Tatlı sevenlere, tatlıdan vazgeçemeyenlere bugün iyi haberlerim var. Tatlı yerken hem protein hem de kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilir ve içinizi rahat tutabilirsiniz..

Vücudumuz için proteinlerin önemini bildiğinizi biliyorum, evet proteinler canlıların en küçük yapı taşıdır. Kemikten saça, kandan beyine tüm dokularda bulunurlar; dokuların yenilenmesinde ve onarımında kullanılırlar. Çeşitli enzimler, hormonlar ve salgılar protein yapısındadır.
Metabolik olayların düzenlenmesinden, bağışıklık sistemine kadar uzanan çeşitli görevleri olan proteinlerin eksikliğinde çabuk yorulma, durgunluk gibi belirtiler görülmeye başlar. Daha ileriki dönemlerde ise kansızlık, hastalıklara karşı direncin azalması, kan basıncının düşmesi, diş eti hastalıkları, göz bozuklukları ve siroz gibi belirtiler verebilir ve protein yetersizliğinin sürekli olması bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kişinin günlük protein ihtiyacı, yetişkinlerde kilogramı başına 1 gram olarak kabul ediliyor. Bebeklerde ve çocuklarda büyüme hızı daha fazla olduğu ihtiyaçta artıyor. 2010 yılında yapılan Türkiye Nüfus Sağlık Araştırmasına göre ülkemizde proteinin çoğu bitkisel kaynaklı olup hayvansal protein tüketimi yetersizdir. Bu çerçevede gün içinde protein ihtiyacını destekleyecek besinlerin tüketimi önem taşıyor.

Kalsiyum; kemiklerin ve dişlerin yapımı, kasların kasılması, sinirlerin çalışması, normal kan basıncının sağlanması, kanın pıhtılaşması, hücrelerin bir arada tutulması için olan ve vücudumuzda en çok bulunan minerallerden biridir. Yetersizliğinde çocuklarda raşitizm, yetişkin kadınlarda osteomalasia ve yaşlılarda osteoporoz görülebilir.
Yine Türkiye Nüfus Sağlık Araştırması’na göre ülkemizde kalsiyum yetersizliği görülme oranı da %13-26. Özellikle süt ve ürünlerinin yetersiz düzeyde tüketilmesi kalsiyum ve riboflavin yetersizliğinin temel nedeni olarak gösteriliyor.

Yeterli protein almadığını düşünüyorsanız ve protein alımını artırmak istiyorsanız; çorbalarının içine yumurta veya kıyma ekleyebilirsiniz. Sütlü tatlılarla hem protein hem de kalsiyum alımlarını destekleyebilirsiniz. Yeni tanıştığım ve severek tükettiğim proteinli iyi tatlı SEK Quark da hem yetişkinler hem de çocuklar için ara öğün seçeneği olabilir. Günlük enerjinin yaklaşık %10-15’inin ara öğünlerden sağlanacağı düşünülürse bu proteinli tatlı uygun kalori ve protein içeriğiyle ara öğünler için uygun bir alternatif. Protein ihtiyacını desteklemenin yanı sıra günlük kalsiyum ihityacının %19-20’sini de karşılayarak kemik ve diş sağlığına da katkıda bulunur. 1 kutu SEK Quark sütten gelen proteiniyle yetişkinlerin günlük protein ihtiyacının yaklaşık %12-15’ini karşılar.