Karın bölgesi yağlanma bir çok kişi için ortak problem. Peki bu konuda da doğru bilinen yanlışlar var mı? Bildiklerinizi gözden geçirmeye ne dersiniz?

 

Karın bölgesinin yağlanması, vücudun herhangi bir bölgesinin yağlanmasıyla aynıdır.

Yanlış: Elma tipi şişmanlık yani yağların karın bölgesinde toplanması, armut tipi şişmanlıktan daha tehlikelidir. Karın bölgesi yağlanması, insülin direnci, kalp rahatsızlığı, inme ve tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkilidir. Genleriniz, aşırı kilo almanıza etken olabilir ve ekstra yağın nereye taşındığının belirlenmesine yardımcı olabilir, ancak iyi yaşam tarzı seçenekleriyle bunu değiştirmek sizin elinizde.

 

Yağlı besinler, örneğin tereyağı, peynir ve yağlı etler, karın yağının en büyük nedenidir.

Yanlış: Yüksek yağlı besinleri ihtiyaçtan fazla tüketmek faydalı değildir, ancak her türlü aşırı kalori, belinizin kalınlığını artırabilir ve karın bölgesi yağına katkıda bulunabilir. Yediğiniz her şeyin fazlası , elmanın bile, vücutta yağ olarak depolanıyor. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirirek, şişmanlık ve karın bölgesindeki yağlanma ile savaşabilirsiniz: Etiketleri okuyun, doymuş yağları azaltın, yediğiniz meyve ve sebzeleri artırın, porsiyonlarınızı kontrol edin ve azaltın.

 

Trans yağ içeren besinler karın bölgesi yağlanmaya katkı sağlamaz

Yanlış :  Wake Forest Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kısmen hidrojene edilmiş yağ ile oluşturulan trans yağların karnın çevresindeki yağ miktarını arttırdığını ve yağ dokusunun vücudun diğer bölgelerinden daha çok karnın içine doğru yoğunlaştığını buldu. Trans yağlar, margarin, hamur işleri, kurabiyeler, krakerler ve kızartılmış ve rahat yiyecekler gibi yiyeceklerde bulunur.

Karın yağları, vücudunuzun herhangi bir yerindeki yağdan daha zor yakılır.

Yanlış. Eğer yüksek oranda yağlı bölgeniz karın bölgesiyle sağlıklı bir şekilde kilo verdiğinizde, batın(karın) bölümünüzden kilo kaybetmeniz de muhtemeledir. Bunun için size özel planlanmış bir beslenme ve egzersiz planıyla harekete geçmeniz gerekir. Çok düşük kalorili diyetlerle beslendiğinizde yağ yerine kas kaybedeceğiniz için karın yağlarınız aynı kalırken yüzünüz çökebilir.

 

Karın bölgesini eriten mucizevi besinler vardır.

 

Elbette karın bölgesi yağlarınızı eriten tek bir mucizevi besin yok. Ama bazı besinler karın bölgesi yağları ile savaşmanıza yardımcı olabilir. Baklagiller yağ yakımını destekler ve sindirimi düzenler.  Süt ve süt ürünleri tüketimi daha uzun süre tokluk hissi sağlar, kas yapımını ve yağ yakımını destekler. Özellikle bel çevresindeki yağlanmanın en büyük düşmanlarından biri olan yoğurt, içeriğindeki probiyotik bakteriler ile bağırsaklara da dost ve sindirim sistemini rahatlatır aynı zamanda kalsiyum içeriği ile vücuttaki fazla yağlar ile savaşır. Yulaf kepeği, enerjiyi arttırır, LDL kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler ve bağırsak sistemini düzenler ve düz bir karın için faydalıdır. Yumurta ile beslenenler daha uzun süreli tokluk ile daha formda oluyorlar aynı zamanda kaliteli protein ile yağlarınızı yakacak kasları da besler. Yeşil çay içerdiği antioksidanlarla yağların yakımını destekler bol limon tarçın ve taze nane ile içmenizi tavsiye ederim.