Yeni yapılan bir açıklamaya göre gece geç saatte acıkılınca küçük bir şey atıştırmak zararlı değil. Ancak çok fazla yemek veya açlık dışında bir sebeple yemek soruna yol açabilir. Özellikle yalnız gecelerde koltuğa kıvrılıp rahatlatıcı yemekler yemek daha da kışkırtıcı olabilir, ancak bu dürtüye uymanın da bir takım sonuçları var elbette.

Günün diğer saatlerindense akşam saatlerinde atıştırmanın kilo alma, sindirim sorunları, uykuda rahatsızlık ve gibi zararları var. Gece saati yeme alışkanlığı genellikle sıkıntı, yalnızlık veya depresyon gibi sebeplerden doğuyor. insanlar ayrıca alışkanlıktan veya akşam saatleri tek meşgül olmadıkları zaman olduğundan dolayı gece yemeyi tercih edebiliyorlar. Bu etkenlerin çoğu duygusal olduğundan dolayı da yönelinen yiyecekler genelde hep rahatlatıcı yemekler oluyor. Bu da yağ ve kalori oranı yüsek, tuzlu (cips) veya tatlılar demek oluyor.

Böyle durumlarda birkaç basit strateji uygulanabilir.

Eğer canınız yemek yemek istiyorsa ancak fiziksel açlık belirtisi yoksa o anda ne hissettiğinizi anlamaya çalışın. Eğer canınız sıkılıyorsa kitap okumayı, arkadaşınıza telefon etmeyi ve internette dolaşmayı deneyin.  Eğer kaygılıysanız derin nefes alarak rahatlamayı veya banyo yapmayı deneyın. Yemek haricinde kendinizi iyi hissettirecek şeyler bulmaya çalışın.

Eğer sırf vücudunuz buna alışık olduğu için gece yiyorsanız, akşam yemeğinden sonra mutfağı kapatmaya çalışın. Yemekleri sadece mutfakta saklayın ve akşam yemeğinden sonra mutfağın ve yemek odasının ışıklarını kapayın. Kahvaltıya kadar oraya dönmeme kararı alın ve gecenin kalanını evin başka bir bölümünde geçirin.
Eğer işten eve açlıktan mideniz kazınarak dönerseniz kendinizi bütün gece fazla yemek yemeye hazırlamış olursunuz.Sakın tüm gün aç kalıp akşam kendinizi ödüllendirme duygusuna kapılmayın.Gün boyunca kısa aralıklarla sık sık yemek yemeye çalışın. İdealde kahvaltı en buyük, akşam yemeğiyse en küçük öğün olmalıdır.
Eğer bilinçsizce yemek yeme sorununuz varsa, canınız birşey atıştırmak isteyince yaptığınız işi bırakın. Çünkü televizyon seyrederken, bilgisayar basında veya kitap okurken farketmeden normalden fazla yemeniz cok muhtemeldir.

Eğer cips, kurabiye, çikolata gibi yiyeceklerin görüntüsü sizi baştan çıkarıyorsa göz önünde bu tıp yiyecekler bulundurmayın. Mutfağa sağlıklı atıştırma malzemelerı depolayın.

Ama aynı zamanda vucudunuzu dinlemeyi unutmayın. Eğer gerçekten açsanız, gece ufak birşey atıştırmanın bir sakıncası yok. Biraz meyva, yağsız yoğurt, veya düşük kalorili sosa batırılmış sebzeler yemeye çalışın, 1-2 grisini yağsız peynir veya 1 avuç beyaz leblebide açlık duygunuzu köreltir. Baharatlı veya kafein içeren maddelerden ve alkolden uzak durmaya çalışın. Olabildiğince hafif yemeye çalışın, uyku öncesi ağır yemekler sindirimde güçlüğe ve mide yanmasına sebep olurlar.
Bir dahaki sefer akşam yemeğinden sonra mutfak sizi çağırdığında bir saniye durun ve sizi çağıranın ne olduğunu düşünün. Eğer açlık değilse, yemek en iyi cevap değil. Eğer açlıksa, o zaman uykunuzla aranıza girmeyecek küçük, besleyici bir yiyecek seçin.