Araştırmalar, bazı besinlerin duygu durumunu iyileştirdiğinı ortaya koyuyor. Ancak hiçbir besinin tek başına tıbbi tedavi yerine geçmediğini unutmayın. Tedaviyle birlikte diyetinize de dikkat etmek, kendinizi daha iyi hissettirir.

Omega-3 alımını artırın
Esansiyel yağ asitlerinden olan ve fındık, ceviz, keten tohumu, somon gibi yağlı balıklarda yer alan omega-3, kalp sağlığını desteklemenin yanı sıra duygu durumunu da dengeler. Haftada 2-3 kez balık tüketin ya da tablet alın.

B vitaminlerine yönelin
B6, B12 ve folik asit gibi B grubu vitaminleri, ruh halimizi düzenleyen beyin kimyasallarının üretimini sağlar. Özellikle depresyondaysanız, mutlaka bu vitaminlerden aldığınızdan emin olun. B vitaminlerinin iyi kaynakları; balık, kırmızı et, tavuk, yumurta, yoğurt, muz, patates, brokoli, domates. Folik asitse özellikle yeşil yapraklı sebzelerde yüksek miktarda bulunur.

Daha fazla lif tüketin
Yediklerimiz kan şekerimizi etkiler ve kandaki şeker, hücreler tarafından enerji üretmek için kullanılır. Bu durumda kan şekeri seviyenizi kontrol altına alabilirseniz modunuzu sabit tutabilirsiniz. Yavaş sindirilen besinleri tüketmeniz buna yardımcı olur. Baklagiller, yulaf, esmer pirinç, bulgur, elma, birçok sebze ve meyve, yüksek lif içerikleriyle yavaş sindirilerek kan şekerinizi kontrol etmenizi sağlar.

Proteine aşırı yüklenmeyin
Proteinler, lif gibi kan şekerinin dalgalanmasını önler. Tavuk, balık, kırmızı et, yumurta, fındık, az yağlı süt, yoğurt, peynir, tofu ve fıstık ezmesi, iyi protein kaynakları arasında. En ideal olanı proteinleri karbonhidrat kaynaklarıyla yemek, böylece sindirimin daha yavaş olmasını sağlayabiliriz.

Şekerli yiyecekleri ve içecekleri kesin
Şekerli-gazlı içecekler, meyve suları, reçel, şurup gibi basit şekerleri hayatınızdan çıkarın. Bu yiyecekler, kan şekerinde hızlı iniş-çıkışlara sebep olur. Kan şekerindeki dalgalanma kısa süre sonra sizin yorgun ve huzursuz yapar. Aynı zamanda bu yiyecekler kilo almanıza sebep olduğu gibi, bir süre sonra kendinizi hantal hissetmenize de neden olur.

Kafein ve alkol alımını azaltın

Alkolün sizi rahatlattığını ve daha iyi hissettirdiğini düşünebilirsiniz ancak alkol alımınızdan sonraki süreçte kendinizi yorgun, uyuşmuş hissedebilirsiniz. Özellikle kafeine karşı hassasiyetiniz varsa alkolün verdiği etkiyi görebilirsiniz çünkü uyku düzeninizi etkileyerek, kalitelisiz ve delik deşik uyku uyumanıza neden olarak ertesi gün kendinizi kötü hissetmenizi sağlar.

D vitaminini unutmayın
D vitamini yetersizliği, duygu durumunuzu olumsuz etkiler çünkü tıpkı B vitaminleri gibi ruh halimizi düzenleyen beyin kimyasallarının üretimine yardımcı olur. D vitamininin en önemli kaynağı, güneş ışığı. Az yağlı süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, yağlı balıklar kaynaklarından.

Öğünlerinizin değerini bilin
Düzenli beslenmek, duygu durumumuz üzerinde olumlu etkiye sahiptir çünkü öğün atlayan bireyler genelde sinirli olur. Bunun nedeni, kan şekerinin düşmesi. Aç kalmak, vücudumuzda ve duygu durumumuzda olumsuz etkiler gösterir. En ideali, 3-4 saat arayla bir şeyler tüketerek kan şekerini sabitlemektir.

Bitter çikolatanın cazibesine kapılın
Bitter çikolata kontrollü tüketildiğinde duygu durumuzu destekler. Mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin salımını artırır. Haftada 2-3 kez 20 gr. bitter çikolata yiyebilirsiniz.

Egzersiz yapın
Tam tahıllar, taze sebze ve meyve, yağsız protein ve süt ürünlerinden oluşan bir beslenme planıyla kombine edilen düzenli egzersiz, iyi hissetmek adına yapılabilecek en güzel yatırım.