photo_07022012183257_2900Evimiz farkında olmadığımız tuzaklarla dolu olabiliyor ve birçoğumuzun kilo alma sebebini bu tuzaklar oluşturuyor

Kilo vermek çoğu zaman iradenize bağlı. İradenizin azaldığını hissediyorsanız, bazı basit değişiklikler yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Böylece sağlıklı beslenme alışkanlığı edinerek doğal olarak kilo verebilirsiniz. Biliyoruz ki alınan her kilo; kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkların riskini yükseltiyor. Önünüze çıkan her yiyeceği yiyor musunuz yoksa bilinçli seçim yapıyor musunuz? Şimdi dürüstçe bir gözden geçirelim…

Tabakları küçültün

Büyük porsiyon yemekler ve atıştırmalıklar, en büyük tuzaklar. Gün içindeki koşuşturmalar ve bazı yoğunluklar yediğimiz yemeklere odaklanmamızı engelliyor, bu nedenle de ne yediğimizi fark etmiyoruz. İşin sırrı, çevremizi değiştirmek. Örneğin; yemek tabağınızı küçültebilirsiniz. Evinizde tek bir çeşit yemeğiniz varsa ve büyük bir yemek tabağı kullanıyorsanız, tabakta boşluk kalması olası bir durum. Ancak psikolojik olarak birçoğumuz tabağı daha da doldurmak için  1-2 kaşık daha yemek ekleriz. İşte bu durum farkında olmadan porsiyonlarımızın büyümesine neden oluyor.
Birçok çalışma bu durumu net olarak açıklıyor. Farklı boyutlarda patlamış mısır yiyen 168 film izleyicisi üzerinde yapılan  çalışmanın sonuçları, bunu kanıtlar nitelikte. Bu araştırmada çok büyük paket alanların, büyük paket alanlara göre yüzde 45 daha fazla mısır yediği ortaya çıktı. Bu durum, içtiklerimiz için de geçerli. Araştırmada, aynı hacimdeki uzun ve dar bardaklara oranla kısa ve geniş bardaklarda yüzde 37 daha fazla sıvı alındığı görüldü. Aşağıdaki basit stratejiler, iradenizi artırmada yardımcı olabilir ve bu sayede 1-2 kilo verebilirsiniz:

  • Büyük yemek tabakları yerine küçük salata tabakları kullanın,
  • Raflarda veya buzdolabında özellikle de göz hizanızda sağlıklı besinler bulundurun,
  • Televizyon karşısında değil mutfakta veya yemek odasında yemek yiyin.

Doyduğumuz anda yemeği bırakıyor muyuz?

Bir başka araştırmada da bireylere tok olmalarına rağmen bedava öğle yemeği verildi. Aynı iç hacime sahip ancak farklı dizayn edilmiş kaselerde çorba sunuldu. 30 kişiye ağzına kadar dolu bir kasede, diğer 30 kişiyeyse daha az ancak tekrar doldurulabilen derin bir kasede çorba verildi. Normal kaseye göre, derin kasede çorba içenler, yüzde 73 oranında daha fazla çorba içti. İşin ilginci bunun farkında değillerdi. 

Daha az kalori için yavaşlayın
Araştırmalar, yemeklerin yavaş ve iyi çiğneyerek yenildiğinde yüzde 10 daha az kalori alındığını gösteriyor. Bunun nedeni,  vücudumuzun iştah baskılayıcı hormonları devreye sokması için zamana ihtiyacı olması. Yemeğe ara vermek için, çatal-bıçağınızı bırakın, lokmalar arasında su için, yediklerinizi iyi çiğneyin ve arkadaşlarınızla sohbet edin. Eğer yalnız başınıza yemek yiyorsanız, yardımcı olması için mutfak zamanlayıcınızı çalıştırın.

Bedeninizi dinleyin
Gerçekten aç mısınız yoksa canınız sıkıldığı için mi bir şeyler yemek istiyorsunuz? Can sıkıntısıyla evde dolaşırken buzdolabının kapağını açıyorsanız, sesli olarak 1’den  10’a kadar sayın ve kendinize şunu sorun: “Gerçekten aç mıyım?” Bazen susuzlukla açlık birbirine karışır. Acıktığınızı hissettiğinizde önce su için ve bekleyin, çoğu zaman aslında aç olmadığınızı  fark edeceksiniz.