Geçen ayki yazımda, kilo vermeye karar verirken, bedenin değil, aslında zihnin etkili olduğundan bahsetmiştim. Bu zihinsel süreçte etkili olan faktörlere değinmiştim. Bunlar, kendilik imajı, zihin-beden baskınlığı, etkin hissetme duygularıydı. Peki, bu etkili olan faktörleri, kilo vermeye karar vermede etkin bir şekilde nasıl kullanıyoruz? Bu ay da, bu konuya değineceğim.

Bütün bu kavramlar bizim kendimizi daha ince, daha fit ve daha çekici olma isteğimiz için nasıl yardımcı olabilir?
Kendilik imajımızı ve diğer insanlara nasıl göründüğümüzü inceleyerek başlarız. Çok nadir olmak üzere, diğer insanlara “Sence ben şişmanlıyor muyum?” diye sormak işe yarar, eğer ki bu sorduğunuz kişi dürüst bir arkadaşınız ya da güvendiğiniz bir arkadaşınızsa. Çoğumuz, diğerlerinin duygularını anlamaya çalışmak ile eğitilmişiz ve böylece bazen kibar olmak adına doğruları söylemiyor olabiliyoruz.

Belli başlı şeylere odaklanmak daha iyi geribildirim almanızı sağlar. Herkese aldığınız bir ders için anket doldurduğunuzu söyleyin. Her arkadaşınıza ya da çalışma arkadaşınıza bir sayfalık anket verin ve sizin fiziksel görüntünüzü farklı açılardan tanımlayan 3 tane sıfat yazmasını söyleyin. Ve aynı anketi, kendiniz için siz de doldurun. Kağıtların üstünde herhangi isim bulunmamasına ve cevapların anonim olmasından emin olun.

Arkadaşlarınızdan yanıtları aldıktan sonra, kendi cevaplarınızla karşılaştırın ve tanımlamaların nasıl ve nerelerde değiştiğine dikkat edin. Kendinizi biraz savunmacı bir halde bulabilirsiniz. Böyle bir çalışma, ne kendinizi kötü hissetmeniz için yapılan bir çalışma, ne de kendinizin  hiç ummadığınız övgülerle karşılaşmasını sağlamayı amaçlamıyor. Bu, tamamıyla kendilik imajınızı ve dış görünüş olarak imajınızı tanımlamanıza yardımcı olarak düzenlenmiş çabadır. Bu alanlar, iki farklı imajın birbiriyle örtüşmesini sağlamak için çaba harcamaya başlamak için önemli iki ayrı yerdir.

Öncelikle işin gerekli olduğu yerler tanımlandığında, arzu edilen değişimlerin etkilenmesi için gerekli olan yapı ve organizasyonu sağlamaya başlamak gerekir. Bunun için de, zihnimizi çalıştırmak ve gerekli olan ölçülemez gücümüzü bulmamız gerekir. Zihnimiz bizi sadece nereye gitmek istiyorsak, oraya götürür, eğer ki başarılı sonuca ulaşacağımıza dair inancımız bizi destekliyorsa. Ve şimdi, başarısızlık beklentilerini bir tarafa bırakmanın zamanı geldi!

Geçmişte birçok başarısız olan diyet dönemleri ve egzersiz girişimleri olmuş olabilir. Bunları geçmişte bırakın. Daha önceden yapmış olduğunuz yanlış davranışları ya da başarısızlıkları, sonsuza kadar beraberinizde taşımaya mahkum değilsiniz. Evrimin, gelişimin sihrine sahibiz, insan zihni her şeyi yapabilir güçte. Eğer biz bir şey yapmaya karar verirsek ve zihnimizi ona odaklarsak, başarılı olacağızdır. Ancak, ne zaman ki umutsuzluk ya da şüpheler peşimizi bırakmazsa, o zaman başarısızlık da beraberinde sürüklenebilir.

Önceden yapmış olduğumuz başarılarınızı bir liste haline getirip, hatıralarınızı keşfederek, olumlu beklentilerinizi oluşturabilirsiniz. Hayal ettiğiniz bir yere giderek, olağanüstü bir daveti düzenleyerek, ya da ilişkilerinizde yoğun olarak duygusal tatmini yaşamak için özen göstererek birçok konuda aslında bu dönüm noktalarının yaşandığı dönemler var. Bunları keşfetmek oldukça önemli. Ancak, küçük bireysel zaferler her ne kadar çok fazla önemli olsa da, çabucak unutulabiliyor ya da sonradan önemsiz görülebiliyor.

Zor bir ders için çok çalışmak ve iyi bir not almak, aslında istediğiniz sonuçları almanızı sağlayan becerilerinizin olduğunu gösteriyor. Aynen bunun gibi, aslında ne kadar çok çaba harcadığınız ve ulaşmak isteyip de ulaştığınız gündelik yaşamda birçok olay sıralayabilirsiniz. Kendiniz için böyle bir liste hazırlayabilirsiniz ve düzenli olarak da okuyabilirsiniz. Aslında bu liste, sizin kendi öz yeterliliğinizi gösteren bir belge.

Şimdi, aslında hangi alanlarda çalışmanız gerektiğini ve kendi çabalarınızın daha etkili olmasını sağlamak için inanç geliştirmenizin hangi konularda etkili olduğunu görmüş olacaksınız. Bundan sonraki adım, başarılı kilo vermenin size içsel olarak nasıl ödüller getireceğini tanımlamak oluyor. Kendinizle ilgili daha iyi hissetmek, tartıya çıktığınızda kilonuzdan memnun olmak, kıyafetlerinizi kolayca seçebilmek ve istediklerinizi giyebilmek iyi ve kolay olan başlangıçlar olabilir. Bedeninizle ilgili hiç düşünmeden bikininizi giymek ve doğrudan suya atlamak da sizin hayalini kurduğunuz bir motivasyon kaynağı olabilir.

Artık hazırsınız!

Artık nereye gideceğinizi biliyorsunuz ve nasıl bir yol olacağını da biliyorsunuz ve nasıl başarılı olacağınızı da. Zihniniz tamamen hazır ve sadece sizin karar vermenizi bekliyor. Ne zamanı tercih ederseniz, o zaman kararınızı vermiş olacaksınız, çünkü artık kendinizi kontrol edebilirsiniz.