Bütün gün iş yerinde çalışmak büyük enerji gerektirir. Sektöre ve çalıştığınız kuruma göre değişmekle birlikte, ülkemizde çalışma saatleri uzun ve ağır. Haftada 5 – 6 gün 8 – 10 saat iyi bir performansla çalışmak her zaman çok kolay olmayabilir. Günün yorucu temposuna nasıl ayak uyduruyorsunuz?

Maalesef birçok kişi kısa sürede çok fazla iş yapıyor ve gün koşuşturmayla geçiyor. Kendine zaman ayıramayan bireyin beslenme düzeni de bozuluyor.

Hizmet verdiğimiz birçok kurumda danışanlarımın iş yoğunluğuna öncelik verip, öğün atladığını ve bunun gece yemeleriyle sonlandığına şahit oluyorum. Oysa gün içinde yedikleriniz, çalışma başarısı, üretim ve verimlilikle yakından ilgili. Peki nelere dikkat etmeliyiz?

Su içmeyi unutmayın

İnsan vücudundaki bütün metabolik faaliyetler sorunsuz çalışmak için suya ihtiyaç duyar. Gün içinde yeteri kadar su içmezseniz, kaybolan sıvıları yerine koyamazsınız. Böylece beyin fonksiyonlarında azalma, baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliği ortaya çıkabilir. Su tüketimine önem vererek daha zinde, konsantre ve açık bir zihinle çalışıp başarınızı artırabilirsiniz.

Balık yiyin

Omega – 3 açısından zengin olan yağlı balıkları ‘beyin besini’ olarak adlandırabiliriz.

Somon, hafızayı ve mental performansı güçlendiren etkileriyle omega – 3’ün en iyi kaynakları arasında. Haftada en az 2 – 3 kez balık yemeyi ihmal etmeyin.

Renkli meyveler seçin

Çilek, kivi ve böğürtlen gibi renkli ve antioksidandan zengin meyveler hafızayı güçlendirir.

Ayrıca alzheimer ve parkinson gibi yaşa bağlı hastalıklara karşı koruyucudur. Kış aylarının antioksidan deposu narla bağışıklık sisteminizi güçlendirirken bilişsel performansınızı artırabilirsiniz.

Salataya avokado

Yumuşak dokusunun vermiş olduğu güzel tadın yanı sıra avokado beyin için en önemli besinlerin arasında. Kan basıncı dengesini sağlayan, beyin hücrelerini uyaran, odaklanmayı sağlayan yağ asitlerinin önemli kaynaklarından.

Salatalarınıza bir tatlı kaşığı zeytinyağı yerine yarım avokado ilave ederek faydalı yararlanabilirsiniz.

Bitter çikolata tercih edin

Her zaman söylediğim gibi: Yasak yok, porsiyon kontrolü ve denge var. Bitter çikolata, içerdiği antioksidanlar sayesinde beyin gücünü geliştirir.Bir araştırmada yüksek flavanol içeriğine sahip bitter çikolatanın beş gün boyunca tüketiminin beyindeki kan akışını geliştirdiği bulundu.

Ara öğünde yağlı tohum 

Ceviz, badem ve fındık gibi yağlı tohumlar, vücudun ihtiyacı olan protein ve yağ asitlerinin iyi kaynakları… Ayrıca aminoasit, antioksidan ve E vitamini açısından da zenginler. Bu özellikleriyle beyin performansını ve verimliliğini artıran doğal gıdalar. Çalışmalar, yağlı tohumlarda bulunan B12 vitamininin beyin fonksiyonlarına katkıda bulunduğunu gösteriyor.