Hindistan cevizi yağı son yıllarda popülerliği artan besinlerden biri. Peki kilo vermeye yardımcı mı, hep birlikte bakalım…

 

Aslında Hindistan cevizi yağı en zengin doymuş yağ kaynaklarındandır ve içerdiği yağ asitlerinin yaklaşık %90’ı doymuş yağdır. Ama hindistan cevizi yağı, peynir ve etten alabileceğiniz hayvansal kaynaklı doymuş yağları içermiyor. Hindistan cevizi yağı orta uzunlukta yağ asidi olan orta zincirli trigliserit içerir.

Orta zincirli yağ asitleri sindirilmeden, ince bağırsaktan direk emilerek karaciğere gider ve karaciğerde epilepsi ve Alzheimer gibi beyin hasarları üzerinde iyileştirici etkisi olan keton cisimlerine dönüşürler.

 

Kilo Vermeye Yardımcı mı?

Hindistan cevizi yağı açlığınızı düzenleyebilir ve daha az yemenize yardımcı olabilir deniliyor. Hindistan cevizi yağının açlığınızı azaltma düşüncesi yağ asitlerinin metabolize şekli ile ilgili olabilir çünkü sindirildiğinde ortaya çıkan keton cisimleri iştah kesici etkiye sahip olabilirler.

Yapılan bir araştırmada 6 sağlıklı erkek farklı miktarlarda orta ve uzun zincirli yağ asitleri ile beslendiler. Çalışmanın sonucuna göre orta zincirli yağ asidinden zengin beslenen erkeklerin günde ortalama 256 kalori daha az tükettikleri belirlenmiştir.

14 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir diğer araştırmaya göre ise kahvaltıda orta zincirli yağ asitlerinden zengin beslenen erkeklerin öğle yemeklerinde belirgin bir şekilde daha az kalori aldıkları gözlemlenmiştir.

Bu araştırmalar küçük çaplı ve kısa süreli olsa da uzun süreli araştırmalarla Hindistan cevizinin  vücut ağırlığı üzerinde etkili olabileceğinin önünü açabilir.

Yağ Yakımını Destekler

Farklı besinler vücudumuzu ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkiliyor ve bu durumda bir kalorinin aslında yalnızca bir kalori olmadığı söylenebilir.

Bazı araştırmalar hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitleri ile aynı ölçüde uzun zincirli yağlar karşılaştırıldığında Hindistan cevizi yağının sindirilmesi için daha çok enerji gerektiğini söylüyor. Yani; günde 15-30 gram orta zincirli yağ asidi vücudun 24 saat içindeki enerji harcamasını %5 arttırır ve bu oran toplamda günlük 120 kaloriye denk gelir.

 

Bel Çevresindeki Yağlanmaya Karşı…

Hindistan cevizi yağı az öncede söylediğim gibi “iştahı azaltabilir, yağ yakımını arttırabilir ve böylece kilo vermenize yardımcı olabilir” deniliyor ama araştırmalar kilo verme konusundaki tek faydasının bu olmadığını söylüyor.

Hindistan cevizi yağının karın boşluğu ve organların etrafında bulunan karın bölgesinde ki yağlar üzerinde oldukça etkili olduğu bildiriliyor. Abdominal obezitesi olan 40 kadın üzerinde yapılan bir araştırma 12 hafta boyunca her gün 30 ml Hindistan cevizi yağı tüketmenin vücut kitle endeksinde ve bel çevresinde belirgin bir düşüşe neden olduğu görülmüş.

20 obez erkek üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise 4 hafta boyunca 30 ml Hindistan cevizi yağı tüketimi ile bel çevresinde 2.86 cm’lik incelme görülmüş.