İş yerinde elinizdeki dosyalara ya da bilgisayarınıza bakıyor, toplantıda konuşulanları dinliyor ama odaklanamıyor musunuz? İşte size iş başarınızı artıracak 5 öneri…

 

 

İş yerinde uzun saatler çalışmak büyük bir enerji gerektirir. Sizi çok iyi anlıyorum, gün boyunca aynı enerjiyle işlere devam etmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Ben gün içinde dikkat edebileceğiniz birkaç küçük ip ucu ile iş başarınızı artırmanın yollarını yazmak istedim.

 

Seçimlerinizi Önceden Planlayın

Gün içinde neler yiyeceğinizi daha önceden planlarsanız, sağlıklı hareket edersiniz. Örneğin; akşam yemeğinde ızgara et/köfte gibi bir seçim yapmayı planladıysanız öğle yemeğinde sebze ağırlıklı bir seçim yapabilirsiniz. Eğer mümkünse akşam evde yaptığınız yemekleri veya sabah hazırladığınız kahvaltılıkları uygun kaplar ile ofise taşıyabilirsiniz. Böylece gün içinde yaptığınız sağlıklı seçimlerle daha enerji dolu olabilirsiniz.

 

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

İnsan vücudundaki bütün metabolik faliyetler sorunsuz çalışmak için suya ihtiyaç duyar. Aynı bir makineyi çalıştıran yağ gibi düşünebilirsiniz.  Gün içinde yeteri kadar su içmezseniz kaybolan sıvıları yerine koyamazsınız ve beyin fonksiyonlarında azalma görülebilir, baş ağırsı ve konsantrasyon eksikliğine sebep olabilir. İş yerinde isteyeceğiniz en son şeyin bunlar olduğunu tahmin edebiliyorum. Gün içinde su tüketimine önem vererek daha zinde, konsantre ve açık bir zihinle çalışıp başarınızın artışını gözlemleyebilirsiniz.

Kendinize vakit ayırın

Ne kadar yoğun bir gün olursa olsun siz iyi olmazsanız işlerinizi de en iyi şekilde yapamazsınız. Bu nedenle gün içinde belirli zaman dilimlerinde kendinize mola verin ve rahatlamaya çalışın. 5-10 dakika boyunca masanızda sakince nefes egzersizleri yapabilir ya da sevdiğiniz bir arkadaşınızla kahve içerek kafanızı dağıtabilirsiniz. Bu süreçte bütün dijital aletlerden uzak durmaya ve iş düşünmemeye özen gösterin. Kafanızı boşalttıktan sonra çok daha kolay bir şekilde işinize odaklanabilecek ve daha iyi işler çıkarabileceksiniz.

Ara öğünde Yağlı Tohum Tüketin

Özellikle öğleden sonra canınızın tatlı istediğini ve ara öğünde karbonhidrata yöneldiğinizi tahmin edebiliyorum. Ama ara öğünlerde yüksek şeker içeren besinleri tercih ederseniz maalesef kısa süre sonra tekrar acıkabilirsiniz. Ceviz, badem, fındık genellikle diyetlerde sıklıkla kullanılır. Yağlı tohumlar genellikle vücudun ihtiyacı olan protein ve elzem yağ asitlerinin iyi kaynakları arasındadır. Ayrıca aminoasit, antioksidan ve E vitamini açısından da zenginlerdir.  Buda onları gün boyunca çalışırken beyin performansınızı ve verimliliği artıran doğal kaynaklar yapıyor. Yapılan çalışmalar yağlı tohumlarda bulunan B 12 vitaminin daha yüksek beyin fonksiyonlarına katkıda bulunduğunu gösteriyor.  Ara öğünlerde kuru ya da taze meyve ve yanında yağlı tohum sağlıklı bir tercih olacaktır.

Hareket Edin

Yürüyen merdiven veya asansör yerine normal merdiven kullanarak, iş arkadaşınıza telefon etmek yerine masasına giderek, öğle yemeklerinde eğer mümkünse yürüyüş mesafesi yerler seçmek alternatifler arasında olabilir. Araştırmalara göre; her saat başı masanızdan kalkarak sadece 2 dakikalık düşük yoğunluklu egzersiz yapanların erken ölüm riski %33 oranında azalıyor. Her gün kaç adım attığınızı hesaplayın ve en az 10 bin adım hedefiniz olsun.  Dilara Koçak mobil uygulaması adım sayma konusunda size yardımcı olabilir.