Ekran Resmi 2015-10-21 12.30.11

 

Kahvesiz güne başlayamam diyenler, yemek sonrası kahve sevenler, akşam kahvesi ile yorgunluk atanlar, ders çalışırken kahve enerjisine başvuranlar ve tüm kahve severler bu yazımı okumalı.

Kahvenin sağlık açısından değerlendirilmesi tabi ki pek çok araştırmanın konusu oldu. Bende kahve seven bir diyetisyenim her gün 1 adet kahve mutlaka içerim. Çalışma sonuçlarına göre günlük kafein miktarını 400 mg ile sınırlamak gerekiyor. Aslında bu hiç de fena değil ortalama ve 1 fincan kahve 60-70 mg kafein içeriyor diye düşünülebilir. Peki kahve sevenler, kahveden vazgeçemeyenler acaba neden seviyor olabilirler hiç düşündünüz mü?

 

  1. Kahve İçenler Daha Sağlıklı

Bazı araştırmalara göre kahve tüketen bireyler daha az tip 2 diyabete yakalanma eğilimindeler. Ayrıca kahve içen insanların Parkinson, Alzheimer gibi tedavisi olmayan hastalıklara yakalanma riskinin de daha az olduğu düşünülüyor

 

  1. Enerjinizi Yüksek Tutar

Kafein beynimizde var olan ve uyumamızı sağlayan adenozin adlı bir molekülü bloke eder ve dolayısıyla bizi uyanık tutar. Adenozin bloke olduğunda kafein beyinde depresyon riskini azaltan ve ruh durumunu iyileştiren dopamin ve glutamin adlı iki doğal uyarıcı molekülün üretilmesini sağlar. Sonuç olarak daha yüksek enerji seviyesine sahip olursunuz ve yüksek seviyelerde çalışma gücü elde edersiniz.

 

  1. Daha Aktif Olmanızı Sağlar

Kafein kan akışına girdiğinde adeta bir yakıt gibi davranır. Fiziksel performansın artmasına katkıda bulunan adrenalin hormonunun artışını sağlar. Egzersiz veya spor öncesi bir bardak kahvenin performansı olumlu yönde etkilediği düşünülüyor. Ancak yüksek seviyede kafein konusunda risk olduğunu da lütfen hatırlayın

  1. Kilo Vermeye Yardımcı

Artık hepimiz biliyoruz ki dünya üzerinde tek kilo verdirebilen mucizevi bir besin yok. Ama bazı besinler içeriğiyle yağ yakımı destekleyip kilo vermeye destek olabiliyor. Kahve; yağ asitlerinin oksidasyonuna katkıda bulunarak yakımına da yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre kafein yağ yakımını %1-29 arasında artırırken metabolizma hızının da %3-11 artmasını sağlar.

  1. Kahve İçenler Daha Mutlu

Yapılan araştırmalara göre kahve tüketimi depresyon riskini azaltıyor. Günde 1 fincan kahve içmek depresyon riskini yaklaşık %10 azaltır ve daha mutlu hissetmenizi sağlar. Araştırmacılar kahvenin bu etkisini kafeinden daha çok içerdiği antioksidanlara borçlu olduğunu düşünüyor.

  1. Antioksidanlar İçerir

Kahvenin kafein dışında bir çok bileşeni daha var. Özellikle antioksidan bakımından oldukça zengin. Antioksidanlar vücudumuzda hasara sebep olabilecek radikallerle savaşıp ve bir çok hastalığa karşı koruyucu olarak görev alırlar. Kalp hastalıkları, yüksek kolestrol ve yüksek kan basıncı riskini azaltır.

  1. Kahve Bahane Sohbet Şahane

Büyüklerimiz ‘bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ demişler. Ne kadar da doğru söylemişler. Şimdilerde de sevdiklerimizle arkadaşlarımızla bir şeyler paylaşmak için hadi bir kahve içelim diyoruz, sohbet ediyoruz, rahatlıyoruz. Siz yine de içtiğiniz miktara dikkat edin