1. Erken Yatan Erken Kalkar Kuralı

Sabah erken kalkmak çoğumuzun kulağına kötü geliyor biliyorum ama atalarımız erken kalkan yol alır derken çok haklılarmış. Ayrıca sadece erken kalkmak değil, zamanında uyumak da çok önemli. Güne daha mutlu ve daha sağlıklı başlamak istiyorsanız mutlaka 7 – 8 saat uyuyun.

Bilimsel Not: Araştırmalar günde 7 saatten az uyuyanların beden kitle indekslerinin 7 saatten fazla uyuyanlara göre daha yüksek olduğunu söylüyor. Kaliforniya’da Cedars – Sinai Tıp Merkezi’nde yapılan yeni bir araştırma da bir gecelik uykusuzluğun ve altı aylık yüksek yağlı diyetin, insülin hassasiyetini bir dereceye kadar aynı oranda bozabileceğini söylüyor.

 

  1. Güne 1 Bardak Su İle Başlayın

Yaklaşık 7 – 8 saattir sizinle beraber uyuyan ve susuz kalan metabolizmanızı uyandırmanın en güzel yolu, güne 1 bardak su ile başlamaktır. İster sıcak, ister soğuk güne 1 bardak su ile başlamak metabolizmanızın uyanmasını sağlar.

Fitdipnot: Eğer bağırsak problemleri yaşıyorsanız sabahları 2 kuru erik ve 1 bardak ılık su bütün gününüzün daha güzel geçmesini sağlayacaktır.

 

  1. Kahvaltısız Gün Olmaz

“Geç kalkıyorum”, “işe geç kalıyorum”, “kahvaltı etmek için vaktim yok”, “kahvaltı hazırlayanım yok” gibi sayısız bahaneye sığınanlardansanız, artık bunlara dur deme vakti geldi. Siz isterseniz her şeyi yaparsınız. Güne daha mutlu ve sağlıklı başlamanın yollarından biri de kahvaltı yapmaktan geçiyor. Kahvaltı gün içindeki kan şekeri dengesini sağlıyor ve konsantrasyonu artırıyor.

Bilimsel Not: 2002 yılında Ulusal Kilo Kontrolü kayıtlarına göre 3 binden fazla insanla yapılan çalışmada kahvaltı yapan bireylerin kilo kontrolü sağlamada daha başarılı olduğu bulunmuş. Yapılan başka bir çalışmada da kahvaltıyı atlayan kadınların gün içinde kalori alımının arttığı gözlenmiş.

 

  1. Enerjiye Mutluluk Katan Sabah Egzersizleri

Kahvaltının olduğu gibi egzersizin de mutlulukla bir ilgisi var J Yapılan birçok araştırma egzersizin, halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin hormonunun salınmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Güne daha mutlu ve sağlıklı başlamak istiyorsanız, sabahlarınıza küçük bir yürüyüş ekleyebilirsiniz. Başta biraz zor gelebilir, ama alıştıkça vazgeçemeyeceksiniz.

Fitdipnot: Sabah yürüyüşleriyle yağ yakacaksınız desem? Sabahları yaklaşık 8-12 saatlik açlıktan sonra kanda dolaşan serbest yağ asitleri en yüksek seviyededir. Bu nedenle sabah aç karnına yapılan kardiyo tarzı yürüyüş, yüzme, koşu ve bisiklet egzersizleriyle yağ yakımı daha fazla olur.

 

  1. Esneyin, Esneyin ve Esneyin

Sabahları alarm çalar çalmaz yataktan fırlayıp hazırlanmaya başlayanlardansanız, size küçük bir önerim var. Alarmınızı 5  – 10 dakika erkene alın ve sabahları vücudunuzu esneterek güne başlayın. Kan dolaşımınız hızlanacak, endorfin hormonunuz salgılanacak ve güne daha mutlu, sağlıklı başlayacaksınız.

 

  1. Kendinizi Müziğe Bırakın

Uyanır uyanmaz hemen en sevdiğiniz şarkıları yüksek sesle açın. Enerjik şarkılar olması tercihimizdir. Duştayken, giyinirken veya hazırlanırken küçük dans hareketleri yapmanızı sağlayacak yüksek sesli müzik enerjinize enerji katacak ve güne daha mutlu başlamanıza yardımcı olacaktır. Aman komşulara dikkatJ

 

  1. Sevin, Sarılın, Söyleyin, Gülümseyin

Güne mutlu ve sağlıklı başlamanın en önemli anahtarı gülümsemek J Unutmayın, gün nasıl başlarsa öyle gider ve biter… Sevdiklerinize sarılın, sevdiğinizi söyleyin ve bütün gücünüzle GÜLÜMSEYİNJ