Glutensiz diyet bir zayıflama yöntemi mi? Son yıllarda daha çok konuşulmaya başlanan gluten hakkında bildikleriniz gerçekten doğru mu, birlikte inceleyelim…

Konu beslenme ve özellikle de zayıflama olduğunda, hızlı çözüm veren yöntemler herkesin ilk başvurmak istediklerinden oluyor. Son zamanlarda ofise gelen danışanlarımdan ve çevremden ‘’gluteni kestim, kilo verdim’’ cümlesini duyunca bu konudaki doğru bilinen yanlışları sizinle de paylaşmak istedim.

  1. Gluten buğday, çavdar ve arpaya sonradan eklenen işlenmiş bir proteindir.

Cevap: Yanlış

Glutende ki protein bileşikleri doğal yapıdadır. Başlıca buğday, çavdar ve arpada bulunduğu gibi bazı yulaf türlerinde de bulunur.

  1. Gluten içermeyen yiyecekler her zaman daha sağlıklıdır.

Cevap: Yanlış

Glutensiz yiyeceklere çiğnenebilirliğini ve lezzetini korumak için yağ ve şeker eklemesi yapılabiliyor. Ayrıca bazı glutensiz ürünler rafine glutensiz tahıllardan üretiliyor, bu da beyaz pirinçte olduğu gibi ürünlerin lif ve besleyicilik özelliklerini azaltıyor. İşin aslı, yalnızca glutensiz bir diyete başlamak zayıflamak ve incelmek anlamına gelmiyor. Ne yediğinizin de farkına varmak ve her zaman olduğu gibi dengeli beslenmek gerekiyor çünkü vücudumuzda her şeyin fazlası yağa dönüşüyor.

  1. Gluten içermeyen yiyecekler kilo vermenize yardımcı olabilir.

Cevap: Yanlış

Glutensiz beslenmek zayıflamanıza yardımcı olabilir ama bu genel olarak simit, makarna, kraker ve hamur işleri gibi rafine karbonhidratlarla dolu besinlerden uzak durma sonucu gerçekleşir. Tüm bu besinlerden tamamen kaçınmak ve onların yerine sebzeleri, kinoa ve karabuğday gibi sağlıklı ve glutensiz tam tahılları koymak karbonhidrat fazlasını kesecek, lif ve besleyici gıdaların alımı ile enerji alımını sağlayacaktır. Ancak, glutensiz beslenmek bilinçle yapılmadığında kilo alınmasına da sebep olabilir.

 

  1. Bir ürün buğday içermiyorsa glutensiz demektir.

Cevap: Yanlış

Buğday içermeyen ürünler çavdar, arpa ve diğer tahıl çeşitlerini içerebilir ki bu da gluten demektir. Ayrıca yulaf içermeyen ürünler işlem sırasında glutenle temasta bulunabilir. Eğer glutene karşı ciddi bir hassasiyetiniz varsa veya çölyak hastasıysanız gluten içeren şehriye tanelerinin temas ettiği pirinç pilavını yediğinizde bile vücudunuz tepki gösterebilir.

  1. Bütün tahıl çeşitleri gluten içerir.

Cevap: Yanlış

Mısır, pirinç, kinoa, karabuğday ve bazı yulaf çeşitleri gluten içermez.

 

 

KARABUĞDAYLI MANTAR SOTE (2 KİŞİLİK) GLUTENSİZ            

 

½ kg mantar

4 yemek kaşığı karabuğday

2 adet soğan

1 adet kapya biber

1 dal biberiye

2 diş sarımsak

2 adet domates

Tuz, karabiber, kekik, kimyon

1 bardak ılık su (karabuğdayı ıslatmak için)

1 yemek kaşığı zeytinyağı

 

 

 

Karabuğday 1 bardak ılık suda ıslatılıp yarım saat bekletilir. Mantarlar güzelce temizlendikten sonra doğranır. Soğanlar ve sarımsaklar küçük küçük doğranır. Mantarın üzerine suda bekletilmiş karabuğday, doğranmış soğan ve sarımsak,1 dal taze biberiyeyi, 2 adet domatesi, 1 yemek kaşığı zeytinyağ ve son olarak baharatlar da ilave edilir. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 20 dakika pişirebilirsiniz.

Afiyet ve sevgiyle