Karaciğer yağlanması özellikle erkeklerde sıkça rastlanan ve asla ihmal edilmemesi gereken önemli bir sağlık problemidir. Hangi cinsiyette olursa olsun karaciğer yağlanması sağlık problemlerine davetiye çıkarabilir.

Karaciğer vücudun en ağır ve en büyük organıdır. Gördüğü fonksiyonlar nedeniyle de vücudumuzda çok önemli bir yere sahiptir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve ilaçların vücutta işlem görebilmesini sağlamadan sorumlu olan organımızdır. Tıp dilinde hepatosteatoz olarak adlandırılan “karaciğer yağlanması” ise karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına gelir.

Ülkemizde her beş yetişkinden birinde görülen karaciğer yağlanması, ciddi bir sağlık sorunu. Amerikan Karaciğer Vakfı, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25’inde, obezlerin de yüzde 75’inde karaciğer yağlanması olduğunu söylüyor. Karaciğerin, çeşitli nedenlerle zedelenmeye karşı göstermiş olduğu bir tepkidir. Karaciğerin yenilenme özelliği vardır. Ancak bu yenilenmeyi gerçekleştirebilmek için beslenmemizde de bazı değişiklikler yapmak gerekir;

  1. Yapılabilecek en önemli şey özellikle beslenme şeklini değiştirmek ve kilosu fazla olanların kilo vermesi olacaktır.
  2. Alkol tüketilmemelidir.
  3. Karaciğerin yükünü azaltmak için doğal besinler tercih edilmelidir, katkı maddelerinden uzak durulmalıdır.
  4. Sebze ve meyve gibi lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır, özellikle enginar ve kereviz tercih edilmelidir. (Enginarın en büyük özelliği karaciğeri temizlemesinin yanı sıra safranın kolay akışını sağlamasıdır.)
  5. Şarküteri ürünlerinden (sosis, salam, sucuk gibi) ve sakatatlardan uzak durulmalıdır.
  6. Kuruyemişlerin aşırı tüketimi ve kızartılmış ürünlerden uzak durulmalıdır.
  7. Yoğun karbonhidrat ve basit şeker tüketimi azaltılmalıdır.
  8. Düzenli olarak spor yapmak hayatın bir parçası haline gelmelidir

Yaşam biçimini değiştirmek birinci adım

Karaciğer yağlanması olan hastalarda ortak özellikler genellikle kötü beslenme, şişmanlık ve hareketsiz yaşam tarzı. Ayrıca bu hastalık, insülin direnci, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabetle yakın arkadaş. Araştırmalar, yaşam biçimini, beslenme biçimini değiştiren ve kilo veren pek çok kişide yağlanmanın azaldığını gösteriyor.

Karaciğer yağlanması için beslenme önerileri, Akdeniz diyetiyle uyum gösteriyor. Akdeniz diyeti bitkisel protein, tam tahıllar, sağlıklı yağlar, meyveler, sebzeler, balık açısından zengin bir yeme planını içeriyor. Aynı zamanda sağlıksız (doymuş ve trans) yağları, sodyum, şeker ve fazla yağlı eti de sınırlar.

Omega 3 tüketin

Omega-3 denince akla genelde kalp sağlığı ile güçlü hafıza gelir ancak depresyon tedavisinden diyabete, hatta karaciğer sağlığına kadar pek çok olumlu etkiye sahiptir. Omega-3 yağ asitlerinin metabolik etkileri ile ilgili yapılan bir çalışma, bu bileşiklerin daha önce düşünüldüğünden çok daha büyük faydalar sunabileceğini, karaciğer yağlanması hastalığının önlenmesinde önemli bir etkisinin olabileceğini gösteriyor.

Günde bir fincan kahve…

Yapılan araştırmalara göre, kafein, karaciğer yağlanmasına iyi geliyor. Araştırmada her gün kahve içenlerde içmeyenlere oranla daha az yağlı karaciğer hastalığı görüldüğü ortaya çıkmış. Zaten günde bir fincan kahve zevkiniz varsa bu avantajınız ancak içmiyorsanız da doktorunuza danışmanızı öneririm.

Örnek Akdeniz Diyeti Menüsü

Sabah
* 1 dilim tam buğday ekmeği
* 50 gr. lor peyniri
* 1 tatlı kaşığı zeytinyağı kekik, pul biber, taze fesleğen
* Domates, yeşil biber, maydanoz
* Şekersiz açık çay

Ara öğün
* 1 kabuklu elma
* 3 tam ceviz

Öğle
* mercimek yemeği veya salatası
* 1 kase yağsız yoğurt
* 1 dilim tam buğday ekmeği

Ara öğün
* 1 dilim peynir
* 1 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği
* Domates, maydanoz, biber

Akşam
* 1 kase sebze çorbası
* Bol salata
* Izgara balık

Ara öğün

* 1 meyve
* 10 fındık veya badem