İncir Dut ailesinin bir üyesi olan Ficus ağacının (Ficus carica), üzerinde büyür. 2005 yılı FAO verilerine göre Dünya’da 1.057.000 ton incir üretilmiş olup, incirin Dünya’daki en büyük üreticisi 280.000 ton ile Türkiye‘dir. Ülkemizde ise en çok Ege bölgesinde özellikle de Aydın’da yetiştirilir.

Kuru incire yıl boyu ulaşabilmemize rağmen eşsiz doku ve tada sahip olan taze inciri yemek için mevsimini beklememiz gerekiyor. Ağustos ve eylül aylarının vazgeçilmez meyvesi incirin sağlık yararları da göz ardı edilemeyecek kadar etkileyicidir.

1 orta boy incir yaklaşık 35-40 kalori içerir. Bununla beraber diyet lifi, mineral, vitamin, pigment ve antioksidan içeriğiyle sağlık için yararlar sağlar

inciir

 

 

KAN BASINCINI DENGELER

İncir kan basıncının dengelenmesini sağlayan potasyum mineralinden zengindir. Düzenli sebze meyve tüketmeyen, işlenmiş ve sodyum içeriği yüksek besinlerle beslenen kişilerde potasyum eksikliği olabilir. Potasyum içeriği düşük ve sodyum içeriği yüksek besinleri sıklıkla tüketmek hipertansiyona yol açabilir.

KİLO YÖNETİMİ İÇİN TATLI BİR YOL

İncir çok iyi bir diyet lifi kaynağıdır. 1 orta boy incir yaklaşık 1 gram diyet lifi içerir ve buda günlük ihtiyacımızın %6’sını karşılayabilir. Lif ve liften zengin besinler kilo yönetiminde olumlu etkiye sahiptirler. İncir gibi diyet lifinden zengin besinler kilo verme ve koruma programlarında porsiyon kontrolü yapılarak kullanılabilir.

MENAPOZ SONRASI MEME KANSERİ OLUŞUMUNU ÖNLER

Ortalama 8,3 yıldır menapozda olan 52,823 kadınla yapılan bir çalışmada beslenmesinde lifli meyvelere yer verenlerin diğerlerine oranla meme kanseri riskinin %34 oranında daha az olduğu bulunmuş. Ayrıca sadece meyvelerdeki lif değil tahıllardaki lifin de meme kanseri önlemede çok büyük etkileri var. İncir, elma, armut, hurma gibi lifden zengin meyvelere ve tam tahıllı ürünlere diyetinizde yer vererek kendiniz için küçük gibi görünen büyük bir adım atmış olursunuz.

 

ANTİOKSİDAN, VİTAMİN, MİNERAL DEPOSU

Taze incir, özellikle koyu renkli olanları karoten, lutein, tannin gibi bir çok antioksidan bileşen ve A, E, K gibi bir çok vitamin içerir. Zengin antioksidan, vitamin, mineral içeriği sayesinde vücudu zararlı bileşenlerden korur ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlar.

Kalsiyum ve magnezyumdan zengin olan incir kemik sağlığımızı destekler. Ayrıca yüksek potasyum ve magnezyum içeriği sayesinde insülin salınımı dengeler.