Kilonuzu verdiniz mutlusunuz peki, şimdi ne yapmak gerekiyor? Eski yeme alışkanlıklarımıza geri dönüp, nasıl olsa 1-2 kilodan bir şey olmaz deyip, eskisi gibi kontrolsüz yemeğe mi başlayacağız ??? Kilo korumak

Cevap; bu kadar çaba harcadıktan sonra tabi ki HAYIR! Ancak yeme alışkanlığınız değişmediyse eski alışkanlıklara dönme ihtimaliniz olabilir

Kilo korumak pek çok birey için kilo vermekten daha zor olabilir peki neden?

*Gerçekçi olmayan ve ulaşılamaz hedefler belirlenmesi veya olumlu beslenme alışkanlıklarını devam etmemesi en önemli sebepler olarak sayılabilir 

Hareket Planı: Ne yapmalıyız? 

Kiloyu korumanın sırrı, protein, karbonhidrat, yağ dengesi ve egzersiz ile uygulanan programın doğru seçiminde yatar. Çünkü binlerce insanın incelendiği çalışmalar gösteriyor ki en iyi diyet sürdürülebilir ve kişiyi mutlu eden diyettir, bu şekilde bir program uygularsanız kilo koruma süreniz de uzun hatta kalıcı olur.

“Yine mi diyet yapmam gerekiyor? Ben hiçbir zaman, istediğim gibi yemek yiyemeyecek miyim?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Tabi ki istediğimiz, sevdiğimiz, keyif aldığımız besinleri tüketebilirsiniz ancak kilo almak istemiyorsanız enerji dengesini sağlamak çok büyük önem taşıyacaktır.

Kilo koruma yöntemi, normal öğününüzde almanız gerekenden daha çok kalori aldıysanız bunu dengeleyebilmeyi sağlar. Bu nedenle, ipin ucunu kaçırdığınızı düşündüğünüzde, o günün akşamı ve ertesi günün öğlenini çorba, salata, zeytinyağlı, yoğurt, meyve gibi hafif besinler tüketerek, alınan fazla kalorileri, dengelemeye çalışabilirsiniz.

Örneğin; özel bir gündesiniz (doğum günü, parti, kokteyl, yılbaşı, bayramlar, arkadaşlarla buluşma, akşam yemeği gibi) burada 3 seçiminiz olduğunu düşünün ve hangisini seçmek istediğinize siz karar verin. Diyelim ki bugün sizin doğum gününüz ve arkadaşlarınız akşam için size sürpriz bir parti hazırlamış. İlk önce yemek yiyeceksiniz, sonra mumlarınızı üfleyeceksiniz. Oysa siz daha yeni fazla kilolarınızdan kurtulmuşsunuz ve kilonuzu korumak istiyorsunuz.

1.Seçenek: Bir günden bir şey olmaz istediğimi yerim
Bugün doğum günüm yemek yemek için daha özel bir gün olabilir mi? Canımın istediği kadar yemek yiyip, içeceğim, 1-2 kilodan bir şey olmaz. Ertesi gün aç gezerek dengelerim nasılsa.

  1. Seçenek: Pastamın tadına bile bakmam
    Kilo vermek için o kadar uğraştım, tartıya çıkıp kendimi 100 gram bile almış görmeye tahammül edemem. Çok ısrar ederlerse en fazla bir çatal alırım.
  2. Seçenek: Yediklerimi dengeleyebilirim.
    İsteğim kilo ulaştım, bugün doğum günüm tabii ki yemeğimi, pastamı, istiyorsam alkolümü tüketeceğim. Nasıl mı? Ana yemekte ızgara tercihi yapıp, yanında yağsız salata alırım. 1 dilim pasta yiyeceğim için ekmeğimden ve salatamdaki yağdan vazgeçebilirim. Gece ara öğünümdeki meyve yerine de 1-2 kadeh şarap ve bol su içerek geceyi kilo almadan tamamlayabilirim.)

Sizin kararınız hangisi?

Dengeli beslenip, yasaksız yemeyi öğrenmek egzersiz alışkanlığına sahip olmak  keyifli ve formda yaşamanın ve tekrar kilo almamanın önemli anahtarıdır.