Türk sofralarının vazgeçilmezi olan çaydan sonra en çok tükettiğimiz içecek kahve. Eskiden kahve kültürümüz sadece Türk kahvesiyle sınırlıydı, onda da sadece 3 tercih hakkımız vardı; sade, orta, şekerli. Fakat Amerikan kahve kültürünün hayatımıza girmesiyle her sokak başında yeni bir kahve konseptli cafe açılıyor. Öncelik şunu belirtmeliyim ki kahve tek başına kalorisiz bir içecektir fakat kahvenin içine eklenen krema, şeker, şurup, aroma ve süt kahvenin kalori değerini yükseltiyor ve farkına varmadan günlük almamız gereken kalori miktarının üstüne çıkmamıza neden oluyor. Genelde sıvılarla alınan kaloriler göz ardı ediliyor fakat günde 3 büyük boy kahve ile 1000 kalori almak çok kolay. Sıvı veya katı, günlük beslenme düzenimiz içinde her besinin kalori miktarını hesaplayarak tüketmemiz gerekiyor, kahveye gelecek olursak popüler kahvelerin kalori miktarı aşağıdaki gibi:

 

Capuccino                 140 kalori      

Cafe Latte                  220 kalori                             

Karamel macchiato  270 kalori                                                     

Mocha cafe               360 kalori                                                                 

Eğer Bu Ürünleri Yağsız Süt İle İsterseniz

Capuccino               80 kalori

Cafe Latte                130 kalori

Karamel macchiato 190 kalori

Mocha cafe              290 kalori

 coffee-beans

 

Kahve ve Kafein

Kahve en önemli kafein kaynağıdır ayrıca kahve kafein haricinde yaklaşık 400 kimyasal, eser miktarda antioksidan ve niasin içerir. Ayrıca mineraller, tanen ve karamelize olmuş şeker içerir. Kahvenin kendisi kalori içermez ancak süt, krema ve şeker eklemesiyle kalorisi katlanır.

Yapılan bir çalışmaya göre kahve, yaşlı bireylerin daha hızlı düşünmesini sağlamakta ve hatırlama yeteneğinin artmasına yardımcı olmaktadır. 80 yaşın üstünde bulunan kadınlar üstünde yapılan çalışmada, önceden kahve tüketimi olanların mental fonksiyon testlerinde daha iyi performans gösterdikleri, küçük çapta yapılan bir başka araştırmaya göre ise günde 3 fincan kahve tüketmenin Alzheimer hastalığı gelişim riskini %60 oranında azalttığı bulunmuştur. Bunlara ek olarak kafein kan dolaşımının hızlanmasına, dolayısıyla da metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Fakat yararlarının yanında aşırı kahve tüketiminin zararları da mevcuttur. Gün içinde fazla alınan kafein başta uykusuzluğa, baş ağrısına, gerginliğe ve anksiyeteye sebep olabilir. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer otoriteler günlük kafein alımını yaklaşık 300 mg ile sınırlıyor. Ben de günlük kahve miktarınızı 2 fincanla sınırlı tutmanızı öneriyorum. Ayrıca uyku problemi yaşıyorsanız uyumadan 6 saat öncesinde kafein alımını kesebilirsiniz.