‘Tatile gidiyorum, tatilde diyet olmaz’ diye düşünüyorsanız çok haklısınız. Tatil sırasında diyet yapın demeyeceğim ama tatilden mutlu dönmek istiyorsanız tatilde de sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz.

 Uzun zamandır ihtiyacınız olan ve dört gözle beklediğiniz tatile sonunda çıktınız. Stres atmak için çıktığınız tatilinizde diyet stresi de yaşamayın. Amacınızı doğru belirleyin. Tatilde asıl amacınız kilo vermek değil, kilonuzu korumak ve sağlıklı beslenmek olmalı. Böylece tatilin keyfini kaçırmadan, tatil sonrası da pişmanlıklar yaşamadan güzel bir tatil dönemi yaşamış olursunuz. Korkmayın sağlıklı beslenme sevimsiz ve lezzetsiz şeyler yemek anlamına gelmez. Elbette tatilde küçük kaçamaklar yapacaksınız, ama bunu dengelemek ve tatilinizi sağlıklı geçirmek de elinizde.

 

Plaj çantasında hangi yiyecekler olmalı?
Eğer bir deniz tatili yapıyorsanız plaj çantanız ve deniz kenarında yedikleriniz sizi ele verecektir. Bu durumda sağlıklı bir tatil sağlıklı bir plaj çantasıyla başlar diyebiliriz. Güzel ve besleyici bir kahvaltıdan sonra bütün günü plajda geçirmek üzere planladıysanız, yanınıza da gün içinde enerjinizi yükseltecek ve sizi yanlış seçimlere itmeyecek dost besinleri almayı ihmal etmeyin.

Plaj çantanızda, taze meyve, kuru meyve, grisini, fındık, badem gibi yağlı tohumlar her zaman kurtarıcıdır. Ama bunların yanı sıra daha uzun süre deniz ya da havuz keyfi yapmak istiyorsanız beyaz peynir ve domatesle yapılmış tam tane tahıllı bir sandviç de en iyi seçimlerdendir.

Neden tam tane tahıl?

Tam tahıllılar protein, lif, vitamin ve mineral ve antioksidan bakımından zengindir. Kompleks karbonhidrat yapısıyla kan şekerinin dengelenmesini sağlar ve hızlı acıkmayı önler. Lif kaynağı olduğu için bağırsak sağlığı için de önemlidir. Tam tahıl tanesi kepek, rüşeym ve endosperm (unsu öz) olmak üzere üç anatomik bölümden oluşur. Rafine edilmiş tahıllara göre çok daha besleyici olmasının yanı sıra daha uzun tokluk hissi sağlamanıza da yardımcı olur.

Son zamanlarda piyasada çok fazla sayı ve çeşitte ekmek gördüğünüzü ve kafanızın karıştığını biliyorum. Aslında yapılması gereken çok basit, tam tane tahıllı olmasına dikkat etmek. Bunun içinde ambalajda tam tane logosu arayabilirsiniz. Benim son zamanlardaki favorim tam buğdaylı kinoa ve çiya tohumlu sandviç ekmeği çünkü, içerdiği tam tane tahıllarla daha uzun süre tokluk hissi yaratıyor. Hem karabuğdayın yüksek protein içeriğinden hem de chianın omega-3 içeriğinden faydalanmanıza yardımcı oluyor. Sizin de seveceğinizden eminim.

Plaj Çantası İçin Tok Tutan Sandviç

1 adet tam buğdaylı kinoa ve çiya tohumlu sandviç ekmeği

2 yk krem peynir

3 tam ceviz

1-2 dal dereotu

1 dilim peynir

Domates

Marul

Krem peynir, dereotu ve ceviz blenderdan geçirilir, ekmeklerin içine sürülür. Marul, domates, iki dilim peynir ekmeklerin arasına konularak sandviç hazırlanır. Yanında 1 bardak ayran veya şekersiz bir limonata ile tüketebilirsiniz. Afiyet ve sevgiyle…

 

Yeterli sıvı almayı ihmal etmeyin;

Gün içinde tüketmeniz gereken sıvıları herhangi bir soğutma sistemi yoksa plaj çantanıza almak zor olabilir. Ama özellikle sıcak havalarda artan sıvı ihtiyacını karşılamak çok önemli. Gün içinde en az 2,5-3 litre su içmeye özen gösterin.

 

Bunların yanı sıra sağlıklı bir tatilin temelinde bol hareket yatıyor. Tatilde hareketinizi arttırmaya çalışın her zaman yaptığınızdan daha farklı şeyler yapmaya çalışın sabah uyanıp yürüyün yoga veya aerobik derslerine katılın veya bol bol yüzün.