Her gelen yeni sene bizim hayâllerimizin bazılarına kavuşmamız için umut verebilir. Biz bütün hayâllerimize kavuşabilir miyiz? Tabii ki hayır.  Ama “hiç” hayâl kurmazsak, büyük bir ihtimalle kavuşacağımız da “hiç” olacaktır. Bir kursu bitirmek, yeni bir dil öğrenmek, bir seyahate çıkmak, kilo vermek, daha iyi insan ilişkileri geliştirmek… Bunların her biri kendi içinde bir hayâldir.

Hayâllerin amaç ve hedeflere dönmesi gerekir. Yoksa bir rüya, basit bir istek olarak kalırlar. Eminim, sizin de bazı hayâlleriniz vardır. Ben bu yazımda, hayâllerin basit istek ve arzu olarak kalmaması, amaç ve hedeflerin belirlenmesinde yardımcı olacak bazı bilgileri paylaşmak istedim.

Hayâlimize Nasıl Ulaşırız?

Yaşamda birçok hayâlimiz olsa da, bazıları daha önemlidir, önceliği vardır. Benim deneyimlerim, aynı anda iki ya da daha fazla konuya odaklanmanın zor olduğunu, o nedenle, hayâllerimizi önceliklerine göre sıralamaya çalışmanın daha doğru olduğunu gösterdi. 

Hayâlimizi gerçekleştirmek için ilk yapmamız gereken şey, “amac”ımızı bulmaktır. Çünkü amacımız güçlü değilse, vazgeçme duygumuz güçlenir. Hayâlimiz daha fit, daha enerjik olmak olsun. Peki, şimdi ne yapmamız gerekiyor?

Amaç, “ne” yapmak istediğimiz değil, “neden” yapmak istediğimiz olduğuna göre, kendimize ilk sormamız gereken soru; “ben, neden egzersiz yapmak istiyorum?” Bazı “aday” amaçlarımız şunlar olabilir:

  1. Daha ince, daha fit, daha sağlıklı olmak için.
  2. Eşim istediği için.
  3. Arkadaşlarım fazla kilolarım hakkında konuştuğu için.
  4. Çocuklarım onlarla birlikte tenis oynamamı istediği için.

Bunların her biri amaç gibi görünse de, kişinin kendi amacı (hayâli) olduğundan, sadece birincisi doğruya en yakın olandır. Buradan hareketle, kendimize sormamız gereken ikinci soru, “Neden daha ince, daha fit, daha sağlıklı olmak istiyorum?”

  1. Daha uzun yaşamak için.
  2. Mesleğimde daha üretken olmak için.
  3. Daha güzel görünmek için…

Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Ancak, bir sonraki soru da, neden “daha uzun yaşamak”, “daha üretken olmak”, “daha güzel görünmek istiyorum”dur. Bu soruları uzatırsak, sonunda kendimizi, “ego”muzu bir şekilde tatmin edecek nedeni buluruz ki, bu da bizim “amac”ımızın, “hayâl”imizin ta kendisidir.

Siz de kendi amacınızı belirlemek istiyorsanız, tek yapmanız gereken bir kağıt ve kalem almaktır. Kağıda ilk önce hangi konuda olursa olsun, hayâlinizi yazın. Sonra, kendinize “ben bunu neden istiyorum?” sorusunu yöneltin. Yukarıdaki örnekte paylaştığım yöntemle, “peki … niye istiyorum?”u devamlı sorarak, amacınızı bulmaya çalışabilirsiniz. Burada hatırlatmak istediğim, hayâlinizin size ait olması, gerçekçi olması ve ilke ve prensiplerinize uygun olmasıdır.

Bundan sonraki adımları; amaca giden hedefleri saptamak, plan yapmak, stratejiler belirlemek ile ilgili bilgi ve deneyimlerimi gelecek ayın bülteninde paylaşacağım.