Saçınızın kızıl olması veya gözlerinizin kahverengi olmasının nedeni genlerinizdir. Sizi siz yapan onlardır. Peki; genleriniz pantolon bedeninizi de etkiliyor olabilir mi?

 

 

Araştırmalar genlerinizde ki farklılıkların kilo sorunlarına yol açabileceğini gösteriyor. Yani ebeveynleriniz kilolu ise sizin de kilolu ihtimaliniz vardır.  Anne ve babadan biri kilolu ise çocuğun kilolu olma ihtimali %40, eğer ikisi de kilolu ise oran %80’lere kadar çıkabiliyor. Geriye kalan %20’lik çevresel faktörler yani iş başa düşüyor. Anne ve babası kilolu olmasına rağmen ideal bir vücut yapısına sahip olan birçok kişi var. Sağlıklı beslenme ve egzersizle genlerinize karşı koyabilirsiniz.

 

Şişmanlığa Neden Olan Bir Gen Var mı?

FTO adında oldukça dikkat çeken bir gen var. Bilim adamları bu geninde belirli değişiklikler olan insanların obez olma ihtimallerini %20’den %30 ‘a kadar arttırdığını buldu ve bu bahsedilen değişiklik oldukça yaygın. Birçok başka geninde kilo ile bağlantısı vardır. Mesela kimi genler insanlarda fazla yağ depolamaya neden olabiliyor.

Teksas Teknik Üniversitesinde obezite araştırmasının yöneticisi Naima Moustaid-Moussa obezitenin genetik, davranış tarzı ve çevresel faktörlerin etkilediği karmaşık bir hastalık olduğunu söylüyor.

Yani obeziteye sadece aileden gelen sadece genetik değil çevre ve alışkanlıklarda neden olabilir. Amerika’da her 3 yetişkinden 1’i obez ve sadece orada değil tüm dünyada obezite gittikçe büyüyor.

 

Yaşam Tarzınız Genlerinizi Tetikleyebilir mi?

Genetik yatkınlık obez veya fazla kilo riskini arttırıyor ama bu durum yaşam tarzı ile aşılabilir. Anahtar kelimeler: sağlıklı beslenme ve egzersiz. Araştırmalar eğer genleriniz yüzünden obez olma ihtimaliniz varsa bile düzenli beslenme ve spor ile bunu kırabileceğinizi gösteriyor.

 

Aktif Olun

Egzersiz yapmak fazladan kalorileri yakar, istenmeyen kiloları eritir. Kilo vermeniz için size uyacak ve kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir aktivite bulun. Egzersiz yaparak daha sağlıklı ve salgıladığınız mutluluk hormonuyla daha mutlu olabilirsiniz. Kilo vermeye katkısı da cabası. Tempolu yürüyüş gibi orta yoğunlukta egzersizleri yapabilirsiniz. Haftada en az 2 kere ağırlık antrenmanı yapabilirsiniz. Ağırlık antrenmanı kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Kaslarınız metabolizmanızı hızlandıran ve yağ yakan fabrikalardır.

 

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmek, iyi bir sağlık ve esenlik için doğru miktarda protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve mineraller tüketmek anlamına geliyor.  Sağlıklı beslenmek gereksiz kaloriler almadan size ihtiyacınız olan enerjiyi verir ve verdiğiniz kiloların daha kalıcı olmasını sağlar. Düzenli öğünlerle, ihtiyacınız olan kaloriyi 5 farklı besin grubundan dengeli olarak almaya özen gösterin. Tam tahıllar, sebzeler, meyveler, yağsız ürünler veya az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih edin. Balık, yağsız et, yumurta ve kuruyemiş de iyi seçenekler arasındadır.