photo_01012012232533_2386Şehir ortamında yaşayan insanların alışkanlıkları, yoğun hayat temposuna göre şekilleniyor. Gidilen mekanlar, yapılan aktiviteler, zamanın değerlendirilmesi bu hayatın akışını göre belirleniyor. Bu aktivitelerin içine, yemek yeme davranışlarını da ekleyebiliriz.

Gidilen restoranların, orada yenilen yemeklerin, ya da evde pişirilen yemeklerin bu hayat koşturmasına göre belirlendiğini söyleyebiliriz. Yemek yeme davranışlarına bakıldığında ise, hem miktar olarak fazla yediklerini, hem de daha çok yağlı, yüksek oranda şekerle işlenmiş besinler tükettiklerinden bahsedebiliriz. Ayrıca, yemek yeme saatleri de bir o kadar etkileniyor. Çoğu kez en yakın gelen, ulaşması en rahat olan yiyecekler tercih ediliyor. Çoğu kez tüketilen şeyler kalori ve yağ yüklü oluyor.

Çoğu kişi bu gibi sebeplerden ötürü kilo veremediğini düşünüp, bundan sıkıntı çekiyor. Aslında, kilo vermeyi başarmak çok da mümkün. Üzerinde düşünülecek şey: Kilo vermeye, besin ve yemeklere karşı tutumunuzu değiştirmekle başlamak. 

Tutumunuzu Değiştirin

Kilo veren insanlar, kilo vermek için öncelikle zihinlerindeki önyargıları değiştirmekle, önce düşüncede başlıyor. Yiyemedikleri ya da yemeyi seçmedikleri yemekler için yas tutmak yerine, kilo verdiklerinde enerjilerini nasıl kullanacaklarına odaklanmak gerekir. Bu tutum, ilk olarak yaptıkları şeyi değerli kılıyor. Böylelikle, odakları çok güçlü oluyor ve asla kolaylıkla bozulmuyor. “Daha kendine güveniyorum”, “disiplinli” ve “düşündüğümden daha kolay” gibi ifadeleri ilk birkaç kilo verirken, kilo verme hissini tarif etmek için kullandıklarını görmek mümkün. Bu, onları daha da çok kilo vermeye doğru götürüyor.

Eylem planı: Bir kağıt parçası alın ve tam ortasından ikiye ayırın. Bir sütunu “Kilo vermenin olumlu yanları”, diğer yanını da “Kilo vermenin olumsuz yanları” olarak adlandırın. Daha sonra, birkaç dakika düşünün ve sonrasında nedenlerini not edin. Kalemin gücü ve bir şeye doğru sizi iten amaçları görmek hiçbir şeyle değiştirilemez. Size önerim, bu kağıdı her gün görebileceğiniz bir yere yapıştırın.

Kendiniz İçin Yapın

Motivasyonunuzu bulmak için derinlere gidin. Bütün dünya size kilo vermenizi söyleyebilir, ancak kilo vermek için en güçlü sebeplerden birisini bulmak, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey. Önce kendinize odaklanın, siz ne istiyorsunuz, bunu duymaya çalışın. Bedeniyle ilgilenmemeyi seçen insanlar, kendilerini önemsemeyip, “diğer”lerine enerjilerini harcamayı seçebiliyorlar. Yakınlarıyla, değer verdikleri kişilerle ilgilenmeyi isterken, kendi bedenlerinden vazgeçtikleri, kendileri için yeterince emek ve zaman harcamadıkları görülür. Başkalarını koruyup kollamak, onlar için uğraş vermekle meşgul olduklarından, genelde kendileri en son sırada yer almış oluyor.

Eylem planı: Diğer insanlar bunun her ne kadar farkında olsa da, olmasa da, sorumluluk kişinin kendisinde. Sosyal hayatınızda beslenme programınızı etkileyebilecek bir durum olduğunda, amaçlarınızı unutmamak ve buna göre davranmaya çalışmak en büyük kazançlardan birisi olacaktır. Kendi beden sağlığınız için daha aktif olmanız, hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak önceliklerinizi belirlemenizi sağlayacak. Bu da sizin belki de uzun zamanlardan beri yapmak isteyip de yapamadığınız amacına ulaştıracak.

Tercihlerinize Kulak Verin

Kilo vermeyi birkaç kiloyu vererek kısa dönemli bir ölçülme olarak görmek yerine, kilo vermeyi başaran kişiler ilk olarak küçük değişimlere tutunurlar. Uzun zamandan beri hayatınızdaki sizi artık rahatsız eden alışkanlıklarınızı küçük hedeflerle değşitirmek mümkün. Eğer beklentilerinizi çok yüksek tutarsanız, kimi zaman bunalmış ve cesaretinizi kırılmış hissedebilirsiniz. Bunun için, büyük hedeflere ulaşmak için, küçük hedeflerle yola başlamak motivasyonunuzu arttırıp, amacınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.

Eylem planı: Tipik bir gününüzü düşünün ve değiştirmek istediğiniz bir davranışınızı düşünün. Bunun yerine, ne koyabilirsiniz diye düşünün. Yemek yeme davranışlarından örnek vermek gerekirse, seçtiğiniz içeceklerden başlayabilirsiniz. Daha sağlıklı olan ve keyif alacağınız bir içeceği seçebilirsiniz. Bir sonraki hafta ise, geliştirebileceğiniz ve üzerinde çalışabileceğiniz bir başka yeme alışkanlığınızı seçin. Haftalar devam ettikçe, daha çok iyi yeme alışkanlıklarınızı geliştirebilirsiniz. Bütün bunlar da kilonuzun sizin istediğiniz yönde gelişmesini sağlayacaktır.