Gelinlere ÖnerilerKüçükken evcilik oyunlarında hep prenses kıyafetli bebeği, yakışıklı erkek bebekle evlendirirdik. Tabi aynı zamanda öyle bir prensin büyüyünce bize evlilik teklifi edeceğinin hayalini kurardık. Sonra bir bakmışız ki o gün gelmiş. Her genç kızın kendisine göre bir gelinlik hayali vardır. Kimi kabarık ister kimi düz, kimi tüllü ister kimi dantelli… Sadece istenilen tek bir şey ortaktır: O anın mükemmel olması. Bu yüzden bu dönemde her şeyle ilgilenmek biraz stresli olabilir. Ev hazırlıkları, gelinlik seçimi, mekanın organize edilmesi güzel bir başlangıç öncesi yaşanan tatlı streslerdir. Tabi ki gelinlerin gelinlik içinde en sağlıklı ve zayıf şekilde görünmek istemeleri…  Bunlar evlilik öncesi yaşanan en doğal süreçlerdir. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi evlenmek isteyenleri harekete geçirdi. Ramazan ayının denk geldiği dönemi saymazsak neredeyse Kasım ayına kadar düğün sezonu hareketli geçeceğe benziyor.

Evlilik öncesi, pek çok kadının en formda halini görmek ister. Bu süreçte planlı olmak çok önemlidir. Çünkü hızlı verilen kilolar daha sonra hızlı kilo almanıza neden olabilir. Evlilik öncesi size uygun beslenme planları oluşturmak, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve daha kolay hayatınıza geçirebilmek için bir beslenme uzmanından yardım almanız tüm bu önerilere uymanıza yardımcı olur. Sporla birlikte vereceğiniz kilolar; sizi hem daha fit hem de daha sağlıklı gösterebilir.  Ayrıca spor sırasında salgıladığınız endorfin hormonu sayesinde stresinizi daha kontrol altında tutabilirsiniz. Diyete başlamadan önce nikah gününüzde hangi kiloda olmak istediğinize karar verip buna göre program yaparsanız daha doğru olur.

Evlilik hazırlıkları ve stresle baş edebilmek için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekir. Düğün gününüze henüz vakit varsa bu süreyi, bedeniniz için en iyi şekilde değerlendirmenizi öneririm. Genelde düğün öncesi son 1-2 gün ve düğün günü, gelinlerde heyecan doruk noktasına ulaştığı için iştahta kesilmeler yaşanması normaldir. Ancak düğün günü parlayan bir cilt ve gözler, enerjik ve fit bir vücut için her gün az yağlı süt, yoğurt, sebze, meyve, hayvansal bir protein ve dengeli karbonhidrat tükettiğinizden emin olmalısınız.

Düğün öncesi mükemmel görünmek için;

  • Enerjinizi iyi yönetmek için mutlaka kahvaltı yapın
  • Kafein tüketimini azaltın, bunun yerine bitki çaylarını tercih edin
  • Tatlı yerine meyve tüketin
  • Azar azar ve sık aralıklarla beslenin
  • Daha canlıı bir cilt için bol bol su için
  • Kaliteli uykuyu ihmal etmeyin

Mutfağın Patronu Artık Siz Olacaksınız

 Evinizin mutfağından artık siz sorumlu olacaksınız. Bu yüzden evlilik öncesi kazandığınız alışkanlıklar eşinizle ve ilerde olabilecek çocuklarınıza yani ailenize de  sağlıklı beslenme konusunda fayda sağlayacaktır. Mesela sağlıklı pişirme yöntemlerini öğrenmeye bu dönemde ağırlık verebilirsiniz. Fırın, ızgara, haşlama ve ağır ateşte pişirme en sağlıklı pişirme tekniklerindendir. Alışveriş yaparken etiket okumayı alışkanlık haline getirmeniz sizin daha bilinçli bir tüketici olmanıza yardımcı olur. Bir porsiyondaki yağ ve kolesterol miktarını kontrol etmek ve buna göre alışveriş yapmak inanın sizi daha sağlıklı yapar. Düğün ve devamında diyet halinden çıksanız bile sağlıklı beslenme ilkelerini evinize ilk günden itibaren taşımaya çalışın. Düğün öncesi ve sonrasında mümkün olduğunca yağlı, şekerli ve kalorili besinlerden uzak durmak gerekir. Tatlı yeneceği zaman sıklığına dikkat ederek, hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Düğününüzde ışıl ışıl parıldamanız dileğiyle…

Evlilik hazırlıklarında kullanabileceğiniz örnek diyet

(Bu liste sağlıklı orta aktivitede genç yetişkin bir kadın için fikir vermesi açısından örnek olarak düşünülmüştür, en doğrusu bireye özel önerilerin takibidir)

 Sabah

2 dilim az yağlı beyazpeynir, 1-2 dilim tam buğday ekmeği ya da çavdarlı ekmek, 5 zeytin, Domates, salatalık

Ara

3-4 kuru kayısı + 2 ceviz veya 1 taze meyve+ 2 ceviz

 Öğlen

Yaklaşık 120 gram ızgara tavuk/hindi/balık veya 100 gram kırmızı et, 1 dilim tam buğday ekmeği ya da çavdarlı ekmek, Az yağlı bol yeşil salata

Ara

Meyveli yoğurt + 10 badem veya 1 meyve+ 10 badem +ayran

Akşam

6-7 yemek kaşığı sebze yemeği, az yağlı bol yeşil salata, 2-3 kaşık bulgur pilavı

Ara

1 porsiyon meyve