İyi yaşam günlüğü 11 yıldır benim değişmeyen sevdam. Her yıl kendine iyi bakanların bir klasiği haline gelmesi ve birbirlerine hediye ediyor olmaları beni çok mutlu ediyor.

 

İyi yaşam günlüğü 11 yıl önce hayata geçirdiğim Türkiye’deki bu konudaki ilk ajandadır ve yıllar boyu bir klasik haline gelmiştir. Her yıl artan takipçi ve sadık okur kitlesiyle değişen konu ve içeriğiyle buluşuyor ve iyi yaşam için rehberlik ediyor. İyi Yaşam Günlüğü 2018’de yıl boyunca size her gün rehberlik etmeyi, 13 farklı konuda daha fazla bilgi sahibi olarak, iyi yaşam amacınıza ulaşmanıza yardımcı olmayı hedefliyor. Her güne farklı motivasyon cümleleri içeren iyi yaşam günlüğü gün içinde yiyecek, içecek, egzersiz ve duygusal durum kaydınızı tutmanızı da sağlıyor.

 

Günlük kullanarak zayıflamak mümkün mü?

Günlük tutma çok eski yıllardan gelen bir alışkanlık ve en güçlü tarafı, izlenebilir olmasıdır. İyi Yaşam Günlüğü’nün diğer bir güçlü tarafı da, ölçülü beslenmenin farkındalığını artırmasıdır. Hatta günlüğünüzü birisinin takip etmesi ( diyetisyen takibi en doğrusudur)  izlenebilirliği yönünden daha da iyidir. Yazarak hem kendinizi izleyebilir ve kontrol altına alabilirsiniz.

Araştırmalar, tükettikleri besinleri kaydeden kişilerin daha dikkatli ve sağlıklı beslendiklerini gösteriyor. Kalıcı davranış değişikliği yaratmak istiyorsanız, bunun için önce mevcut durumu ölçmek, sorunları tespit etmek ve farkına varıp daha sonra strateji belirleyip küçük ve yavaş adımlarla ilerlemek önemlidir.

Günlükler, aynı zamanda geliştirilmesi gereken noktaları da ortaya çıkartır.  Örneğin; öğle yemeğinde aşırı yediğini fark eden biri sabah kahvaltılarında doğru seçimler yapmadığını fark edebilir veya sabah ile öğle arasında küçük bir ara öğün yaparak çok acıkmayı engelleyebilir.

 

İyi yaşam günlüğü nasıl kullanılır?

“İyi Yaşam Günlüğü 2018” yi kullanmak aslında çok basit. Beslenmesine ve sağlığına önem veren herkese faydalı olacak bir rehber aslında. Özel bir diyeti olanlarda kendilerine verilen programı bu günlüğe yazarak takip edebilirler.

Günlük, öncelikle metabolik hızınızı hesaplamayı ve günlük almanız gereken kaloriyi size anlatıyor, ideal kilonuzu hesaplamanıza yardımcı oluyor. Daha sonra da bu kaloriyi hangi besinlerden ne ölçüde yiyerek almanız gerektiğini gösteriyor. Egzersiz seviyeniz ve günlük yaşam aktiviteleriniz ile ne kadar kalori harcadığınızı hesaplayabiliyorsunuz.

Her gün, gün içindeki besin tüketiminizi, sıvı alımınızı ve yaptığınız egzersizleri not alabileceğiniz alanlarının yanı sıra, o günkü duygusal durumunuzu da kaydetmenizi sağlıyor. Haftalık özetlerle geçen bir haftanızı değerlendirmenize yardımcı oluyor böylece daha büyük tabloda doğru ve yanlışlarınızı değerlendirebiliyorsunuz. Günlük aldığınız besin seçimlerinizi yönetmenizi sağlayan “İyi Yaşam Günlüğü” ayrıca her ay, sağlıklı beslenme ve iyi yaşam konusunda merak edilen bir konunun kapılarını size aralıyor.

Hangi konular var?

Artık herkesin hayatının bir parçası olan emojiler İyi Yaşam Günlüğü’nde de size eşlik ediyor. İlk olarak ‘İyi Yaşam için 18 Öneri’ konusu sizleri karşılıyor. ‘Popüler Besinler’, ‘Smoothie Gerçekleri’, ‘Dijital Detoks’, ‘Uyku’, ‘Tencere Diyeti’, ‘Ruhunu Besle’ gibi birçok farklı ve merak edilen konu yer alıyor, günlük kısa motivasyon mesajları da farkındalığınızı canlı tutmayı hedefliyor.