Sıcak ve nemli havalarda nefes alıp vermek bile sıvı kaybetmenize sebep olur. Terlemeniz ya da susamanız şart değildir. O nedenle, bu aylarda sıvı alımına diğer aylarda olduğundan daha fazla dikkat edilmelidir.

Yemek yemeden yaşamı sürdürmek mümkünken, 3 günden fazla susuz yaşamak mümkün değildir. Dehidratasyon veya su kaybı sonucunda vücut ağırlığının % 10’dan daha fazla su kaybetmesi şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına neden olur, % 20’lik kayıpta ise yaşam tehlikeye girebilir.

Diğer besin öğelerinden farklı olarak vücut suyu depolayamaz ve ihtiyacın arttığı durumlarda ekstra bir kaynak sağlayamaz. Bu nedenle sıvı kaybını engellemek vücudun normal çalışmasını sağlayabilmek için kaybedilen suların yerine koyulması gerekir.

Günde en az iki litre, yazın daha da fazla su içmeniz gerektiğini defalarca okuduğunuzu, duyduğunuzu tahmin edebiliyorum. Bazı kişilerin bu miktarda suyu kolayca tüketebildiğini ama, birçok kişinin de ya su içmeyi sevmemesi ya da bu konuda bir istikrarlı olmaması nedeni ile çok az su tükettiğini de biliyorum. İster suyu sevin, ister sevmeyin, size yaz aylarında serinletici, keyif verici aynı zamanda da sıvı ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı bazı yaz içeceklerinden bahsetmek istiyorum…

PEMBE AYRAN

Malzemeler:
Yarım su bardağı maden suyu

1 – 2 su bardağı az yağlı yoğurT

5 – 6 tane çilek

1 avuç böğürtlen veya çilek

Birkaç yaprak nane
Hazırlanışı: Küçük küçük kestiğiniz çilekleri, naneyi, yoğurdu ve suyu mikserden geçirin. Maden suyu ilave ederek asitli bir içecek haline dönüştürebilirsiniz.

 

 

FİT YEŞİL SMOOTHİE

Malzemeler:
1 bardak kefir
1 avuç ıspanak
2 salatalık

2-3 dal maydanoz

1 yemek kaşığı yulaf
Hazırlanışı: İyice yıkadığınız ıspanakları doğranmış salatalık ve diğer tüm malzemeler ile robottan geçirin Afiyet olsun.

 

SOĞUK DOMATES ÇORBASI

3 domates rendesi
2 salatalık rendesi
5 dal maydanoz

2 yemek kaşığı haşlanmış bulgur
1 tatlı kaşığı tahin
3 ceviz
1 çay bardağı yoğurt
Karabiber
Tuz

Hazırlanışı:  Öncelikle yoğurdunuza 1 tatlı kaşığı tahin ekleyip 1 bardak su ile sulandırın . İçerisine ince ve küçük doğradığınız maydanozları,  rendelenmiş domates, salatalıkları ve bulguru ekleyin. Baharatları da ekledikten sonra dövülmüş cevizlerle süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.