijk, K Tummers, H M Hamer, L J van Loon. Vinegar co-ingestion does not improve oral glucose tolerance in patients with type 2 diabetes. J Diabetes Complications. 2012 Sep-Oct;26(5):460-1.

3.  E Petsiou, P Mitrou, S A Raptis, G D Dimitriadis. Effect and mechanisms of action of vinegar on glucose metabolism, lipid profile, and body weight. Nutr Rev. 2014 Oct;72(10):651-61.

4.  M Leeman, E Ostman, I Björck. Vinegar dressing and cold storage of potatoes lowers postprandial glycaemic and insulinaemic responses in healthy subjects. Eur J Clin Nutr. 2005 Nov;59(11):1266-71.